Pitanje je šta će EU i SAD primijeniti kao mjere ukoliko predsjednik Srbije Aleksandar Vučić ne prihvati ponudu – francusko-njemački plan za rješenje kosovskog pitanja.
Da li Srbiji onda predstoje sankcije, prekid pregovora, povlačenje investicija i tome slično?
Sonja Biserko, predsjednica Helsinškog odbora za ljudska prava, kaže za Danas da bi “sve to Srbiju dovelo u veoma kritičnu situaciju.”
–Na građanima je, ali i opoziciji, da dignu glas i izvrše pritisak na vlast da se ponaša odgovorno. Srbija ne smije dozvoliti da bude talac Rusije i njene pogubne politike koja dolazi i njoj na naplatu – smatra ona.
Komentarišući reakcije predsjednika Srbije na francusko-njemački prijedlog za rješenje pitanja Kosova, Sonja Biserko kaže da “sve učestaliji dolasci pojedinačnih zvaničnika SAD, NATO, EU i pojedinih zemalja članica ukazuju da je u toku diplomatska akcija koja ima za cilj da Srbiju dovede do tačke kad treba definitivno da se odluči oko svog opredjeljenja”.
– Posjeta Dereka Šolea je svakako jedna od značajnijih jer je došao i sa ponudom. Ne radi se samo u oživljavanju dijaloga Beograda i Prištine već je na stolu i ponuda i za Kosovo i za Srbiju koju treba prihvatiti – smatra ona.
Nakon proslave 9. januara u istočnom Sarajevu, napominje, kao i dodjeljivanja ordena Vladimiru Putinu i defile Vagnerovaca, ali i njihovo prisustvo u Srbiji, odnosno mobilisanje građana Srbije za rat u Ukrajini, su provokacije koje zapad više neće tolerisati.
–Zapad neće dozvoliti drugi front na Balkanu, ma šta god to značilo – ističe Biserko.
Prema njenim riječima, u momentu kada švedska ambasadorka u Zagrebu kaže da nije isključena eskalacija u rat Rusije i NATO, ne treba potcjenjivati aktuelnu zapadnu diplomatsku akciju koja ima za cilj stabilizaciju i konsolidaciju Balkana.
– Nema vremena za odugovlačenje ili očekivanje novih ponuda – zaključuje Biserko.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR