Više hiljada građana, iz različitih krajeva Srbije, okupilo se u Užicu, u nedelju 13. jula, na skupu s kojeg je traženo oslobađanje devetoro građana uhapšenih tokom nekoliko protesta u ovom gradu na zapadu Srbije.
Među pritvorenima su profesori, studenti, advokati i opozicioni odbornici.
Nakon skupa u centru grada i protesne šetnje, demonstranti su blokirali magistralni put koji vodi ka Zlatiboru.
Okupljenima u centru grada, između ostalih, obratio se rektor Univerziteta u Beogradu Vladan Đokić koji je rekao da se pridružuje "glasu protiv nasilja, brutalnosti, nepravde, urušavanju institucija".
"Istrajmo u onome što su studenti započeli u borbi za institucije koje služe građanima, društvu u kojem se živi dostojanstveno, za svakoga od nas", kazao je Đokić.
Govor je održao i advokat Vladimir Terzić koji je ocijenio da uhapšeni građani na protestu nisu počinili nikakvo krivično djelo i da treba da budu pušteni iz pritvora.
"Oni su uhapšeni zato što su stajali uspravno i rekli ono što ova vlast ne voli da čuje - dosta je", rekao je.
Na protestu je pročitano pismo nekadašnjeg reprezentativca Srbije u fudbalu, Užičanina Nemanje Vidića,
"Zakon mora biti isti za sve, bez izuzetka. Iza nas stižu generacije koje neće pristati na manje, generacije koje će umjeti, koje zaslužuju bolje. Na nama je da ih podržimo, da im ostavimo zemlju kakvu sanjamo. Borimo se za našu djecu i njihovu budućnost, za našu Srbiju", poručio je Vidić.
Protest bi, kako su najavili orgranizatori, trebalo da traje devet sati - za devet pritvorenih Užičana.
Uhapšenima, koji su učestvovali u blokadi magistrale 6. jula, određen je pritvor do 30 dana, odlukom osnovnog suda u Užicu. Oni se sumnjiče za napad na službeno lice tokom blokade magistrale.
Jake policijske snage, u opremi za razbijanje demonstracija, tada su intervenisale dok su građani sjedeli na magistralnom putu u Užicu.
Demonstranti su optužili policiju za prekomjernu silu i brutalnost tokom razbijanja blokade, a protesti u tom gradu su nastavljeni i narednih dana.
Sa protesta se traži i smjena gradonačelnice, načelnika Policijske uprave u Užicu i zamjenika komandira užičke Interventne jedinice policije.
Protestne blokade u gradovima širom Srbije počele su pošto su studenti pozvali na "građansku neposlušnost" nakon protesta u Beogradu 28. juna.
Oni traže raspisivanje vanrednih izbora, uklanjanje kampa iz centra grada u kojem mjesecima borave osobe koje se protive blokadama i puštanje na slobodu studenata koji su privedeni tokom i nakon demonstracija 28. juna.
BeLveder
Ovi Srbi ne mogu bez crnogorskih slavnih praznika, na 13. jul prave veličanstven "doček" svom diktatoru!