Deficit kadra, što se tiče mojih koleginica u Kliničkom centru jedino znači da svaka sesta radi za dvije, ni u kom slučaju da ih to obeshrabri pa da kvalitet usluga opada. Znam da u konačnom se to ipak osjeća, jer ne može na duže staze čovjek konstantno danima, godinama, pružati uslugu za dvije osobe, ali vremenom će se i to, vjerovatno promijeniti i prepoznati - kazala je za jutarnji program Budilnik, na Televiziji E, glavna medicinska sestra Kliničkog centra Crne Gore Nataša Bojanović.
Međunarodni dan medicinskih sestara obilježava se 12. maja, a prema dostupnim podacima Crnoj Gori nedostaje oko 4.500 medicinskih sestara kako bi se dostigao evropski prosjek od sedam sestara na 1000 stanovnika.
Medicinske sestre i tehničari su, kaže Bojanović, veliki pregaoci koji daju maksimum napora na dnevnom nivou i koji se, kako kaže, trude maksimalno da odgovore zahtjevima pacijenata.
"Ako čovjek želi da da 100 posto sebe, kao i u svakom drugom poslu, onda nije lako. Ovo je malo specifičan poziv, jer dolazi do izražaja empatija, ljudskost i sve ono što čovjek prema čovjeku inače u životu treba da osjeća, uz veliku medicinsku odgovornost", rekla je Bojanović.
Značaj medicinskih sestara se prepoznaje u Crnoj Gori, kaže Bojanović, ali se ne govori o tome, naročito se ne govori o tome kada su ljudi zdravi i kad im usluga medicinske sestre, kako kaže, nije potrebna.
"Kad dođe do te situacije da se razbole onda je jako vidljiva uloga medicinskih sestara, i mjerljiva", zaključila je Bojanović.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR