Portali Borba i IN4S nastavili su kampanju protiv nevladinih organizacija u Crnoj Gori, optužujući ih za pristrasnost, strano plaćeništvo i “satanističku agendu”, dok se kritike na račun vlasti iz civilnog sektora predstavljaju kao napadi na državu i društvene vrijednosti, navodi se u najnovijoj analizi Centra za demokratsku tranziciju CDT.
Analizu CDT-a prenosimo integralno.
Od nedosljednosti do satanizma: Za šta sve provladini portali krive NVO
Iako su se inicijatori Zakona o agentima stranog uticaja privremeno ućutali, kampanja protiv civilnog sektora u Crnoj Gori vodi se neprestano, sa istih adresa, a sve sa ciljem da se uguše kritički glasovi iz nevladinih organizacija.
Portali koji podržavaju dio Vlade i parlamentarne većine i dalje, skoro na dnevnom nivou, objavljuju članke kojima se NVO napadaju zbog toga što kritikuju vlast, nazivaju se stranim plaćenicima, a česte su i neosnovane optužbe da je civilni sektor pristrasan i ne želi da brani prava ljudi iz struktura vlasti.
U ovim napadima, što nije iznenađenje ni za koga ko prati rad medija, dominiraju portali Borba i IN4S a na ovim portalima, u periodu od marta do maja, zabilježili smo više od 35 tekstova u kojima se napadaju nevladine organizacije.
Sramota, satanizam i „lov na Srbe“
Tako su Borba i IN4S pisali da su „srpski javni djelatnici, među njima profesor Aleksandar Stamatović idealna lovina za Centar za građansko obrazovanje (CGO)“. Razlog – Stamatović se našao na meti kritika javnosti i nevladinog sektora zbog otvoreno seksističkih ispada i komentara na račun novinarke u čijoj emisiji je gostovao, a poslije toga je CGO pozvao da se istraži njegov duplo izdati naučni rad i da se provjeri da li je u pitanju plagijat.
IN4S je pisao o „sramoti NVO“ kada je civilni sektor ukazivao na ulogu nekadašnjeg ministra odbrane Pavla Bulatovića u ratnim zločinima tokom devedesetih, objavljivao kolumne pune netačnih navoda u kojima se NVO nazivaju „zvezdama granta“ i optužuju se da im je zadatak da podstiču tenzije, organizuju proteste i obojene revolucije.
I Borba je objavila više kolumni Mitra Radonjića, čija NVO je dobijala novac iz državnih sredstava, u kojima se kaže da su NVO „građanističke“ i da „pod prizmom EU integracija i ljudskih prava aktivno, svakodnevno i po satanističkoj agendi plasiraju razne političke pamflete i po pravilu su ,,kritički“ nastrojene prema svemu što ne odgovara politici koju je bivša vlast sprovodila i posebnu pažnju ukazuju obrazovnom sistemu kroz koji ,,guraju“ agendu okrenutu uništenju porodice kao osnovne ćelije društva i propagiraju anti-tradicionalne stavove“.
Nedosljednost ili čime se NVO bave?
NVO se često pokušavaju predstaviti nedosljednim i spočitava im se da su pristrasne. Primjer za to je obraćanje nekadašnje ministarke obrazovanja, sada funkcionerke Ujedinjene Crne Gore, Vesne Bratić. CGO je ukazivao na da će država morati da isplati više od milion eura zbog nezakonitih smjena direktora škola koje je Bratić vršila u vrijeme svog ministarskog mandata.
S druge strane, Bratić ih je optužila da ćute na činjenicu da je država platila 75 miliona eura zbog raznih sudskih sporova, iako se čitav taj iznos ne može odnositi na oblasti kojima se CGO bavi. IN4S je optužio nevladine organizacije da napade na funkcionere osuđuju samo „ako su njihovi“ nakon što je prijećeno ministru Slavenu Radunoviću, iako su navodne prijetnje zabilježene kamerom a njima se bavila policija, a NVO se nisu ni ranije oglašavale o ovakvim incidentima.
Na isti način NVO je optuživao i Vladislav Dajković koji je tvrdio da mu se prijetilo. Po istom principu NVO su, preko Borbe, optužene za nedosljednost jer se nisu oglasile zbog toga što je ministar vanjskih poslova, Ervin Ibrahimović, za savjetnika angažovao nekadašnjeg predsjednika Skupštine i ministra vanjskih poslova Ranka Krivokapića, iako nije bila riječ o angažmanu osuđivane osobe ili nekoga za koga je dokazana korupcija a odluka o imenovanju, kako je i sam predsjednik Vlade konstatovao – bila zakonita.
“Ako NVO sektor nije spreman da progovori sad, kada se otvoreno urušavaju principi koje su sami proklamovali, postavlja se pitanje – kome oni više služe? Građanima ili partijskim kalkulacijama?,“ kaže se u tekstu Borbe.
Sporazum sa EU pokrenuo novi talas napada
Kritika nevladinih organizacija upućena namjerama Vlade da sklapa dilove sa investitorima iz Ujedinjenih Arapskih Emirata (UAE), ukazivanje na netransparentnost procesa i odstupanje od pravila Evropske unije i namjera da se zaštiti Velika plaža donijela je novi talas napada na civilni sektor. Kada su NVO protestovale ispred parlamenta, predsjednik Ujedinjene Crne Gore, Goran Danilović, pokušao je da relativizuje problem i protest navodeći da neće da brani plaže sa NVO sektorom „dok ne ustanu protiv diskriminacije nad Srbima i Crnogorcima koji govore srpskim jezikom“.
Svako protivljenje Sporazumu sa UAE predstavljano je kao sluganstvo DPS-u, koji nije ni glasao protiv Sporazuma. To je bio slučaj sa napadom na direktoricu Centra za istraživačko novinarstvo (CIN) Milku Tadić Mijović za koju je Borba napisala da je „perjanica Druge familije na fonu sa DPS-om“.
Isti portal posprdno je izvijestio o pozivu za savjetovanje predsjednika Crne Gore, Jakova Milatovića, upućenom civilnom sektoru. I dok se čeka ishod novog glasanja za Sporazum sa UAE, ovi portali pokušavaju da uvjere javnost da NVO u tajnosti stvara politički pokret, ne nudeći za to nijedan dokaz. “Protesta u Crnoj Gori već neko vrijeme nema, osim nekoliko „lokalnog karaktera“, niti postoji veće interesovanje za tako nešto.
Ali najave „borbe za Veliku plažu“ u Ulcinju, koje su stigle sa nekoliko adresa iz opozicije i civilnog sektora, mogu predstavljati buduću konkurenciju – ali ne samo vladajućoj većini već i DPS-u, koji nema kapacitet da sprovede bilo kakvo promjene – kako na državnom nivou, tako izgleda ni u samoj partiji”, tvrdi Borba. Isti portal tvrdi da “dešavanja oko Mohameda Alabara i reakcije koje su stigle iz dijela nevladinog sektora pokazuju nešto mnogo dublje od pukog protesta protiv investicionih projekata – razotkrivaju trenutak istinske krize u kojem se nalazi tzv. civilno društvo u Crnoj Gori”.
Odbrana Ustava i sekularnosti kao “grijeh”
A svaki pokušaj konsultovanja EU se osuđuje i relativizuje povezivanjem sa stvarima koje apsolutno nemaju veze sa EU. Tako Borba proglašava NVO nedosljednima jer traže reakciju povodom Sporazuma sa UAE, ali to isto ne traže za predlog uvođenja vjeronauke u škole, iako je jasno da se reakcija EU zbog sporazuma tražila jer bi on mogao da našteti putu u EU i samoj Uniji, dok je vjeronauka unutrašnja stvar države. Posebno se istakao napad na CDT čiju je inicijativu Ustavni sud usvojio i ocijenio odluku o proglašenju Svetog Vasilija Ostroškog za slavu grada Nikšića neustavnom.
IN4S je inicijativu proglasio “ideološkim inženjeringom” navodeći da CDT ćuti kad se krše ljudska prava. IN4S je tekst ilustrovao fotografijom na kojoj su direktor CDT-a Dragan Koprivica i programska direktorica Milica Kovačević u društvu Duška Markovića još u doba kada je bio ministar pravde, želeći na taj način da sugerišu publici povezanost CDT-a sa nekadašnjim vlastima. Dakle, iako se Zakon o agentima stranog uticaja već neko vrijeme ne pominje u medijima, akteri koji su podržavali njegovo usvajanje i dalje veoma aktivno rade na diskreditaciji civilnog sektora i aktivista i dezinformisanju javnosti o njihovim aktivnostima.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR