Priredio: V.J.
Ukupno 26 eparhijskih vladika Crkve Srbije (SPC) dobilo je titule ARHIEPISKOPA, a među njima i Joanikije Mićović.
Na drugoj strani, Mićović, koji je 5. septembra 2021. uz masivno policijsko nasilje ustoličen na Cetinju, neće biti, kao dosad, sa eparhijskim vladikama u Sarajevu i Zagrebu jedini s titulom mitropolita — jer NOVE TITULE MITROPOLITA NOSIĆE ČAK JOŠ PREKO 20 DRUGIH IZ SVETOSAVSKOGA EPISKOPATA, sa katedrama u Sremskoj Mitrovici, Banja Luci, Vršcu, Novome Sadu, Kraljevu, Bijeljini, Požarevcu…!
S Mićovićem u titulama čak su izjednačeni i dvojica eparhijskih vladika, do juče u činu episkopa, koji na teritoriji Crne Gore, upravljajući iz inostranstva, BiH i Republike Srbije, imaju svoje parohije: zahumsko-hercegovačkim Dimitrijem Rađenovićem i mileševskim Atanasijem Rakitpm — jer su oni od sada i mitropoliti i arhiepiskopi!
„Antena M” proteklih dana izvještava o nejavnoj poplavi novokomponovanih titula i mitropolitâ i arhiepiskopâ u svetosavskoj jerarhiji, te ustroju novih mitropolija — a po odluci ASbr. 54/zap. 90 arhijerejskoga sabora SPC održanog 14-18. maja u Beogradu.
Takođe, pisali smo da se te činjenice, po internom naređenju Porfirija Perića — još skrivaju od javnosti.
Perić: Još ne objavljujte ko su novi mitropoliti i arhiepiskopi!
23.05.2024. 17:15
Na spisku novih i arhiepiskopa i mitropolita je i Tomislav Gačić, alijas epsikop Pahomije, umiješan u pedofilske i gej skandale.
Nakon smrti Amfilohija Radovića, te rasformiranja autonomne Pravoslavne ohridske arhiepiskopije, kada je arhiepiskop Jovan Vraniškovski priključen Ohridskoj arhiepiskopiji (MPC-OA) — arhiepiskopstvo je u tituli imao samo Porfirije Perić (Arhiepiskop pećki, Mitropolit beogradsko-karlovački i Patrijarh srpski).
Prema „Борби за веру”, svetosavskom portalu koji obično ima dobre insajderske dojave iz Patrijaršije Srbije, evo popisa s novim titulama i arhiepiskopskim i mitropolitskim — po redosljedu na kojem je MIĆOVIĆ TEK NA 16. MJESTU:
- Arhiepiskop sirmijski i Mitropolit sremski VASILIJE; - Arhiepiskop i Mitropolit banjalučki JEFREM; - Arhiepiskop i Mitropolit budimski LUKIJAN; - Arhiepiskop vršački i Mitropolit banatski NIKANOR; - Arhiepiskop novogračanički i Mitropolit srednjezapadnoamerički LONGIN; - Arhiepiskop torontski i Mitropolit kanadski MITROFAN; - Arhiepiskop novosadski i Mitropolit bački IRINEJ; - Arhiepiskop stokholmski i Mitropolit skandinavski DOSITEJ; - Arhiepiskop sarajevski i Mitropolit dabrobosanski HRIZOSTOM; - Arhiepiskop i Mitropolit žički JUSTIN; - Arhiepiskop i Mitropolit vranjski PAHOMIJE; - Arhiepiskop kragujevački i Mitropolit šumadijski JOVAN; - Arhiepiskop požarevački i Mitropolit braničevski IGNJATIJE; - Arhiepiskop i Mitropolit mileševski ATANASIJE; - Arhiepiskop i Mitropolit zvorničko-tuzlanski FOTIJE; - Arhiepiskop cetinjski i Mitropolit crnogorsko-primorski JOANIKIJE; - Arhiepiskop berlinski i Mitropolit nemački GRIGORIJE; - Arhiepiskop i Mitropolit raško-prizrenski TEODOSIJE; - Arhiepiskop i Mitropolit kruševački DAVID; - Arhiepiskop romulijansko-zaječarski i Mitropolit timočki ILARION; - Arhiepiskop i Mitropolit niški ARSENIJE; - Arhiepiskop sidnejsko-velingtonski i Mitropolit australijsko-novozelandski SILUAN; - Arhiepiskop zadarsko-šibenički i Mitropolit dalmatinski NIKODIM; - Arhiepiskop mostarsko-trebinjski i Mitropolit zahumsko-hercegovački i stonsko-primorski DIMITRIJE.
Dvojica dosadašnjih episkopa su dobili arhiepiskopske, ali ne i mitropolitske titule: - Arhiepiskop losanđeleski i zapadnoamerički MAKSIM; - Arhiepiskop gornjokarlovački GERASIM
U dosadašnjem činu episkopa ostaju buenosajreski i južnocentralnoamerički KIRILO (BOJOVIĆ) i budimljansko-nikšićki METODIJE (OSTOJIĆ).
Vikarni tj. episkop bez eparhije je DARKO ĐERKOVIĆ, alijas PAJSIJE, rodom s Žabljaka, koga 14-19. maja o.g u Beogradu izabraše s titulom dioklijski, a biće pomoćnik Joanikiju Mićoviću.
U Beogradu izabrali Darka (Pajsija) Đerkovića za episkopa dioklijskog
18.05.2024. 21:07
Kako smo ocijenili, ovakva činovanja i ustroj novih mitropolija su nastavak degradiacije eparhije crnogorsko-primorske tj. onoga što se u percepciji dijela javnosti Crne Gore podrazumijeva pod naslijeđem Amfilohija Radovića.
Napominjem, 29. maja 2021. arhijerejski sabor Crkve Srbije, jednovremeno s izborom Mićovića za eparhijskog mitropolita na Cetinju, poništava:
- ekskluzivnu Amfilohijevu titulu „arhiepiskop cetinjski”
- Amfilohijev Episkopski savjet
- Amfilohijev skupni naziv za eparhije Crkve Srbije u Crnoj Gori — „Pravoslavna crkva u Crnoj Gori”
- Amfilohijevo, od 2013. godine, liturgijsko proslavljanje „Svetog Mitropolita Petra Drugog Tajnovidca Lovćenskog”.
Eparhiju crnogorsko-primorsku — finiširajući okupaciono naslilje nekanonskog „ukidanja” drevne autokefalne Mitropolije crnogorske - Crnogorske pravoslavne crkve, uključujući njezin Sveti Sinod i eparhije s konsistorijama Cetinjskom, Zahumsko-raškom i Pećskom — osniva kralj Jugoslavije Aleksandar Karađorđević, kada 16. novembra 1931, usred svoje Šestojanuarske diktature, a na prijedlog vlade u Beogradu, i propisuje i potpisuje Ustav SPC.
U čl. 12 tog Ustava SPC — a ta je odredba sada, dakle, stavljena van snage — navodi se da samo „arhijereji eparhija: Crnogorsko-Primorske, Skopljanske, Dabrobosanske [Sarajevo] i Zagrebačke imaju po svom položaju tutiulu mitropolita”.
18 novih svetosavskih arhiepiskopa, jesu li i Mićovića činovali?
22.05.2024. 15:58
Petar
@VuJo ili kako li se zoveš... Par slova tebi... Ođe se evo javljaju hrišćani koji su Crnogorci. SPC nije hrišćanska - a obaška nije crkva nas Crnogoraca. To je okupaciona
Eagle stone
@VuJo - kako dobro činjeli - tako će vam se vraćat...
ne_lupaj
@VuJo , neka SVOJ posao SPC radi u SVOJOJ Srbiji pa ih niko ođe ni pomenut neće više no kakvo...