Skupština Kosova ni iz sedmog pokušaja nije konstituisana jer kandidatkinja za predsjednicu na prijedlog pobjedničke partije na februarskim izborima, Pokreta Samoopredjeljnje, ponovo nije dobila dovoljan broj glasova.
Predsjedavajući konstitutivnom sjednicom, Avni Dehari, najavio je da će se ona nastaviti u utorak, 29. aprila.
Konstitutivna sjednica počela je 15. aprila, međutim najveće albanske opozicione partije odbijaju da svoj glas daju kandidatkinji Samoopredjeljenja, Aljbuljeni Hadžiju (Albulena Haxhiu). Traže od Samoopredjeljenja da predloži novog kandidata, što ta partija odbija da uradi.
Konstitutivna sjednica, prema pravilniku Skupštine, završava se izborom predsjednika i potpredsjednika a da bi predsjednik Skupštine bio izabran potreban je 61 glas od ukupno 120 poslanika.
Samoopredjeljenje ima 48 poslanika, te slijede Demokratska partija Kosova sa 24 poslanička mjesta, Demokratski savez Kosova sa 20, koalicija Alijansa za budućnost Kosova i Socijaldemokratska inicijativa (Nisma) sa osam mandata. Manjinske zajednice u kosovskom parlamentu imaju zagarantovana 20 poslanička mjesta od kojih deset pripadaju srpskoj zajednici.
Lider Demokratske partije Kosova, Memlji Krasnići (Memli Krasniqi), u petak je optužio Pokret Samoopredjeljenje za blokadu jer ne želi da promijeni svoj predlog za mjesto predsjednika Skupštine.
Od parlamentarnih izbora na Kosovu prošlo je skoro tri mjeseca, međutim proces formiranja novih institucija je u blokadi zbog nesuglasica najvećih parlamentarnih stranaka.
Samoopredjeljenje insistira da je Aljbuljena Hadžiju bude predsjednica Skupštine i, uprkos pozivu na politički dogovor, odbacuje mogućnost da predloži nekog drugog kandidata.
Prema Ustavu Kosova, pobjednička stranka predlaže kandidata za predsjednika Skupštine.
Naim Rašiti (Rashiti), direktor Balkanske grupe za politiku u Prištini, ocjenjuje u izjavi za Radio Slobodna Evropa da je neuspjeh konstituisanja Skupštine zapravo nedostatak volje da se poštuju institucionalne odgovornosti koje proizilaze iz samih rezultata izbora.
On je naglasio da institucionalni zastoj produbljuje političku krizu.
Dok se konstituiše Skupština, ne može da se otvori ni put za formiranje nove Vlade Kosova.
Evropska unija je poručila da Kosovo mora brzo formirati nove institucije a na deblokadu su pozvali i pojedini ambasadori zapadnih zemalja.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR