19 °

max 20 ° / min 14 °

Petak

25.04.

20° / 14°

Subota

26.04.

18° / 12°

Nedjelja

27.04.

21° / 13°

Ponedjeljak

28.04.

20° / 12°

Utorak

29.04.

23° / 10°

Srijeda

30.04.

24° / 10°

Četvrtak

01.05.

24° / 12°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Beganaj: Romi i Egipćani i dalje najviše diskrimininisana zajednica u Crnoj Gori

Društvo

Tag Gallery
Comments 0
U Skupštini održano Treće zasijedanje Romskog parlamenta

Beganaj: Romi i Egipćani i dalje najviše diskrimininisana zajednica u Crnoj Gori

Autor: Antena M

  • Viber

U Skupštini Crne Gore danas je, u znak obilježavanja 8. aprila - Međunarodnog dana Roma, održano Treće zasijedanje Romskog parlamenta.

Kako je saopšteno iz Skupštine, otvarajući zasijedanje potpredsjednik Skupštine Nikola Camaj je istakao da ovaj dan nije samo simbol sjećanja na istoriju i identitet romske zajednice, već i podsjetnik na zajedničku odgovornost koju imamo – da gradimo društvo jednakih šansi, bez diskriminacije, marginalizacije i predrasuda.

“Skupština Crne Gore, kao najviše predstavničko tijelo, ima ključnu ulogu u unapređenju pravnog i institucionalnog okvira za ostvarivanje prava romske i egipćanske zajednice. Posebno smo ponosni na partnerstvo koje ostvarujemo sa Odborom za ljudska prava i slobode, Ministarstvom za ljudska i manjinska prava, Zaštitnikom ljudskih prava i sloboda, kao i civilnim sektorom i samom zajednicom. Danas, kroz ovaj Romski parlament, želimo da čujemo vaš glas – jasno, otvoreno i direktno”, naveo je Camaj. 

U ime Ministarstva ljudskih i manjinskih prava obratio se ministar Fatmir Đeka koji je naglasio da je namjera iniciranja zasijedanja Romskog parlamenta da to bude prilika za razmatranje važnih pitanja i izazova sa kojima se suočava romska populacija i da se time da na doprinosu razvoju socijalne inkluzije romske zajednice u Crnoj Gori.

„Romska zajednica i dalje predstavlja najdiskriminisaniju i najsiromašniju društvenu grupu u našoj zemlji. Romska zajednica živi na marginama društvenog života, suočena sa brojnim izazovima — od obrazovanja, zapošljavanja, stanovanja, do zdravstvene i socijalne zaštite, iako vjekovima baštini bogatu tradiciju, kulturu i doprinosi raznolikosti našeg društva. 

Kratkoročni rezultati nijesu naš cilj. Oblast zaštite i unapređenja ljudskih prava i zaštita od diskriminacije dugoročni su procesi i zahtjevaju ozbiljan i promišljen rad, sa dugoročnim rezultatima. Vlada Crne Gore godinama unazad, kroz različite inicijative i saveze za poboljšanje položaja romske i egićanske zajednice, nastoji da osigura bolji kvalitet njihovog života“, naglasio je ministar. 

Zaštitnik ljudskih prava i sloboda Crne Gore Siniša Bjeković je ukazao na činjenicu da su brojni indikatori i obim nepovoljnog položaja Roma toliki da prevazilaze teritoriju samo jedne države.

“Romi su iskusili nepravdu i nejednakost, a i sada trpe posljedice predrasuda, stigmi i stereotipa koji ih prate na specifičnom životnom putu, često nesigurnom i punom iskušenja. Svaki pokušaj da na stabilan i održiv način riješe svoj materijalni i prije svega stambeni status nailazi na brojne prepreke, od kojih je većina uslovljena izrazito nepovoljnim socijalnim i imovinskim statusom Roma”, naglasio je Bjeković.

On je zaključio podsjećanjem da moramo odmah započeti odlučnu i energičnu bitku protiv govora mržnje i netolerancije, uz uvjerenje da nijedno ljudsko biće ne može biti inferiorno u odnosu na druge članove ljudskog roda samo zbog boje kože, etničkog porijekla, jezika, vjere i nacije.

Nacionalni koordinator za praćenje sprovođenja Strategije socijalne inkluzije Roma i Egipćana u Crnoj Gori 2021 – 2025. Sokolj Beganaj podsjetio je da su Romi i Egipćani i dalje najviše diskrimininisana zajednica u Crnoj Gori.

„Naša djeca i dalje teže dolaze do obrazovanja, naši mladi i dalje se teže zapošljavaju, a svakodnevna diskriminacija, predrasude i društvene barijere i dalje sputavaju potencijale ove naše zajednice.

Zbog toga je važan ovaj parlament za nas danas kao zajednicu. Ovaj parlament treba da bude poziv na buđenje. Ne samo nama Romima i Egipćanima, nego cijeloj Crnoj Gori. Poziv ministrima, poslanicima, predstavnicima državnih institucija, lokalnih samouprava, međunarodnim partnerima, nevladinom sektoru, građanima Crne Gore — da zajedničkim snagama, ali ne samo deklarativno, ne samo obećanjima, nego konkretnim djelima, stvorimo zajednički ambijent u kojem će svaki Rom i Egipćanin i svaki drugi građanin ove zemlje imati iste šanse kao i svi ostali građani Crne Gore“, istakao je Beganaj.

Predsjednik Odbora za ljudska prava i slobode Jovan Vučurović moderirao je zasijedanjem i istakao da je Odbor za ljudska prava i slobode i u dosadašnjem periodu, u okviru svojih nadležnosti, nastojao doprinijeti unapređenju položaja pripadnika romsko-egipćanske populacije u Crnoj Gori.

„Želim istaći da Crna Gora u skladu sa smjernicama iz Izvještaja Evropske komisije o Crnoj Gori, u kontinuitetu preduzima aktivnosti u cilju inkluzije Roma i Egipćana, što je rezultiralo poboljšanjem njihovog položaja, a što je prepoznato i od relevantnih međunarodnih subjekata“, naglasio je Vučurović.

Nakon uvodnih govora, predstavnici nevladinih organizacija i pojedinci iz romsko-egipćanske zajednice postavili su 10 pitanja predstavncima Vlade Crne Gore, odnosno resornih ministarstava i dva pitanja predstavniku Skupštine Crne Gore.

Treće zasijedanje Romskog parlamenta organizovao je Odbor za ljudska prava i slobode, u saradnji sa Ministarstvom ljudskih i manjinskih prava i Zaštitnikom ljudskih prava i sloboda Crne Gore, pod pokroviteljstvom predsjednika Skupštine Crne Gore.

Današanjem zasijedanju prisustvovali su predstavnici ministarstava u Vladi Crne Gore, predstavnici diplomatskog kora, kao i predstavnici međunarodnih i nevladinih organizacija, te predstavnici romsko-egipćanske populacije.

Komentari (0)

POŠALJI KOMENTAR