U protekla četiri dana u Specijalističkoj veterinarskoj laboratoriji u Podgorici potvrđeno je svega osam novih slučajeva bolesti kvrgave kože kod goveda, saopšteno je iz Uprave za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove.
‘’Taj broj novih slučajeva znatno je manji nego što je to bio slučaj u ranijem periodu, kako je i očekivano i u skladu sa ranijim najavama Uprave za bezbjednost hrane.
To upućuje na zaključak da je epozootija bolesti kvragve kože u završnoj fazi, sa izrazitim trendom opadanja, i da su mjere koje su se u proteklom periodu preduzimale na terenu dale rezultate’’, ocijenili su iz Uprave.
Oni navode da su sva goveda u Crnoj Gori vakcinisana u prvoj polovini avgusta, te da je prošlo 10 do 25 dana od vakcinacije za pojedina goveda, pa ocjenjuju da se može smatrati da je znatna većina grla sa dovoljnim zaštitnim imunitetom, te da je rizik od njihovog obolijevanja u narednom periodu veoma mali.
Podsjećaju, takođe, da ne postoji opasnost po zdravlje ljudi, jer se bolest kvrgave kože goveda ne prenosi na čovjeka. Dodaju da konzumiranje mlijeka i mliječnih proizvoda ne predstavlja nikakav rizik za zdravlje ljudi, kada je ta bolest posrijedi.
‘’Mjera termičke obrade mlijeka u zaraženim i ugroženim područjima Crne Gore naložena je isključivo radi sprječavanja eventualnog prenošenja virusa na druga goveda, ne iz razloga zaštite zdravlja ljudi. U suzbijanju bolesti, pored te mjere, nalažu se i mjere usmrćivanja oboljelih goveda, spaljivanja sijena, dezinfekcije stajnjaka, dezinfekcije opreme i pribora na gazdinstvu, kao i dezinfekcija dvorišta’’, navodi se u saopštenju.
‘’Sve to se nalaže sa ciljem uništavanja što veće količine eventualno prisutnog virusa u prostoru, kako bi se spriječilo njegovo eventualno prenošenje na susjedna goveda. Iako te mjere izgledaju rigorozno i veoma skupo, one su jedine kojima se može spriječiti širenje bolesti na goveda i rezultat je već očigledan’’, poručili su iz Uprave za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR