15 °

max 19 ° / min 13 °

Petak

25.04.

19° / 13°

Subota

26.04.

18° / 12°

Nedjelja

27.04.

19° / 13°

Ponedjeljak

28.04.

20° / 12°

Utorak

29.04.

22° / 10°

Srijeda

30.04.

24° / 10°

Četvrtak

01.05.

23° / 11°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Dr Zorica Đorđević: Energetski napici kod mladih utiču na mineralizaciju kostiju i povećavaju rizik od osteoporoze

Izvor: privatna arhiva

Društvo

Comments 0

Dr Zorica Đorđević: Energetski napici kod mladih utiču na mineralizaciju kostiju i povećavaju rizik od osteoporoze

Izvor: Ana Ašanin

Autor: Antena M

  • Viber

Nedavne naučne studije navodno pokazuju zabrinjavajući trend: konzumacija energetskih pića povezana je s povećanim rizikom od razvoja jednog vida osteoporoze, čak i kod djece od 12 godina.

O  trendu koji ima negativne posljedice na zdravlje kostiju, kakva je situacija u Crnoj Gori i na koji način sačuvati zdravlje danas razgovaramo sa dr Zoricom Đorđević, specijalistkinjom higijene i direktoricom Centra za higijenu i zdravstvenu ekologiju.

Antena M:  Da li mlađe generacije zaista mogu da obole od osteoporoze? Je li ova dijagnoza adekvatna njihovim godinama?

Zorica Đorđević:  U tinejdžerskim godinama reći da neko boluje od osteoporoze pomalo je grub termin.

Energetska pića bogata kofeinom, šećerima, te određenim stimulativnim supstancama i fosfornom kiselinom, imaju direktan uticaj na procese u našem organizmu koji se tiču mineralizacije kostiju. Kofein i velike količine šećera mogu poremetiti metabolizam, negativno uticati na apsorpciju kalcijuma i drugih vitalnih minerala, što u tinejdžerskom periodu, kada se kosti najintenzivnije formiraju, može dovesti do dugoročnih posljedica.

U tinejdžerskom periodu, kosti se najbrže i najviše učvršćuju. Problem sa mineralizacijom kostiju u ovoj fazi može kasnije dovesti do osteoporoze ili drugih problema sa kostima.

Konzumiranje pića bogatih kofeinom, šećerom i fosfornom kiselinom, poput energetskih napitaka, može uticati na mineralizaciju kostiju i povećati rizik od osteoporoze već u dječijem dobu. Naučne studije sve češće ukazuju na ovu problematiku, međutim, potrebni su nam precizniji podaci kako bismo izbjegli bilo kakve daljnje negativne posljedice na zdravlje kostiju naših mladih.

Antena M: Koliko dugo treba konzumirati ove napitke kako bi se uočilo  njihovo štetno dejstvo na kostima?

Zorica Đorđević: Energetska pića postala su sastavni dio života velikog broja adolescenata u Crnoj Gori, sa procjenama koje pokazuju da ih konzumira između 65% i 85% tinejdžera.

Ova popularnost doprinosi  kako kratkoročnim tako i  dugoročnim posljedicama  na zdravlje. Veoma važno je praviti razliku između povremenog konzumiranja većih doza i hronične upotrebe ovih napitaka.

Kratkoročna upotreba u većim dozama može rezultirati problemima kao što su tjeskoba, preznojavanje, nervoza, razdražljivost, nesanica, nemir i poteškoće u koncentraciji.

To su direktni efekti stimulativnog djelovanja kofeina, koje može imati i ozbiljnije posljedice na srce i krvne sudove.

Navešću jedan primjer iz  Hrvatske gdje je tinejdžeru konzumacija  energetskih napitaka uzrokovala tragičan ishod, zbog fatalnog poremećaja rada srca.

Antena M:  Da li konzumacija energetskih napitaka predstavlja i dodatnu brigu za probavni sistem, koji je mnogo podloženiji promjenama kod mlađe generacije nego kod starijih­?

Zorica Đorđević: Mnogobrojne su posljedice koje konzumacija energetskih pića može imati na tijelo. Između ostalog, ovi napici ubrzavaju probavu i loše utiču na resorpciju važnih minerala kao što su cink, bakar, kalcijum, i magnezijum, kojima se narušava normalan metabolizam u organizmu.

Antena M: Pošto osteoporoza predstavlja doživotni zdravstveni problem, da li djeca koja se suočavaju sa ovim problemom mogu da se bave sportom­?

Zorica  Đorđević: Mladi treba svakodnevno da konzumiraju tri porcije mlječnih proizvoda te da obezbijede dovoljno vitamina D, bilo kroz direktnu izloženost suncu ili kroz hranu bogatu ovim vitaminom, poput ribe, jaja i mliječnih proizvoda.

Osim toga, važan je i unos proteina, minerala, povrća i voća, što zajedno doprinosi jačanju koštanog sistema i prevenciji problema sa kostima kasnije u životu.

S druge strane moramo da se krećemo, nikako ne smijemo izostaviti fizičku aktivnost jer ona dodatno stimuliše koštanost zglobnih sistema.

Ona unapređuje zdravlje u dugoročnom smislu.Jako je važno da mladim generacijama prenesemo poruku  da je umjerenost  u svemu garancija zdravlja.

Antena M: Postoje  ograničenja ili smjernice za sigurniju konzumaciju energijskih pića kako kod djece tako i kod adolescenata?

Zorica Đorđević: Zakonska regulativa nalaže strogo označavanje energetskih pića s upozorenjima o visokom sadržaju kofeina i ne preporučljivoj konzumaciji za djecu, trudnice, doilje i osobe sa srčanim tegobama.

Iako su proizvođači time "skinuli" dio odgovornosti sa sebe, postavlja se pitanje koliko su mladi zapravo svjesni rizika koje ova pića nose.

Antena M: Da li mi možemo kao društvo pojačanom akcijom među stručnjacima, roditeljima, zajedno sa medijima uticati na osvješćivanje mladih ljudi o štetnosti ovih energijskih napitaka?

Zorica Đorđević: Dok postoji sve veća zabrinutost u vezi sa konzumacijom energetskih pića, jasno je da je potrebno dodatno raditi na edukaciji i podizanju svijesti među mladim ljudima o mogućim rizicima koje ova konzumacija može donijeti.

Uključivanje stručnjaka, roditelja, škola i medija ključno je u formiranju zdravijih navika i odluka među mlađim generacijama.

Da bi se suprotstavili ovim izazovima, važno je da se edukovati  mlade o važnosti pravilne ishrane kao temelju zdravog uma i tijela.

To uključuje unos hrane bogate kalcijumom i vitaminom D, kao što su mliječni proizvodi, obilje voća i povrća, i redovna fizička aktivnost.

Opširnije o ovoj temi sa doktorkom Đorđević poslušajte u emisiji Radio terapija koja je na programu Antene M u subotu od 10 sati i 15 minuta.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentari (0)

POŠALJI KOMENTAR