13 °

max 24 ° / min 13 °

Subota

03.05.

24° / 13°

Nedjelja

04.05.

23° / 14°

Ponedjeljak

05.05.

20° / 15°

Utorak

06.05.

21° / 15°

Srijeda

07.05.

21° / 13°

Četvrtak

08.05.

19° / 13°

Petak

09.05.

19° / 11°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Evropska unija najavila izgradnju skladišta u Hrvatskoj za slučaj nuklearnog napada

Izvor: pixabay ilustracija

Region

Comments 0

Evropska unija najavila izgradnju skladišta u Hrvatskoj za slučaj nuklearnog napada

Autor: Antena M

  • Viber

Zajedno sa još tri članice Evropske unije, Hrvatska će na svojoj teritoriji imati strateške rezerve materijala i opreme u slučaju hemijske, biološke i nuklearne prijetnje, objavila je Evropska komisjia.

Strateške rezerve kapaciteta za odgovor na takve prijetnje će biti formirane putem EU mehanizma za civilnu zaštitu i Tijela za hitnu zdravstvenu spremnost i odgovor (HERA) kako bi poboljšala spremnost i odgovor EU na hemijske, biološke, radiološke i nuklearne (CBRN) prijetnje. Komisija je objavila da su se tri zemlje, Hrvatska, Francuska i Poljska pridružile Finskoj i u te četiri zemlje biće smještene zalihe ukupne vrijednosti 545.6 miliona eura.

Rezerve će uključivati protivotrove, antibiotike, vakcine, sedative i profilaktičke tretmane i specifičnu opremu za CBRN odgovor, kao što su detektori i pribor za dekontaminaciju i lična zaštitna oprema (npr. gas maske i zaštitna odijela).

Iz komisije navode da je ruski rat protiv Ukrajine dodatno naglasio potrebu strateških zaliha dostupnih ključnih medicinskih protivmjera i CBRN opreme za odgovor kako bi se zaštitili građani EU, posebno u slučaju CBRN napada ili nesreća.

Komentari (0)

POŠALJI KOMENTAR