Potpisivanjem Deklaracije o izradi Strategije za evropsku i građansku Crnu Goru, od strane 65 akademika, profesora, advokata, privrednika i drugih uglednih građana STEGA - neformalna građanska asocijacija slobodnih građana obavezala se da će svoje težište postaviti na izgradnji nove državotvorne i društvene paradigme, koja počiva na izvornim i autentičnim evropskim vijednostima, koje su danas ugoržene, devastirane ili nedovoljno društveno podržane, navodi se u saopštenju ove asocijacije.
STEGA, koja u svom nazivu, simbolički povezuje težnju današnje Crne Gore da postane EU država sa izgrađenom vladavinom prava sa „Stega-om“ - prvim crnogorskim zakonodavnim aktom iz 1796. godine, u svojoj programskoj Deklaraciji upisala je pet temeljnih principa – među kojima je i antifašizam.
Kako je istaknuto u saopštenju, antifašizam nije samo poklič, jedan praznik koji se obilježava ili načelna proklamacija. Antifašizam je vrijednost koja se mora čuvati, ne u jednom danu ili vezano za jedan događaj, već kao odrednica koja definiše karakter jedne društvne zajednice.
- Desni populizam, klerikalizam, dogmatizam, istorijski revizionizam, etno-federalizam su stvarnost današnje Crne Gore, koja sve više, usljed raspada vrijednosti dirigovanog unutrašnjim, ali i snažnim i spoljno-političkim uticajem postaje sve više – zapušteno društvo, prepušteno talasu „novog primitivizma“, koji je po istoj matrici devedesetih godina prošlog vijeka donio tragedije i razaranja na prostoru bivše Jugoslavije.
Na ove vrlo, opasne deformacije crngorskog društva već duže upozoravaju i Evropska komisija, Evropski parlament u svojim rezolucijama i nedavno i šef Delegacije EU u Podorici, Johan Satler u javnom obraćanju crnogorskoj javnosti.
Stoga, STEGA ima obavezu da nastavi sa svojom misijom, a prvi naredni korak je odavanje počasti za 52 ubijena mlada života koji su pokopani na spomen obilježju na Lazinama u Danilovgradu, koje su 22-jula 1944. godine zvjerski ubili/strijeljali kvinslizi, ili preciznije rečeno četnici pod vođstvom „komandanta“ Jakova N. Jovovića - navode u saopštenju.
Podsjećaju da je, u cilju što bolje saradnje sa nacističkim okupacionim trupama u Bjelopavliće, u selo Kosovi lug početkom 1944. godine, došao i Pavle Đurišić koji je bio pretpostavljeni za vršenje operacija čišćenja terena “komandantu“ Jakovu N. Jovoviću.
- Danas 81 godine kasnije, ideologija revizionizma, negacije i izjednačavanja žrtve i zlikovca dobija karakter zvanične državne politike u Crnoj Gori, dok insitucije, Crnogorska akademija nauka i umjetnosti, Univerzitet ostaju „nijemi posmatrači“. Zato, svjesni opasnosti i otvorene namjere da „nova (kvazi) ideologija“ zamijeni uloge žrtve i zločinca crnogorski građani i izvorni antifašiti se samoorganizuju i pružaju otpor - ističu iz asocijacije.
STEGA, kao koalicija slobodnih pojedinaca, učiniće napor da se demokratskim, akadamskim i građanskim metodama, izbori za antifašističku, prosperitetnu i sekularnu Crnu Goru, vraćanju državnih institucija u njihov puni ustavni kapacitet, sve sa ciljem izgradnje bolje i pravednije Crne Gore, zaključeno je u saopštenju.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR