Suočen sa velikim političkim gubicima, turski predsjednik Redžep Tajip Erdogan povlači najhrabriji potez do sada: pokušava da pridobije kurdsku manjinu nastojeći da okonča višedecenijski sukob s PKK-om. Dio te strategije uključuje otvaranje političkog prostora zatvorenom vođi PKK-a Abdulahu Dželanu, u nadi da će dobiti podršku Kurda dok mu se savezi raspadaju, a opozicija jača, piše POLITICO.
Uskoro se očekuje mali, ali simboličan korak – predaja dijela oružja PKK-a u iračkoj provinciji Sulejmanija. Erdogan je ovu inicijativu predstavio kao korak ka „Turskoj bez terorizma“, uz priznanje da postoje unutrašnje prijetnje procesu.
„Ne može biti nijednog poteza koji bi bacio sjenku na sjećanje na naše šehide“, poručio je.
Dželan, koji je u zatvoru od 1999. godine, proglasio je kraj oružane borbe, navodeći da je osnovni zahtjev PKK-a – priznanje kurdskog identiteta – ispunjen. „Ovo je dobrovoljan prelaz iz faze oružane borbe u demokratsku politiku“, rekao je u svom prvom video obraćanju u posljednjih 25 godina.
Zatvor na ostrvu
Poznat kao „turski Alkatraz“, zatvor na ostrvu Imrali već decenijama drži Dželana. Tokom ranijih mirovnih pokušaja, i drugi članovi PKK-a su dovođeni tamo kako bi činili neformalni sekretarijat. I pored godina tvrde politike, Erdoganov zaokret dolazi uz iznenađujuću podršku nacionalističkog saveznika Devleta Bahčelija, koji je nekada tražio Dželanovo pogubljenje, ali sada sugeriše da bi mogao da se obrati parlamentu – ako se PKK raspusti.
Reakcije među Kurdima su uglavnom skeptične. Aktivistkinja za ljudska prava Nurdžan Bajsar ističe da plan nema stvarne osnove kad su u pitanju kulturna i politička prava Kurda.
„Ovo nije mir“, rekla je.
Komentatorka Ipek Ozbej dijeli zabrinutost, podsjećajući na zatvorene gradonačelnike i urušavanje nezavisnosti sudstva. Čak i neki unutar Erdoganovog kruga izražavaju nelagodu, ali odbijaju da govore javno.
Potpredsjednik AK partije za spoljne poslove Harun Armagan priznaje da javnost sumnja u cijelu stvar, ali tvrdi da je Erdogan jedini koji može da izvede ovakav dogovor. On smatra da je PKK ranije vjerovao da će rat donijeti korist, ali da sada shvataju da je taj put bio pogrešan.
„Jedino što je vlada obećala jeste potpuno oslobađanje Turske od terorizma“, rekao je.
Doživotni predsjednik?
Neki vide mirovnu inicijativu kao politički manevar. Poslanik DEM partije Sezai Temeli kaže da Erdogan možda pokušava da privuče kurdske poslanike kako bi podržali ustavne promjene koje bi mu omogućile da ostane na vlasti. Erdogan je već najavio da želi da zamijeni ustav iz vojnog perioda 1980. godine civilnim.
Kritičari ostaju oprezni. Analitičar Soner Čagaptaj tvrdi da Erdogan vodi suprotstavljene strategije – s jedne strane guši protivnike, dok s druge traži podršku Kurda – sve kako bi osigurao ostanak na vlasti bez roka.
Bajsar zaključuje: „Neće oklijevati da iskoristi kurdsko pitanje… ali da li će sukob zaista prestati, zavisi od toga da li to Kurdi žele“.
Ljaljosprej
Putinova formula se siri- srbija, Turska,Madjarska,Sjeverna koreja—- demokratija he u slabljenju