Konzorcijum koji predvodi kompanija „Aquamont“ iz Herceg Novog, odustao je od podnijete žalbe na Odluku o izboru najpovoljnije ponude koju je donio Rudnik uglja AD Pljevlja, a kojom je izabran najpovoljniji ponuđač za projekat izmještanja korita rijeke Ćehotine. Ovom zvaničnom informacijom iz Komisije za javne nabavke stekli su se uslovi za finalne radove na projektu koji je od ključne važnosti za cjelokupan elektroenergetski sistem Crne Gore, saopšteno je iz Rudnika uglja Pljevlja.
Navode da se žalbeni navodi hercegnovske kompanije uopšte nisu odnosili na razloge iz kojih je njihov konzorcijum isključen iz postupka javne nabavke, već se osporavala dokumentacija izabranog ponuđača.
Žalbeni postupak dodatno bi, kažu, prolongirao i potencijalno mogao da dovede do toga da se projekat ne sprovede u neophodnom roku, što bi izazvalo nesagledivu štetu po elektroenergetski sistem Crne Gore.
“Kao što je javnost transparentno i blagovremeno obavještena, tenderska Komisija Rudnika uglja AD Pljevlja konzorcijum predvođen kompanijom „Aquamont“ isključila je iz postupka javne nabavke zbog nepotpune dokumentacije o ispunjenosti uslova sposobnosti privrednog subjekta koji su predviđeni tenderskom dokumentacijom (sposobnost za obavljanje djelatnosti, ekonomsko finansijska sposobnost, stručna i tehnička sposobnost). Iako je ovaj postupak sada okončan na potpuno zakonit i transparentan način i u najboljem interesu Rudnika uglja AD Pljevlja, kao i naše države, važno je podsjetiti da su od raspisivanja tendera naša kompanija i izvršni direktor Nemanja Laković, bili izloženi velikim pritiscima za odlaganje tendera, a o svim uslovljavanjima obaviješteni su i nadležni organi”, kažu u saopštenju.
Kako su dalje kazali, da li je vršen pritisak na ostale aktere ovog procesa, a prije svega kompaniju „Aquamont“, oko podnošenja ali i povlačenja žalbe, “kao su naveli pojedini mediji, pitanje je za njih ali i za nadležne institucije”.
“Poslednjih dana nismo gubili vrijeme u pisanju demantija na organizovane medijske napade na našu kompaniju i izvršnog direktora Lakovića, jer ti isti mediji od nas nisu tražili informacije o samom postupku, čime su pokazali profesionalnost i osnovni principi novinarskog kodeksa i etike, te pravo javnosti da se čuje druga strana. Važno je imati u vidu da ni u jednom trenutku i ni u kom obliku ovi pritisci i iznošenje netačnih, tendencioznih i spekulativnih informacija, nisu uticali na sam postupak niti na našu odlučnost da se isti sprovede što efikasnije i u cjelosti u skladu sa pozitivnim propisima”, tvrde u Rudniku uglja.
Navode da su za samo godinu odblokirali najznačajniji projekat, riješili probleme sa dozvolama, izveli značajan dio radova i završili uspješno tenderske procedure.
“Menadžment Rudnika uglja nastaviće kao i do sada, da umjesto neprimjerenog populizma kojem su skloni naši dežurni kritičari, praktikuje ozbiljan i marljiv rad, što pokazuju najbolji finansijski i proizvodni rezultati naše kompanije u protekloj godini. Podsjetimo da se sa ovim projektom uveliko kasnilo zbog neadekvatnih odluka u ranijem periodu i UT uslova iz 2019. godine po kojima projekat nije mogao biti realizovan, novi menadžment Rudnika uglja je odmah po stupanju na dužnost preduzeo odgovarajuće mjere, pa je došlo do značajnog ubrzanja radova na projektu, kao i velikih finansijskih ušteda budući da je Rudnik uglja samostalno i uspješno izveo radove u vrijednosti od 2,96 miliona eura”, rekli su u saopštenju.
Nakon potpisivanja ugovora sa odabranim izvođačem radova ulaze, navode, u trku sa vremenom, jer se projekat izmještanja korita rijeke Ćehotine mora završiti do kraja ove građevinske sezone, što je duplo manje vremena u odnosu na projektovano.
“Ohrabruje nas činjenica da je najpovoljniji ponuđač kompanija sa velikim iskustvom u ovoj oblasti, koja između ostalog, poslednjih godinu dana realizuju projekat izgradnje obaloutvrda na rijeci Lim u Beranama i Bijelom Polju, koji projekat se finansira od strane Svjetske banke”, zaključili su.
Delvidek
Gledajući što se čini, mogla bi Crnogorčevićka da doda u svoju "veselu oslobodilačku pesmicu za napaćene i ugrožene srpske duše" još ova dva vrlo aktuelna stiha: veseli se srpski rode tender sa 14 na 20 miliona ode; kao i: veseli se srpski rode, Rudnik uglja u bankrot ode.