27 °

max 30 ° / min 19 °

Srijeda

10.09.

30° / 19°

Četvrtak

11.09.

23° / 18°

Petak

12.09.

29° / 17°

Subota

13.09.

30° / 19°

Nedjelja

14.09.

27° / 19°

Ponedjeljak

15.09.

26° / 16°

Utorak

16.09.

26° / 17°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Tramp želi da se ove godine sastane sa sjevernokorejskim liderom Kimom, rekao na sastanku s diplomatama Južne Koreje

Izvor: EPA-EFE

Svijet

Comments 0

Tramp želi da se ove godine sastane sa sjevernokorejskim liderom Kimom, rekao na sastanku s diplomatama Južne Koreje

Izvor: Reuters / Antena M

Autor: Portal Antena M

  • Viber

Američki predsjednik Donald Tramp rekao je juče da želi da se ove godine sastane sa sjevernokorejskim liderom Kim Džong Unom i da je otvoren za dalji trgovinski dijalog sa Južnom Korejom, iako je uputio nove kritike svom azijskom savezniku u posjeti.

„Volio bih da se sastanem sa njim ove godine“, rekao je Tramp novinarima u Ovalnoj kancelariji dok je po prvi put ugostio novog predsjednika Južne Koreje, Lija Džae Mjunga, u Bijeloj kući. „Radujem se susretu sa Kim Džong Unom u odgovarajućem trenutku“.

Iako je u julu postignut trgovinski sporazum koji je poštedio južnokorejski izvoz strožijih američkih carina, dvije strane i dalje se spore po pitanju nuklearne energije, vojne potrošnje i detalja dogovora koji uključuje 350 milijardi dolara obećanih južnokorejskih investicija u Sjedinjenim Državama.

Nakon sastanka sa Trampom, Li je prisustvovao poslovnom forumu sa visokim američkim zvaničnicima i direktorima južnokorejskih i američkih kompanija.

Da bi se posjeta obilježila, južnokorejska nacionalna aviokompanija Korean Air (003490.KS) objavila je narudžbinu za 103 Boeinga, što je najveća narudžbina u istoriji te aviokompanije.

Kim ignoriše Trampove pozive

Sjeverna Koreja nije odmah odgovorila na zahtjev za komentar povodom Trampovih izjava. Njeni državni mediji kasnije su saopštili da zajedničke vojne vježbe SAD i Južne Koreje dokazuju namjeru Vašingtona da „okupira“ Korejsko poluostrvo i ugrozi zemlje u regionu.

Od Trampove inauguracije u januaru, Kim ignoriše njegova ponovljena nastojanja da obnovi direktnu diplomatiju koju je vodio tokom svog mandata 2017–2021, a koja nije dovela do sporazuma o zaustavljanju nuklearnog programa Sjeverne Koreje.

U Ovalnoj kancelariji, Li je izbjegao teatralne sukobe koji su obilježili februarsku posjetu ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog i majsku posjetu predsjednika Južne Afrike Sirila Ramafose.

Li je govorio o golfu i uputio pohvale republikanskom predsjedniku za enterijer i mirotvorstvo, rekavši novinarima ranije da je pročitao predsjednikove memoare iz 1987. godine „Trump: The Art of the Deal“ da bi se pripremio.

„Nadam se da možete donijeti mir Korejskom poluostrvu, jedinoj podijeljenoj naciji na svijetu, da se možete sastati sa Kim Džong Unom, izgraditi Trump World (stambeno-poslovni kompleks) u Sjevernoj Koreji kako bih tamo mogao igrati golf i da zaista odigrate ulogu svjetsko-istorijskog mirotvorca“, rekao je Li Trampu, govoreći na korejskom jeziku.

Lijeva kancelarija saopštila je da su on i Tramp razgovarali o brodogradnji i pokušajima atentata na obojicu. Li je takođe pozvao Trampa da prisustvuje samitu Azijsko-pacifičke ekonomske saradnje (APEC) u oktobru i sugerisao američkom predsjedniku da pokuša da se sastane sa Kimom tokom tog puta, dodala je njegova kancelarija. 

Komentari (0)

POŠALJI KOMENTAR