Istoriju staru skoro 200 godina čuva dom Draškovića u nikšićkoj Staroj varoši. Kuća, koja potiče iz doba Turaka jedna je od najstarijh u gradu pod Trebjesom. Ta kuća, odolijeva zubu vremenu, ali i onima koji bi da je sruše.
O pravom kulturnom spomeniku, za portal Antena M priča njen vlasnik Ivica Drašković.
Prema saznanjima koja je dobio od poznatog nikšićkog novinara i hroničara, Dina Tuzovića kuća je sagrađena još 1837. i pripadala je ondašnjem junaku, Jašaru Babiću.
“Postajala je još jedna ovakva kuća, nekoliko stotina metara niže od ove naše, zvali su je kule Babića.
Pokušao sam da dođem do bližih podataka, ali niko mi od nadležnih nije dao to što sam tražio, nijesu bili mnogo zainteresovani. Samo mi je Dino Tuzović dao neke podatke”, priča nam Drašković.
Jedini pisani trag o domu Draškovića je kupoprodajni ugovor iz 1921.
"Moj prađed je kupio kuću od tadašnjeg vlasnika Ljubiše Danilovića, poznatog trgovca. Taj kupoprodajni ugovor i dan danas čuvamo“, kaže Drašković.
Zanimljivo je i da se kuća Draškovića vidi i na razglednici sa kraja dvadesetih godina prošlog vijeka.
No, kuća na dva sprata, sa oko 100 kvadrata u temelju, ne bi mogla da odoli zubu vremena, pa je renovirana, ali su se vlasnici potrudili da očuvaju autentičnost onoliko koliko su mogli.
Tokom renoviranja, na tavanu Drašković je, kaže pronašao turske i crnogorske novčanice.
1/2
2/2
“Ulaz u kuću bio je okrenut prema Bedemu, jer je to bilo lice grada, Stara varoš, ulazilo se sa Ulice Stojana Kovačevića. Turci su tu ulicu zvali Kriva mahala. Stare kuće u Staroj varoši su bile većinom zanatlijske kuće i radionice”, podsjeća Drašković.
Ako bi rekli da je kuća Draškovića pravi mali muzej ne bi, čini se mmogo pogriješili.
“Sa spoljne strane, na zapadnom ćošku od kuće postoji dupli polumjesec uklesan u kamenu koji i sad postoji. Unutrašnjost prostorija i drvenih stepenica svjedoče da je i u tome vremenu bilo planiranja prostora, debljina zidova u kući je 95 cm. Tokom bombardovanja Nikšića kuća nije bila oštećena.”
No, da je kuća Draškovića pravo kulturno bogatstvo, u nikšičkoj Opštini, čini se ne bi bili saglasni.
Osim u borbi sa vremenom, kuća Draškovića dobila je još jednu “bitku”.
“Kad se pravio bulevar trebalo je da se ruši ova kuća. Na sreću nijesu imali novca iz Opštine da isplate pa je tako propalo rušenje”, zaključuje Drašković.
RAZGOVARALA: Jelena Ćetković
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR