Srpski carinici su su početkom januara na graničnom prelazu Gradina spriječili pokušaj krijumčarenja velikog broja antikviteta - zlatnih i srebrenih novčića i svitaka na pergamentu napisanih arapskim pismom, za koje se spekuliše da potiču iz vremena od prije Hrista.
Neobičan slučaj je otkriven kada je zaustavljen mercedes njemačkih registarskih oznaka, koji je ka Njemačkoj vozio irački državljanin kurdske nacionalnosti.
Kako je rečeno u Upravi carina, putnik je carinicima rekao da osim svog prtljaga ne nosi ništa i da se uputio u Njemačku u posjetu bolesnom bratu.
Međutim, oni su ipak odlučili da automobil detaljno pregledaju u garaži, ali tom prilikom nije pronađena nikakva nedozvoljena roba.
Međutim, tokom pregleda rezervne gume u prtljažniku vozila, korišćenjem uređaja za mjerenje gustine materijala, tzv. bustera, zapažena je veća gustina od normalnih vrijednosti.
Zbog uočenih nepravilnosti, guma je dodatno pregledana na skeneru, kada je analizom slike primijećeno da je unutrašnjost rezervne gume ispunjena nekim sumnjivim sadržajem.
Putnik je u tom trenutku rekao da je riječ o tri knjige stare više od 300 godina, ali su carinici iz unutrašnjosti rezervne gume izvadili tri paketa ušivena u platno i umotana u najlonske vreće.
U prvom paketu otkriveno je 28 starih kovanih novčića, za koje se pretpostavlja da su od srebra i zlata i 11 listova tankih koža sa natpisima na nepoznatom pismu nalik arapskom.
Drugi zavežljaj sadržao je još 12 pergamenata ispisanih arapskim pismom, dok je u trećem pronađeno još 128 novčića i 11 pergamentnih svitaka na arapskom jeziku.
Misterija svitka starog dva milenijuma
Kako su objavile "Novosti", među kovanicama nađeni su srebrenjaci Aleksandra Velikog iz 4. vijeka prije naše ere, a kako su navodi u tekstu još veću vrijednost imaju pergamenti.
Prema prvim procjenama, riječ je o zapisima na aramejskom jeziku, koji je bio glavni jevrejski jezik od 539. godine prije nove ere do 70. godine poslije Hrista.
U Upravi carina, međutim, "Blicu" nijesu potvrdili ove informacije. Kako im je rečeno, o vrijednosti antikviteta moći će nešto više da se kaže nakon stručne ekspertize.
"Ti predmeti će tek sljedeće nedjelje biti otpremljeni ka ustanovama kulture koje mogu da sprovedu vještačenje, a to su Narodni muzej (za novčiće) i Narodna biblioteka Srbije (za pergamente). Predmeti iz ovakvih prekršaja se čuvaju u sefovima carinarnica do konačne odluke sudova, ali se nakon posljednjih značajnih zapljena razmatraju modaliteti koji bi doveli do efikasnijeg postupanja sa ovom specifičnom robom", rekli su Blicu u Upravi carina.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR