Priredio: V.J.
U San Gabrijelu, Kalifornija, u srpskoj parohiji Sv. Save služena je 29. januara liturgija povodom okupljanja Sabora kanonskih episkopa u SAD.
Domaćin je bio Maksim Vasiljević (55), episkop zapadnoamerički Crkve Srbije (SPC), no centralna figura je Elpidofor Lambriniadis (56), arhiepiskop Vaseljenske patrijaršije u SAD, predśedavajući Sabora (obojica na slici gore).
Osim iz Vaseljenske i Crkve Srbije, učestvovali su petnaestak arhijereja iz ogranaka crkva Rumunije, Gruzije i Pravoslavne crkve Amerike.
Dan ranije, svi arhijereji su se okupili u grčkoj crkvi Svete Sofije u Los Anđelesu na velikom večernjem, kojim je načelstvovao arhiepiskop Elpidofor.
„Prisutni arhijereji su sa žaljenjem izrazili odsustvo svoje braće arhijereja Ruske pravoslavne crkve i ponovili poziv da učestvuju na budućim saborima”, prenosi danas portal „Orthodox Times” (orthodoxtimes.com).
Porfirije-Prle Perić, patrijarh Srbije, kako je saopšteno, od 24. januara do 5. februara nalazi u pośeti SAD.
Obred u svetosavskoj crkvi u San Gabrijelu izazvao je, po svemu sudeći, konsternaciju u vrhu SPC.
Đakon Vedran Gagić, blizak Patrijaršiji u Beogradu, navodi da „đakon na jekteniji u ovoj srpskoj crkvi, na dan hramovne slave, nije pomenuo ni patrijarha srpskoga Porfirija, ni nadležnog arhijereja SPC, na čijem antiminsu se, pretpostavljam, služila liturgija, vladiku Maksima”.
„Pomenuo je samo ‘arhiepiskopa našega Elpidofora’”, zatim „pomenuo je i predśednika Bajdena i oružane snage”, prenosi portal „Борба за веру“ (borbazaveru.info).
„Na mnogoljetiju, koje je bezmalo u cjelosti proiznosio isti đakon pomenut je ‘Vartolomej svesveti i vaseljenski patrijarh’, i ‘arhiepiskop Elpidofor’”, piše Gagić, „osim što je uskočio jedan drugi đakon i samo šturo promrmljao ‘patrijarhu Porfiriju mnogaja ljeta’ — bez titulacije”.
Liturgija je služena na grčkome jeziku, uz nešto engleskoga; na srpskome se čuo toliko po jedan vozglas i apostol. Beśedio je Maksim Vasiljević — na engleskome.
Prije četiri godine, kako je „Antena M” izvještavala, episkop Vasijević — protivno stavovima ogromnog dijela episkopata Crkve Srbije — za dodjeljivanje tomosa Pravoslavnoj crkvi Ukrajine od strane Vaseljenske patrijaršije saopštio je da vjeruje kako predstavlja „uznošenje u liturgijski svijet ogromne većine ukrajinskoga naroda”.
Uz to, sugerisao je Vasiljević, kako je Sveti Sava Srpski onomad dobio „autokefaliju” (sa navodnicima), a ne kanonsko priznanje pune nezavisnosti za Žičku arhiepiskopiju, etc.
Ovaj istup Vasiljevića stavio ga je, iste godine, na dnevni red zasijedanja Arhijerejskoga sabora. Irinej Bulović je tražio kažnjavanje Vasiljevića, no spasili su ga Amfilohije Radović i Atanasije Jevtić. Vasiljević se, prema jednoj od verzija, pokajao pred svima.
Sinod SPC, još 13. marta 2019. povodom autokefalije Crkvi u Ukrajini koju je 6. januara te godine odobrila Vaseljenska patrijaršija, srpskome sveštenstvu „preporučuje da se klone liturgijskoga i kanonskoga opštenja”, ne samo s jerarhijom Pravoslavne crkve Ukrajine, „nego i sa arhijerejima i kliricima koji im saslužuju i stupaju u opštenje s njima, shodno kanonskome načelu da će se onaj ko stupa u opštenje s nekim ko je van opštenja i sâm naći van opštenja” — formulacija obuhvata i jerarhiju Vaseljenske patrijaršije.
Crnogorka 100%
Okupili se džabolebaroši.