Centar za edukaciju, informisanje i sindikalna istraživanja, koji djeluje pri Uniji slobodnih sindikata Crne Gore, izradio je sedmu sindikalnu potrošačku korpu, prema kojoj su prosječni mjesečni troškovi četvoročlanog domaćinstva u drugom kvartalu 2025. godine iznosili 2.010 eura.
Savjetnik za ekonomsku politiku u Uniji, Marko Subotić, za Antenu M pojašnjava da je riječ o povećanju od 0,5% ili 10 eura u odnosu na prethodni kvartal.
"Metodologija na osnovu koje se izrađuje sindikalna potrošačka korpa obuhvata deset kategorija troškova. Međutim, u ovom kvartalu zabilježene su promjene u dvjema kategorijama", kaže Subotić.
Prema njegovim riječima, najveće povećanje zabilježeno je u kategoriji prehrambenih proizvoda, gdje su troškovi porasli za 15 eura ili 2,44%. S druge strane, troškovi stanovanja i komunalnih usluga su smanjeni za 5 eura ili 2%, što se, kako objašnjava, može pripisati smanjenoj potrošnji električne energije tokom proljeća, jer su domaćinstva trošila više energije tokom zimskog grijanja.
"Kada se trenutna vrijednost potrošačke korpe uporedi s istim kvartalom prethodne godine, bilježi se rast od 140 eura, odnosno 7,49%. U drugom kvartalu 2024. godine, sindikalna potrošačka korpa iznosila je 1.870 eura, dok danas iznosi 2.010 eura", informiše Subotić.
Predložene mjere za smanjenje troškova
U Uniji slobodnih sindikata upozoravaju da ovi troškovi značajno opterećuju porodične budžete i ističu potrebu za konkretnim mjerama koje bi doprinijele njihovom smanjenju.
Kako ističe Subotić, kao sindikat su predlagali određene mjere donosiocima odluka, prije svega akcije limitiranja cijena osnovnih proizvoda. Iako su indirektno učestvovali u tom procesu – apelima i prijedlozima, rezultiralo je određenim efektom, ali po mišljenju Subotića, bilo je to u kratkom vremenskom intervalu.
On dodaje da bi dugoročnija i održivija rješenja podrazumijevala: formiranje robnih rezervi, podsticanje domaće proizvodnje, garantovanje sigurnog otkupa proizvoda, te ustupanje državnog poljoprivrednog zemljišta domaćinstvima spremnim da se bave poljoprivredom, uz odgovarajuće i brojne subvencije.
“Bez jačanja sopstvene proizvodnje i razvoja poljoprivrede kao ključne ekonomske grane, teško se možemo dugoročno osloniti isključivo na turizam”, zaključuje Subotić.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR