U Kantonu Sarajevo 5. maj je Dan žalosti od 2019. godine u znak sjećanja na 1.601 ubijeno dijete opkoljenog Sarajeva. Tim povodom, Skupština i Vlada KS, zajedno s Udruženjem roditelja ubijene djece opkoljenog Sarajeva 1992-1995., položili su cvijeće na spomen-obilježju ubijenoj djeci opkoljenog Sarajeva 1992-1995. Okupljeni su naglasili važnost tužnih sjećanja, ali i razočaranost što i nakon 30 godina nijedna optužnica za opsadu Sarajeva nije podignuta.
18. august ‘92. dan je koji će, uprkos objavljenom primirju, Hedija i Hamed Efendić pamtiti kao dan kada im je na Dobrinji ubijen 16-godišnji sin Amel. Ubijen je u vožnji biciklom, gdje je bio sa društvom i mlađim bratom.
“Mlađi moj sin, Adnan Efendić, je imao 13 godina i gledao je kako mu brat gine. I ono što ja mogu reći je, ne daj Bože nikome. Vrijeme ne liječi rane, a od tog stresa sam dobio šećer”, bolno se prisjetio Hamed Efendić, otac ubijenog Amela.
Danas imaju unuka koji nosi ime po prerano ubijenom amidži, a jedino što im pruža nadu su obilježavanja koja ne daju da 1.601 ubijeno sarajevsko dijete bude zaboravljeno od grada, društva i države. Među njima je i kćerka Alije Hodžića, ubijena od dvije granate.
“Ja nemam više potomaka, imao sam jedno jedino dijete-jednu jedinu moju Jasminu, kćerku. Imala je 18 godina, djevojčica, a stasala. Zločinci je ubiše, samo je ona izrešetana od dvije proklete granate. Sudbina je valjda tako htjela da supruga i ja ostanemo i tješimo jedno drugo. Supruga i ja nemamo nikoga, imamo jedno drugo. Ali imamo Jasminu, ona nas čeka mi ćemo doći njoj jednog dana”, ispričao nam je Alija Hodžić iz Udruženja roditelja ubijene djece opkoljenog Sarajeva.
U igri je ubijena i Irma, kćerka sadašnjeg predsjednika Udruženja roditelja ubijene djece opkoljenog Sarajeva. Danas se uzda da će istinom i ljubavlju prema državi, nove generacije graditi drugačiju i bolju budućnost.
“Moramo se sjećati najmlađe populacije koja je na tako brutalan način ubijana tokom opsade grada, ne smijemo to zaboraviti, posebno zbog mladih. Treba da znaju šta se dešavalo, kako su njihovi vršnjaci ubijani, kako su njihovi snovi završili na jedan monstruozan način”, poručio je Fikret Grabovica, predsjednik Udruženja ubijene djece opkoljenog Sarajeva.
Zajedničko svim roditeljima je da uprkos vlastitim gubicima uvijek požele da se nikome i nikad ništa slično ne ponovi. Zajednička im je i razočaranost u bh. pravosuđe, jer već 30 godina optužnice za opsadu Sarajeva nema.
“Boli činjenica da Tužilaštvo ništa ne čini po pitanju podizanja optužnice. Danas živimo u period laži, znate… Ali koliko god neko laže, mi smo više spremni da pričamo istinu, da pominjemo istinu, da opominjemo. Da vršimo, grubo rečeno, pritisak na Tužilaštvo”, naglasila je Senida Karović iz Unije Civilne žrtve rata.
Apele tužilaštvu su uputili i zvaničnici koji su danas odlučili odati počast prerano prekinutoj mladosti i budućnosti. Istina i pravda nemaju alternativu, poručuju.
“Danas bi oni s nama zajedno gradili Bosnu i Hercegovinu, učestovovali u društveno-korisnom radu, intelektualnom, poidzali porodice u Bosni i hercegovini. Tako da sigurno najdublje ožiljke nosimo zbog nedostatka ove populacije”, naveo je Nihad Uk, premijer KS.
“Mislim da su djeca zaista najveće žrtve i nešto što posebno treba da ne zaboravljamo i da posebno obilježavamo. Da svima omogućimo sretno djetinjstvo i da jednostavno nijednom djetetu ne dopustimo da se ovo ponovo desi. Mislim da je ovo jedna od najtužnijih istina koje trebamo dalje obilježavati”, stava je Predrag Puharić, v.d. gradonačelnika Sarajeva.
Upravo su obilježavanja ono što roditeljima ostaje, jer razočaranost u pravosuđe ne jenjava, a vrijeme mnogima žal za djecom samo produbljuje.
“Kako koja godina, sve je teže i teže. Ja nastojim da budem kakav sam nekad bio, ali ne može. Ima nešto jače, što savlada, savlada i ne da…Ali neću se dati… imamo mi djecu. I supruga i ja. Vidjet ćete sutra kada dođu na priredbu ovu ovdje, sve su to naša djeca”, zaključio je Alija Hodžić.
Zbog toga što je 5. maj Vlada Kantona Sarajevo proglasila danom žalosti u znak sjećanja na ubijenu djecu Sarajeva, na ovaj dan položeno je cvijeće i odata počast kod spomen-obilježja. A u znak sjećanja dan nakon će biti upriličena i kulturna manifestacija.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR