13 °

max 20 ° / min 12 °

Ponedjeljak

19.05.

20° / 12°

Utorak

20.05.

21° / 11°

Srijeda

21.05.

21° / 14°

Četvrtak

22.05.

20° / 15°

Petak

23.05.

20° / 14°

Subota

24.05.

20° / 13°

Nedjelja

25.05.

19° / 12°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Istraživanje kripto-kriminala: Ključni izazovi i strategije za unapređenje

FinTech

Comments 0

Istraživanje kripto-kriminala: Ključni izazovi i strategije za unapređenje

Izvor: Binance

Autor: Antena M

  • Viber

Kako je globalno usvajanje digitalne imovine sve veće iz dana u dan, kripto-kriminal takođe evoluira, stvarajući nove i složene izazove za agencije za sprovođenje zakona koje imaju zadatak da obezbijede bezbjednost digitalnog prostora. Pseudonimne transakcije i činjenica da se kripto koristi bez obzira na granice stvaraju posebne izazove za istražitelje širom svijeta.

U ovom blogu, oslanjajući se na uvide anonimnog operativca koji radi u FIU (Finansijsko-obavještajna jedinica) Indije, istražujemo ključne izazove sa kojima se agencije suočavaju prilikom istraživanja kripto-kriminala, kao i koje strateške korake industrija kriptovaluta može preduzeti kako bi pomogla u borbi protiv tih problema. Neka od ključnih područja za unapređenje uključuju sve veću potrebu za edukacijom, bolje prakse verifikacije dokaza i efikasnu saradnju među jurisdikcijama.

Izazovi u istraživanju kripto-kriminala

Prema riječima agenta, jedan od glavnih izazova s kojima se agencije suočavaju u saradnji sa kripto-berzama je ograničeno razumijevanje timova za berze (exchange teams) u vezi sa praćenjem nezakonitih transakcija. Iako transparentnost blokčejna predstavlja prednost, složenost praćenja ilegalnih sredstava može postati preplavljujuća, posebno kada timovi za AML u berzama (sprečavanje pranja novca) nemaju dovoljno obuke u praktičnoj primjeni principa „prati novac“. Ovaj nedostatak znanja ometa efikasnu saradnju između berzi i agencija za sprovođenje zakona, što usporava istrage.

U kompaniji Binance, ovaj izazov se prevazilazi zapošljavanjem vrhunskih stručnjaka sa raznolikim i jedinstvenim znanjima i iskustvom u našim timovima za usklađenost. Binance-ova Finansijska obavještajna jedinica (FIU) zapošljava stručnjake iz oblasti kriptovaluta, tradicionalnih finansija i organa za sprovođenje zakona, koji su vodili neke od najvećih i najvažnijih slučajeva praćenja protoka nezakonitih sredstava.

Druga značajna prepreka, kako navodi agent, jeste preveliko oslanjanje berzi na alate za analizu kripta. Oslanjanje isključivo na podatke koje ti alati pružaju može dovesti do pogrešnog identifikovanja kriminalnih aktivnosti, jer često nedostaje precizna provjera potrebna da bi se pojedinac jasno povezao sa nezakonitim transakcijama. Neophodno je sprovesti odgovarajuću dubinsku provjeru i osigurati da berze verifikuju atribucije novčanika nezavisnim dokazima prije bilo kakve akcije.

Sa strane organa za sprovođenje zakona, stalna evolucija tehnologije kriptovaluta takođe predstavlja izazov. Agenti se često bore sa tehničkim izrazima i novim konceptima iz oblasti kripta, što dovodi do neefikasne komunikacije i analize. Kako kriminalne taktike postaju sofisticiranije, tako se mora razvijati i sposobnost agencija da ih tumače i reaguju na nove trendove. Ovaj jaz u znanju zahtijeva kontinuiranu obuku i jačanje kapaciteta – što Binance sistematski podržava.

Konačno, pitanja jurisdikcije ostaju velika prepreka u saradnji sa međunarodnim berzama. Različiti pravni okviri između zemalja često usporavaju ili komplikuju razmjenu korisničkih podataka, čak i kada je zločin već utvrđen. U ovom kontekstu, međunarodna saradnja je ključna, ali su potrebni jasniji pravni sporazumi i okviri kako bi se omogućila pravovremena razmjena informacija.

Mjere za ublažavanje: Jačanje saradnje

Kako bi se prevazišli ovi izazovi i unaprijedila saradnja između berzi i organa za borbu protiv kriminala, naš sagovornik iz organa za sprovođenje zakona predlaže nekoliko pravaca za unapređenje:

·       Obuka za AML timove: Napredna obuka može pomoći AML timovima na kripto platformama da razumiju nijanse blokčejn analize i praćenja transakcija, te razviju potrebne vještine za tačnije otkrivanje sumnjivih aktivnosti.

·       Promovisanje rigoroznih verifikacionih praksi: Berze bi trebalo da upoređuju atribucije novčanika dobijene iz alata sa nezavisnim dokazima prije preduzimanja bilo kakve akcije. To osigurava da su informacije koje se prenose agencijama za sprovođenje zakona pouzdanije i da se istrage brže sprovode.

·       Izgradnja unutrašnjih kapaciteta: Razvijanje internih programa obuke i korišćenje stručnosti industrijskih partnera može poboljšati razumijevanje tehničkih izraza i procesa specifičnih za kriptovalute unutar agencija. Ovo doprinosi efikasnijem vođenju složenih digitalnih istraga i boljoj saradnji sa berzama i drugim akterima u digitalnoj ekonomiji.

·       Jačanje pravnog okvira: Saradnja sa međunarodnim regulatorima na uspostavljanju jasnijih sporazuma o razmjeni podataka i smjernica o nadležnosti pomoći će u smanjenju kašnjenja u pristupu ključnim informacijama tokom istraga.

Nadolazeće prijetnje u kripto-kriminalu

Naš sagovornik iz organa za sprovođenje zakona očekuje da će u bliskoj budućnosti privatni (privacy-focused) koini i napredne usluge za miješanje transakcija postajati sve češći alat za prikrivanje tragova, otežavajući praćenje nezakonitih aktivnosti. DeFi platforme, sa minimalnim nadzorom i ranjivostima u pametnim ugovorima, i dalje će privlačiti kriminalce koji mogu koristiti vještačku inteligenciju da ubrzaju napade i učine ih još težim za otkrivanje. Takođe, međulančane (cross-chain) šeme će nastaviti da rastu kako se povećava interoperabilnost blokčejnova, omogućavajući kriminalcima da iskorišćavaju slabe tačke između sistema i izbjegavaju praćenje.

Istovremeno, socijalni inženjering postaće sofisticiraniji – deepfake snimci i AI-generisan sadržaj koristiće se za izuzetno uvjerljive, ciljanje prevare. Kriminalci će takođe koristiti jurisdikcije sa slabijim regulacijama za pranje novca, dok će AI biti upotrebljena za automatizaciju pranja novca i izbjegavanje detekcije. Da bi se ove prijetnje efikasno suzbile, biće od ključnog značaja još snažnija saradnja između berzi, regulatora i tehnoloških inovatora.

Završne misli

Kako metode i taktike kripto-kriminalaca nastavljaju da se razvijaju, od suštinske je važnosti da berze i agencije za sprovođenje zakona budu korak ispred. Od sve češće zloupotrebe ranjivosti DeFi platformi, preko sofisticiranih ransomware napada, do prevara pokretanih vještačkom inteligencijom – kriminalci stalno unapređuju svoje sposobnosti. Da bi se ove prijetnje uspješno suzbile, ključnu ulogu će igrati saradnja i tehnologija u oblikovanju budućnosti istraga u oblasti kripto-kriminala.

Komentari (0)

POŠALJI KOMENTAR