Za Antenu M piše: Branko Kotri
U periodu od 01. januara 2017. do 31. marta 2021. godine u EPCG je ostvaren profit 111,2 miliona, a uplaćeno u državni budžet 65,4 miliona eura.
U periodu od 01. aprila 2021. do 31. decembra 2022. godine ostvaren je 4 puta manji profit (28,1 miliona), a uplaćeno u državni budžet 2,4 puta manje (27,3 miliona Eura).
U pet poslednjih poslovnih godina pozitivnog poslovanja, 2021. godina je bila sa najboljim a 2022. sa ubjedljivo najlošijim poslovnim rezultataom.
Naznačeni period je vrijeme od kada EPCG AD Nikšić posluje kao konačno reformisana kompanija u skladu sa Zakonom o energetici iz 2016. u okviru EPCG Grupe koja pokriva proizvodnju, distribuciju i snabdijevanje, eksploataciju uglja, i neenergetske djelatnosti postavljanja električnih instalacija i mašinske obrade metala.
Pomaže li samoreklamiranje svim sredstvima i po svaku cijenu?
Javnim prostorom kruži reklamni dokument sa naslovom EPCG U BROJKAMA sa hvalospjevima za rad Uprave i menadžmenta Elektroprivrede Crne Gore od 01. aprila 2021. godine (novo poslovodstvo).
Novo poslovodstvo već duže od dvije godine obilato korstii 100% monopolsku poziciju u oblasti proizvodnje, snabdijevanja, električne energije, eksploatacije uglja, i materijalne privilegije koje iz toga proizilaze. Jedino je u elektroenergetskom dijelu grupe distributivna djelatnost pravno razdvojena i posluje kao društvo sa ograničenom odgovornošću -kćerka kompanije EPCG.
Kompanija je kao Grupa obezbijedila privilegovan status u značajnom broju sredstava informisanja. Nova uprava i menadžment Grupe a ponekad i poslovodstva na nižim nivoim od preuzimanja upravljanja i rukovođenja 01. aprila 2021. godine stvaraju nepotreban omalovažavajući odnos u odnosu na sve što je u kompanijama prethodnicama rađeno decenijama unazad. Tako na potpuno neposlovan i neprofesionalan način pokušavaju izgraditi sopstveni imidž. Vezano za rad kompanije pod rukovodstvom ranijih poslovodstava, pa i u odnosu na radnike, izriču neprimjerene ocjene bez ikakvih valjanih pokazatelja.
Tvrdnje koje su izrečene u gore navedenom dokumentu zaslužuju komentar i većina i negiranje, što ću u ovom tekstu uraditi u što je moguće kraćoj formi. Dosta toga je već bilo i biće predmet razmatranja u budućim mojim javljanjima u sredstvima informisanja.
EPCG tvrdi da je:
„Dobit za period 01.04.2021. – 31.03.2023. iznosi 142.094.727 eura (sadašnje poslovodstvo);“
„Dobit za period 01.01.2002. – 31.12.2020. iznosi – 27.643.668 eura (ranije poslovodstvo).“
Potpuno netačno računato! U iznos profita koji se pripisuje sadašnjem poslovodstvu určunat je iznos iz prvog kvartala 2023. godine koji nije prošao ni kontrolu nezavisnog revizora niti odlučivanje na skupštini akcionara društva. To će de desiti tek krajem drugog kvartala 2024. godine kada budu razmatrani konačni poslovni rezultati kompanije za 2023. godinu. Osim toga, jedini relevantan period za upoređenja bilo koje vrste je 01.01.2017. do 31.12.2022. godine a rezultat se nalazi na linku, gdje je detaljno obrađeno.
Skoro 4 puta više profita je ostvareno u periodu ranijeg poslovodstva. O ovoj tabeli su dati iznosi profita za sve kvatrale i sve godine koje se upoređuju sa presječnim datumom 31.03.2021. godine.
EPCG takođe tvrdi da: Ušteda za građane zbog nepovećanja cijene električne energije iznosi 1.028.705.200 eura
Ovu prosto nevjerovatnu konstrukciju je, bez detaljnog obrazloženja i obračuna, u situaciji kada su iskazali na kraju trećeg kvartala poslovni gubitak od 90 miliona eura, plasiralo novo poslovodstva u novembru 2022. godine sa 650 miliona eura „uštede“. Obezbijeđena je politička podrška premijera!
Jedino je konstruktivno reagovala Regulatorna Agencija za energetiku i oglašavanjem u sredstvima informisanja u cjelosti demantovala Elektroprivredu. Detaljnije na linku.
EPCG građanima uštedjela tri, a ne 650 miliona eura
Kiše s kraja jeseni i početka zime „istopile“ su poslovni gubitak ali mantra o uštedi je ostala i za svaki slučaj uredno povećavana do preko milijarde da bi bilo ubjedljivije. Neko kaže da će sve ovo ostai za bruku, a neko za „nauku“. Uglavnom ušteđevinu još niko nije očima vidio! Neviđeno podcjenjivanje građana!
EPCG još tvrdi: „U državni budžet uplaćeno je 102.000.000 eura i to po osnovu DOBITI 30.000.000 eura, a po osnovu OSTALIH DAŽBINA 72.000.000 eura“.
Kako novo poslovodstvo insistira na razgraničenjima pokazatelja poslovanja na dan 31.03.2021. godine nepohodno je da se dva gore navedena iznosa detaljnije objasne.
Prije svega uspješnost poslovanja u finansijskoj godini cijeni se po visini DOBITI u poslovanju koja se iskazuje na dan 31.12. finansijske godine, poslije izvršene revizije i usvajanja od strane Skupštine akcionara društva. Dio tog iznosa kao dividenda se uplaćuje u utvrđenom procentu u budžet države.
Primjera radi u poslednjih 6 godina poslovanja EPCG je u budžet po osnovu DOBITI po godišnjim izvještajima uplatila:
- za 2018. godinu 31,5 miliona,
 - za 2019, godinu 33,9
 - za 2021. godinu 27,3 miliona Eura.
 
Doprinos perioda prije 31.03.2021. godine je oko 2,4 puta veći od perioda poslije tog datuma.
Iznos OSTALIH DAŽBINA ne oslikava uspješnost poslovanja, radi se manje više o standardnim troškovima koji se ostvaruju u toku svake godine pa gore navedenoj cifri (72 miliona eura) nema mjesta u upoređenjima ove vrste.
EPCG još kaže: „U 2022. godini je ostvareno 100 GWh viškova. Da smo tada prodati, EPCG bi prihodovala 10.000.000 eura, ali je, prenošenjem u 2023. godinu, za istu količinu prihodovano 25.000.000 eura, čime je ostvaren ekstraprofit od 15.000.000 eura“.
Zaključujem da je u četvrtom kvartalu 2022. kada je bilo viškova cijena bila 100 Eura /MWh, a u prvom kvartalu 2023. godine 250 Eura /MWh.
Izvještaji o cijenama sa 4 referentne berzi evropskih tržišta kažu da je cijena - Day ahead i cijena – Fjucersi bila niža u prvom kvartalu 2023. od cijene u trećem kvartalu 2022. godine.
Detaljnije u dokumentu na linku OVDJE.
Prema tome nije moglo biti ekstraprofita, šta god on značio!
Očito je bila namjera ovog reklamnog segmenta da se relativizuje pogrešan poslovni potez sadašnjeg rukovodstva iz marta i aprila 2022. godine kada je izvezena električna energija iz akumulacija a potom u ljeto uvezena po mnogo većoj cijeni uz gubitak od najmanje 21 milion eura.
No, sve je u redu ako u EPCG nijesu ponovo napravili grešku a to možemo vidjeti jedino ako objave cijene ostvarene u ovin izvoznim poslovima.
EPCG tvrdi: „U sklopu projekta „Solari 3000+ i 500+“, ugrađeni su fotonaponski paneli snage 17 MW na preko 1.500 objekata. Samo u sklopu ovog proširenja proizvodnog portfolija, prvog u posljednje četiri decenije, po osnovu oslobođene energije i izvedenih radova, EPCG će godišnje prihodovati skoro 10.000.000 eura“.
Ovdje se otvara mnogo pitanja! Je li dovoljna postojeća zakonska regulativa. Na koji način „oslobođena energija“ ulazi u promet roba da bi neko mogo imati novčanu korist i koji su to entiteti u našim uslovima? .....
Kakve veze može imati EPCG SOLAR GRADNJA kao neenergetska kompanija sa prihodom od prodaje električne energije.
Bez odgovora na ova pitanja sve je samo pusta reklama za projekat solari 3000+ i 500+ od 30 MW čija izgradnja traje od kraja juna 2022. godine a utrošeno je najmanje tri puta više vremena od potrebnog po standardima za ovu vrsto objekata.
Ovo razmatranje zaključujem sa željom da se poslovno rivalstvo u našoj zemlji ubuduće zasniva na korektnim i utemenjenim pokazateljima poslovanja, bez nerealnih cifara koje fasciniraju, bez izmišljana neprijatelja i riječi koje nijesu primjerene dobrim ljudima.

                                                                            
                                    
                                                    
                                                
                                                
                
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR