Novinarima je potrebno podsticajno okruženje koje im omogućava da rade bezbjedno i sigurno, bez straha od uznemiravanja, političkog pritiska, cenzure ili progona, poručili su iz Evropske komisije odgovarajući na upit Antene M.
Komisiji smo se obratili povodom saopštenja poslanika Demokrata Momčila Lekovića, koji je dio crnogorskih medija, među kojima i Antena M, označio kao sluge i zaštitnike mafije.
Pitali smo da li će Evropska komisija zvanično reagovati i da li je takvo istupanje u skladu sa standardima EU u oblasti javnog govora i slobode medija?
Takođe smo Komisiju upoznali s tim da Ministarstvo odbrane Crne Gore, kojim rukovodi član Demokrata Dragan Krapović, sistematski odbija da odgovori na upite Antene M, iako ga zakon na to obavezuje.
Da li Komisija smatra da je trenutno ponašanje DCG, posebno napadi na nezavisne medije, kršenje kopenhaških kriterijuma ili poglavlja 23 i koje mehanizme EU može aktivirati kako bi obezbijedila da mediji u Crnoj Gori, poput Antene M, ne budu kažnjavani ili isključeni iz pristupa javnim informacijama zbog kritičkog izvještavanja, takođe su pitanja koja smo uputili Komisiji.
Iz tog tijela Evropske unije poručuju Crna Gora mora da riješi nedostatke u oblastima slobode medija, jer od toga zavisi i napredak države u procesu integracija.
"Novinarima je potrebno podsticajno okruženje koje im omogućava da rade bezbjedno i sigurno, bez straha od uznemiravanja, političkog pritiska, cenzure ili progona.
Ukupni napredak u pregovorima o pristupanju zavisi od napretka u oblasti vladavine prava. U tom kontekstu, Crna Gora mora da riješi sve preostale nedostatke u oblastima slobode izražavanja i slobode medija", poručuju iz Evropske komisije.
Kao zemlja kandidat za članstvo u EU, zaključuju, Crna Gora treba da obezbijedi institucionalnu zaštitu novinara od svih oblika nasilja, uključujući punu i efikasnu sudsku obradu starih kritičnih slučajeva.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR