Ovog ljeta primijećeno je neobičajeno mnogo meduza na našem primorju.
Posebno u unutrašnjem dijelu kotoskog zaliva primijećena je vrsta žuto-smeđe boje sa plavim ili modrim tačkama sa donje strane njenog zvona.
Radi se o uobičajenoj vrsti meduza u mediteranskom moru Cotylorhiza, koje se u većem broju nalaze u zatvorenim ili poluzatvorenim obalnim područjima, zbog slabijeg strujanja morske vode, objašnjava za Skala radio Branka Pestorić, naučna saradnica u Institutu za biologiju mora u Kotoru.
Najčešća dimenzija ovih meduza je oko 18 do 20 centimetara, a pojedinačni primjerci mogu dostići i 35 cm.
Druga vrsta meduze su tzv. morska pluća, Rhizostoma pulmo i ona je najveća mediteranska meduza bijele boje sa plavo, ljubičastim obodom, čija je prosječna veličina zvona oko 50cm.
Ovih dana se one mogu u većem broju vidjeti u mjestu Ljuta, o čemu Institut ima dojave a jato meduza ove vrste je primijećeno i duž velike ulcinjske plaže.
"Njihove žarne ćelije prema literaturnim podacima mogu izazvati vrlo slabu ili čak nikakvu reakciju na koži, pa se one svrstavaju u grupu bezopasnih meduza.Njihova pojava i brojnost je najvjerovatnije uslovljena visokom temperaturom mora kakve su ovih dana u zalivu.Takođe, već više od mjesec dana nije bilo nikakvih promjena vremenskih uslova, kiše ili vjetra.Ovo su osjetljive grupe organizama na čije povlačenje u dublje slojeve ili povećanje smrtnosti može uticati svaka vremenska promjena temperatura mora, jači talasi ili vjetar.Bokokotorski zaliv nije jedinstven po ovoj pojavi", zaključila je Pestorićeva.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR