31 °

max 34 ° / min 19 °

Srijeda

16.07.

34° / 19°

Četvrtak

17.07.

33° / 17°

Petak

18.07.

34° / 16°

Subota

19.07.

35° / 19°

Nedjelja

20.07.

38° / 21°

Ponedjeljak

21.07.

39° / 25°

Utorak

22.07.

39° / 24°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
IT podržane inovacije u oblasti zdravstva

Ekonomija

Comments 0

IT podržane inovacije u oblasti zdravstva

Autor: Antena M

  • Viber

Privredna komora Crne Gore i Crnogorsko udruženje za medicinsku informatiku (MAMI) organizovali su 12. maja događaj Open day: IT podržane inovacije u oblasti zdravstva, realizovan kao dio aktivnosti projekata PHASE i DigN€st.

Kako je saopšteno iz PKCG, projekat PHASE finansira EU kroz program Interreg CBC Italija- Albanija-Crna Gora, a DigN€st kroz Erasmus +.

Cilj skupa, kako je navedeno, bio je povezivanja zdravstvenog i ICT sektora kroz proces digitalne transformacije, jer bi  potencijali i benefiti koji mogu proisteći iz interakcije ova dva sektora imali multiplikativni efekat.

Ivana Ognjanović, sa Univerziteta Donja Gorica, istakla je da medicinska informatika predstavlja oblast u kojoj se može ostvariti ključan doprinos u unapređenju zdravstvenih usluga uz smanjenje troškova.

Istakla je primjer Velike Britanije u kojoj je primjena elektronskog zdravstvenog kartona i telemedicinskih servisa doprinijela smanjenju bolničkih noćenja i prijema za po 14 odsto, hitnih intervencija za 15 odsto, te smrtnosti za 45 i troškova za osam odsto.

Takođe, primjeri Danske, Estonije i Portugala, koje su upotrebom medicinske informatike značajno unaprijedile zdravstvenu zaštitu stanovništva i smanjile troškove, pokazuju da je riječ o procesu kojem je neophodno prići na sistematičan način.

"U razvijenim zemljama programi medicinske informatike izučavaju se na osnovnim studijama. Studenti se od prve godine uče elementima informatike i javnog zdravlja, epidemiologije, prava pacijenata, te rada sa pacijentima", navodi se u saopštenju.

To, prema riječima Ognjanović, šalje poruku da obrazovanje prije svega mora raditi u pravcu kreiranja adekvatnih kadrova, te da medicinske aplikacije koje kreiraju IT kompanije treba da budu rezultat rada multidisciplinarnih timova.

Projekat PHASE bi trebalo da pruži ključan doprinos upravo u tom razvojnom pravcu.

Finansiran je iz fondova Evropske unije u okviru programa prekogranične saradnje IPA CBC Italija – Albanija – Crna gora, i trajaće do juna 2022. 

Stefan Jovanović, samostalni savjetnik u Sektoru za projekte Privredne komore Crne Gore, predstavio je projekat PHASE koju ova poslovna asocijacija realizuje u saradnji sa Ministarstvom zdravlja Crne Gore, Kliničkim centrom i partnerima iz Italije i Albanije, a traje do kraja 2022.

PHASE projekat, kako je navedeno, je usmjeren na razvoj e-Zdravstva, što će doprinijeti ne samo poboljšanju javnih i privatnih zdravstvenih usluga, već i jačanju inovacija, te konkurentnosti malih i srednjih preduzeća koja rade u oblastima digitalnih tehnologija i tradicionalnih zdravstvenih usluga.

"Jedan od glavnih ciljeva projekta PHASE jeste stvaranje ekosistema politika, praksi i alata koji će djelovati kao podsticaj konkurentnosti MSP u zdravstvenom sektoru i e-zdravstvu, te jačanje kreiranja i razvoja digitalnih mikro, malih i srednjih preduzeća u e-zdravlju pružanjem nefinansijskih usluga", dodaje se u saopštenju.

Tokom Konferencije, na temu “Medicinska informatika: istorija, potencijali i perspektive” govorili su prof. dr John Mantas, sa Državnog i Kapodistrianovog univerziteta u Atini (Grčko udruženje za biomedicinsku i informatiku u zdravstvu), te prof. dr Sorana D. Bolboacă  sa Univerziteta za medicinu i farmaciju (Društvo za medicinsku informatiku Rumunije), u gradu Kluž-Napoka.

Segment konferencije bio je posvećen primjerima dobre prakse i razvoju IT podržanih rješenja u zdravstvu.

O digitalnoj podršci obrazovanju u oblasti medicine i kliničkoj praksi govorio je prof. dr Lăcrămioara Stoicu-Tivadar, sa Politehničkog univerziteta Timisoara u Rumuniji, dok je o e-zdravstvu u Crnoj Gori, uz prezentaciju rezultata PHASE projekta, izlaganje imala prof. dr Ivana Ognjanović.

Potencijali za inovacionu zajednicu bili su tema izlaganja prof. dr Rama Šendelja, Univerzitet Donja Gorica, a AI rješenja u oblasti neurologije Milovana Roganovića iz Kliničkog centra Crne Gore.

Tokom događaja učesnici su upoznati i sa projektima DigNEST, BeWell@DIGITAL i SI4SEC.

Komentari (0)

POŠALJI KOMENTAR