23 °

max 23 ° / min 10 °

Petak

09.05.

23° / 10°

Subota

10.05.

21° / 10°

Nedjelja

11.05.

20° / 11°

Ponedjeljak

12.05.

21° / 11°

Utorak

13.05.

13° / 9°

Srijeda

14.05.

17° / 8°

Četvrtak

15.05.

20° / 7°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Antiohijska patrijaršija saziva Sinod da odluči o učešću u Pentrahiji koja bi sudila Ruskoj crkvi

Religija

Comments 0

Antiohijska patrijaršija saziva Sinod da odluči o učešću u Pentrahiji koja bi sudila Ruskoj crkvi

Autor: Antena M

  • Viber

Priredio: V.J.

Antiohijska patrijaršija sazvaće svoj Sinod da bi odlučila o pozivu vaseljenskoga patrijarha Vartolomeja da učestvuje u radu (sinaksisu) Pentrahije, koja bi razmotrila prilike, uključujući i sankcije, povodom nekanonskoga upada Ruske pravoslavne crkve u Afriku.

To je, prenosi službeni sajt Antohijske patrijaršije (antiochpatriarchate.org), sopšteno nakon što je njezin poglavar, patrijarh Jovan Jazidži (67), proteklih dana u svojoj rezidenciji u Balamandu, stavropigijalnome manastiru oko 10 km jugoistočno od Tripolija u Libanu, obavio dvokratne razgovore — najprije s izaslanikom Vartolomeja, mitropolitom Emanuilom Adamakisem, a potom i delegacijom Aleksandrijske patrijaršije: mitropolitom Kameruna Grigorijem Stergiuom i mitropolitom Zambije Jovanom Caftaridisem (na slici gore).

Ranije je zvanično sopšteno da je „sinaksis četiri Apostolske Patrijaršije (Vaseljenska, Aleksandrijska, Antiohijska, Jerusalimska) predložen da se održi prije Velikoga posta i Strasne neđelje u Konstantinopolju (Carigradu)”. 

Antiohijsku patrijaršiju (Πατριαρχεῖον Ἀντιοχείας) su oko 37. godine, po predanju, osnovali sveti apostoli Petar i Pavle — njihovi su likovi i na zvaničnome grbu. Treća je po sveštenome diptihu Istočno-pravoslavne Crkve. Ima 22 eparhije i približno oko1,5 milion vjernika, a u liturgijama koristi grčki, arapski, turski i engleski jezik (na američkome kontinentu).

Antiohija nije priznala ukrajinsku autokefaliju, odobrenu početkom 2019. od Vaseljenskoga Patrijarha; no nije izričita da to neće i uraditi. Vjeruje se da se Antiohijska patrijaršija nalazi u „specifičnoj” situaciji u odnosu na Rusiju, koja ima raspoređene trupe u Siriji i finansijski je dotira. Matična patrijaršijska katedra Antiohije je u upravo u Siriji (Damask).

Međutim, upad Rusa u Afriku, koji sada tamo osnivaju svoj „egzarhat” iako je taj kontinent oduvijek neprikosnovena jurisdikcija drevne Aleksandrijske patrijaršije, u tolikoj je mjeri anticrkven — brutalno prkosi 6-om sveštenom kanonu, usvojenom 325. godine na I Vaseljenskome saboru u Nikeji — da ga je nemoguće relativizovati ili ignorisati.

Crkveni poredak „pet poglavara“, ili Pentrahija (Πενταρχία), uobličen je između 4. i 7. vijeka. Uz još samo Kiparsku crkvu, pravoslavne katedre Pentrahije — a to su, dakle, Konstantinopolj, Aleksandrija, Antiohija, Jerusalim, do Velike šizme 1054. godine i Rim — imaju od Vaseljenskih sabora potvrđene autokefalije, za razliku od svih novijih crkva, uključujući i Rusku ili Crkvu Srbije (SPC).

Proteklih su se dana čuli i meritorni apeli da Pentrahija, povodom upada u Afriku, kanonski kazni Ruse — ukidanjem autokefalije Moskovskoj patrijaršiji.

Naime, poput Mitroplije crnogorske – Crnogorske pravoslavne crkve (Αυτοκέφαλος Μητρόπολις Μαυροβουνίου), kojoj je ukinuta autokefalija tomosom za SPC odobrenim 1922. godine, ni Ruska crkva nema i nikad nije imala poseban akt — tomos o autokefaliji.

Rusima je krajem 16. vijeka, upravo od Pentrahije, de facto priznata crkvena nezavisnost i rang patrijaršije.

Međutim, od 787. godine do danas nije održan novi, po redosljedu VIII Vaseljenski sabor — a Vaseljenski sabor je najviša ovozemaljska vlast u Istočno-pravoslavnoj Crkvi — koji bi na kanonski način, de iure i „vo vjek vjeka”, potvrdio tu samo faktički odobrenu rusku autokefaliju; pa se, baš kao i autokefalije svih u novija vremena ustrojenih pomjesnih crkava, uključujući i one kojima je Vaseljenska patrijaršija izdala tomose, do daljnjega, i ruska autokefalija smatra privremenom; i moguće je opozvati…

Komentari (0)

POŠALJI KOMENTAR