18 °

max 24 ° / min 12 °

Srijeda

28.05.

24° / 12°

Četvrtak

29.05.

21° / 15°

Petak

30.05.

22° / 11°

Subota

31.05.

25° / 11°

Nedjelja

01.06.

24° / 13°

Ponedjeljak

02.06.

25° / 16°

Utorak

03.06.

26° / 17°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Bečić: Crna Gora i njene institucije neće stati dok pravda ne bude zadovoljena

Izvor: Vlada CG

Društvo

Comments 3

Bečić: Crna Gora i njene institucije neće stati dok pravda ne bude zadovoljena

Autor: Antena M

  • Viber

Zamjenik premijera i koordinator BOK-a Aleksa Bečić danas je, sa ministrom unutrašnjih poslova Danilom Šaranovićem i direktorom Uprave policije Lazarom Šćepanovićem, u znak sjećanja na tragično ubijenog Duška Jovanovića položio vijenac na mjestu stradanja, odajući počast i priznanje njegovom životu, hrabrosti i dosljednoj borbi za pravednu Crnu Goru kojoj je, kako navodi Bečić “bio maksimalno posvećen i zbog koje je položio na kraju i svoj život.”

Kako se navodi u zajedničkom saopštenju, Bečić je poslao jasnu poruku da Crna Gora i njene institucije neće stati dok pravda ne bude zadovoljena, ističući nespornu političku volju sa najvišeg nivoa i to da danas u Crnoj Gori više nema ni nedodirljivih, ni povlašćenih, ni zaštićenih.

“Tako da svak onaj ko se ogriješio o zakon, koji je učestvovao u ubistvima, koji je učestvovao u kriminalnim radnjama, više ne spava mirno i slobodno”, kazao je on.

Osvrnuvši se na profesionalnost i maksimalnu posvećenost borbi protiv organizovanog kriminala i između ostalog rasvetljavanju i ovog slučaja, aktuelnog direktora UP Šćepanovića i njegove riječi da imamo aktivnu i veoma posvećenu sadašnju postupajuću državnu tužiteljku, Bečić je izrazio sigurnost u to da istina mora izaći na vidjelo i da pravda mora biti zadovoljena, navodi se u saopštenju. 

“U tom pravcu želim sa vama da podijelim danas jednu ekskluzivnu informaciju. Nakon finalnih pravnih usaglašavanja i dobijenog pozitivnog mišljenja od strane Ministarstva finansija, a na bazi preporuka nadležne komisije za istragu ubistava i napada na novinare, saglasno članu 92 zakona o unutrašnjim poslovima, na formalni predlog direktora uprave policije, upravo je maloprije ministar unutrašnjih poslova donio akt kojim se u ime Ministarstva unutrašnjih poslova i Vlade Crne Gore obavezao na davanje novčane nagrade u iznosu od milion eura za lica ili lice, koja dostave obavještenja koja su od značaja za rasvjetljavanje ubistva Duška Jovanovića.”

Da bi se obavještenje smatralo vjerodostojnim, saglasno pomenutom aktu, potrebno je da su kumulativno ispunjena tri uslova.

Da su podaci tačni i da dovode do identifikacije ili lišavanja slobode neposrednih izvršilaca, saučesnika, organizatora i nalogodavaca ubistva, da daju neposredan doprinos započinjanju i vođenju krivičnog postupka i da daju ključni značaj donošenju osuđujuće presude, dodaje se u saopštenju. 

"Lica koja budu spremna da dostave predmetna obavještenja, odnosno podatke i informacije, ista mogu dostaviti direktoru uprave policije ili pomoćniku direktora koji se nalazi na čelu sektora za borbu protiv kriminala. Takođe, lica koja dostave predmetno obavještenje, odnosno podatke i informacije od značaja za rasvjetljavanje ubistva Duška Jovanovića, imaju pravo na zaštitu, saglasno propisima koji uređuju obezbedjenje ličnosti i zaštitu svjedoka", navodi se u saopštenju. 

“Na ovaj način pokazujemo jasnu želju i riješenost, a ono što smatram još važnijim, da cjelokupna javnost ovim svakodnevnim rezultatima i akcijama u odlučnoj borbi protiv organizovanog kriminala i korupcije, u čišćenju sektora bezbjednosti od nedozvoljenih uticaja, svjedoči oslobađanju sistema”, rekao je Bečić iskazujući uvjerenje da oslobađanje Crne Gore, institucija i sektora bezbjednosti upravo rađa tu slobodu.

“Znate i sami da su sati i dani nakon takvih zločina ključno presudni i veoma važni za rasvetljavanje, ali vidite da ni nakon 21 godinu se ova garnitura vlasti i čelnici institucija ne mire sa time što nismo došli kao država do pravde. Do pravde moramo doći svi zajedno, pravda je naša obaveza, a istina za koju se borio Duško Jovanović je vječna”, zaključio je Bečić.

Ministar unutrašnjih poslova Danilo Šaranović poručio je da će potpuna pravda za ubistvo glavnog i odgovornog urednika lista Dan, Duška Jovanovića, biti zadovoljena tek kada svi učesnici u tom zločinu budu privedeni pravdi – izvršioci, saizvršioci, organizatori i nalogodavci.

„U to vrijeme, kada je država bila sve osim država, bio je jedan od malobrojnih neograničene hrabrosti koji je topio slova u bojeva zrna – ne za sebe, nego za sve nas i za pokoljenja koja dolaze“, rekao je Šaranović, podsjećajući na ličnu i profesionalnu žrtvu Duška Jovanovića.

On je naglasio da je obaveza institucija, ali i društva u cjelini, da pokažu odgovornost prema njegovoj žrtvi, kao i prema njegovoj porodici.

„Njegova žrtva je naš apsolutni amanet da pokažemo i javnu odgovornost i odgovornost prema njegovoj žrtvi, odgovornost prema njegovoj porodici, da nikada ne prihvatimo djelimično zadovoljenu pravdu“, poručio je ministar.

„Nema apsolutne vladavine prava, nema demokratije, nema apsolutne pravde, još jednom ponavljam: dok se ne rasvijetli u potpunosti ubistvo Duška Jovanovića, ali i neka druga ubistva – ubistva onih čija je žrtva amanet svima nama koji se borimo za državu u kojoj će, umjesto mraka koji je ovdje bio prisutan prije 21 godinu, biti država apsolutne vladavine prava”, poručio je Šaranović.

V.d. direktora Uprave policije Lazar Šćepanović istakao je da se ubistvo glavnog i odgovornog urednika lista Dan, Duška Jovanovića, ne može posmatrati izvan konteksta djelovanja organizovanog kriminala:

„Deset minuta prije ponoći na ovom mjestu, na svirep i drzak način, ubijen je Duško Jovanović, glavni i odgovorni urednik dnevnog lista Dan. Ovo krivično djelo, ponovio sam juče, karakteriše pečat i potpis organizovanog kriminala. Da je Duško Jovanović ukazivao na devijaciju u društvu, da je pisao o kriminalnim aktivnostima, demaskiraju sve činjenice njegove likvidacije.

Razumjećete moja ograničenja tokom sprovođenja krivično-pravne istrage u koordinaciji sa Višim državnim tužilaštvom i postupajućom tužiteljkom, gdje unazad godinu i više aktivno radimo na rasvjetljavanju ovog teškog krivičnog djela.

Neću biti od onih koji će ovdje govoriti i kupiti jeftine poene. Biću jedan od onih koji će dati sve od sebe, zajedno sa svojim timom, da rasvijetlimo ovo teško ubistvo. Želim da današnji dan bude oaza pravde za Crnu Goru. Izborićemo se i dokazaćemo ko su izvršioci ovog teškog krivičnog djela“, zaključio je Šćepanović.

Komentari (3)

POŠALJI KOMENTAR

Katunjanin

2--Jer za svaku presudu , trebaju relevantni dokazi ! A koje ste to vi dokaze pribavili da bi recimo Katnica ili Lazovica osudili ! Problem je u vasoj glavi ,sto vam je fotelja udarila u mali mozak , pa izigravate i policajce i tuzioce i sudije ,ali to je vas problem , pricajte mi malo o Cetinju !

Katunjanin

1- A zasto nudite milion eura onome ko vam tako reci rijesi taj slucaj , kad ste vi toliko sposobni ? " U to vrijeme kad je drzava bila sve osim drzava ..." -a dje ste vi tada bili i sta znate o drzavi , kako tada tako i danas ! Koliko ste ljudi pohapsili ali nema presuda na vasu zalost !

Delvidek

Red bi bilo da se nadlezni organi oglase povodom osobe koja se lazno predstavlja kao zamjenik premijera u zemlji i inostranstvu. Lazno predstavljanje je krivicno djelo.