14 °

max 15 ° / min 9 °

Srijeda

24.04.

15° / 9°

Četvrtak

25.04.

14° / 8°

Petak

26.04.

15° / 7°

Subota

27.04.

18° / 9°

Nedjelja

28.04.

22° / 12°

Ponedjeljak

29.04.

24° / 14°

Utorak

30.04.

24° / 15°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Zakon u skupštinskoj proceduri: Ukida se dopunsko zdravstveno osiguranje

Društvo

Comments 0

Zakon u skupštinskoj proceduri: Ukida se dopunsko zdravstveno osiguranje

Izvor: Mina

Autor: Lejla Hadžimuhović

  • Viber

U Crnoj Gori će biti ukinuto dopunsko zdravstveno osiguranje, predviđeno je izmjenama Zakona, koji se nalazi u skupštinskoj proceduri.

Navodi se da je primjena Zakona o zdravstvenom osiguranju iz 2016., sa izmjenama iz 2017. i 2018. pokazala određene probleme i nejasnoće.

"Analizom opravdanosti sprovođenja i ostvarlvanja prava iz dopunskog zdravstvenog osiguranja, koju je uradilo Ministarstvo zdravlja, u saradnji sa Fondom za zdravstveno osiguranje i Agencjom za nadzor oslguranja, utvrđena je opravdanost ukidanja dopunskog zdravstvenog osiguranja", kaže se u obrazloženju.

Vlada Crne Gore je ovu analizu usvojila i donijela zaključak da se pristupi izmjenama i dopunama važećeg Zakona o zdravstvenom osiguranju, kojim treba ukinuti ovaj vid osiguranja.

Kako se navodi, ukazala se potreba zakonskog propisivanja učešće osiguranlka u troškovima korišćenja zdravstvene zaštite (participacija), koja se u praksi već i primjenjuje, na osnovu Odluke o učešću osiguranika u troškovima korišćenja zdravstvene zaštite.

Početak sprovođenja ovog oblika osiguranja je dva puta odlagan i još nije uveden.

"Zakonom o zdravstvenom osiguranju iz 2016. propisano je da se na dopunsko zdravstveno osiguranje mogu osigurati lica koja su osigurana u obaveznom zdravstvenom osiguranju i to za iznos 20 odsto cijene zdravstvene usluge, dok 80 odsto cijene zdravstvene usluge pokriva obavezno zdravstveno osiguranje", kaže se u obrazloženju.

Ako se osiguranik ne osigura u dopunskom zdravstvenom osiguranju u obavezi je da plati razliku do punog iznosa cijene zdravstvene usluge, po ispostavljenom računu zdravstvene ustanove, a najvise u visini dvije prosječne neto zarade u Crnoj Gori.

Uvođenje dopunskog zdravstvenog osiguranja podrazumijeva obezbjeđivanje određenih preduslova, u organizacionom, kadrovskom, tehničkom i prostornom smislu, uz adekvatno obezbjeđivanje informatičke podrske.

"Pored navedenog, 72,19 odsto osiguranika su oslobođeni plaćanja doplate za zdravstvene usluge, pa ne ulaze u dopunsko zdravstveno osiguranje, dok su 27,81 odsto osiguranika potencijalni osiguranici dopunskog zdravstvenog osiguranja, što je približno jednako broju zaposlenih nosilaca osiguranja, kojih je 27,71 odsto", kaže se u obrazloženju.

Zaključuje se da je uvođenje dopunskog zdravstvenog osiguranja finansijski neisplativo, a izazvalo bi, kako se navodi, i određenu neprihvatljivost od građana.

Komentari (0)

POŠALJI KOMENTAR