Zajednička izjava evropskih ministara vanjskih poslova objavljena je kao reakcija na izvještaj o napretku koji je nedavno usvojio Evropski parlament, a odnosi se na proces pristupanja Gruzije EU.
Ministri vanjskih poslova Evropske unije su u saopštenju naveli da su „uznemireni i duboko zabrinuti zbog pogoršanja situacije u Gruziji“.
U izvještaju Evropskog parlamenta, koji je prethodio izjavi, većina poslanika osudila je nazadovanje u oblasti vladavine prava, kao i sve izraženiji ruski uticaj na vladajuću stranku Gruzijski san.
Evropska unija i NATO izrazili su zabrinutost zbog rastućih ruskih miješanja u region Južnog Kavkaza, navodi se u dokumentu, uz dodatnu zabrinutost zbog broja uhapšenih novinara i članova opozicije od strane gruzijskih vlasti.
Krajem prošlog mjeseca, više istaknutih opozicionih lidera završilo je iza rešetaka, u okviru višemjesečnog obračuna s neistomišljenicima koji je uslijedio nakon osporavanih izbora iz oktobra prošle godine.
Skoro svi lideri proevropske opozicije u Gruziji trenutno su pritvoreni, dok se protesti protiv vladajuće stranke Gruzijski san i njene prošlogodišnje odluke da obustavi proces pridruživanja EU nastavljaju svakodnevno u glavnom gradu Tbilisiju.
Demonstranti tvrde da izbori održani 26. oktobra, koji su Gruzijskom snu donijeli još jedan mandat, nijesu bili slobodni ni pošteni.
Gruzijski san odbacuje optužbe, a generalni sekretar stranke Kaha Kaladze poručio je da hapšenja nijesu politički motivisana i naglasio da ni političari nijesu iznad zakona.
U zajedničkoj izjavi evropski ministri osudili su ta hapšenja, navodeći da ona „doprinose urušavanju demokratije u Gruziji i njenom brzom skretanju ka autoritarnom režimu, što je u suprotnosti sa evropskim vrijednostima i standardima“.
Pozvali su gruzijske vlasti da odmah puste na slobodu one koji su nepravedno pritvoreni i apelovali na otvaranje dijaloga sa svim relevantnim akterima u zemlji.
U zaključku, izjava konstatuje da su posljednji događaji dodatno narušili odnose između Tbilisija i evropskih institucija, te da „autoritarni i antievropski pravac koji su gruzijske vlasti izabrale ozbiljno ugrožava dosadašnja demokratska dostignuća“.
Premijer Irakli Kobahidze izjavio je za Euronews u maju da njegova zemlja ima „ključnu ulogu za Evropu“.
„Svi bi trebalo da prepoznaju strateški značaj Gruzije za Evropu, posebno za eurozonu. Naša pozicija u regionu je od velikog značaja i zato se potreba za dijalogom sa gruzijskim rukovodstvom sve više ističe“, rekao je Kobahidze.
Gruzija je podnijela zahtjev za članstvo u martu 2022. s Ukrajinom i Moldavijom, a kandidatski status dobila je u decembru 2023.
Samo nekoliko mjeseci kasnije, zbog rastućih tenzija i neslaganja između Brisela i Tbilisija, proces proširenja je privremeno zamrznut.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR