37 °

max 37 ° / min 20 °

Utorak

01.07.

37° / 20°

Srijeda

02.07.

37° / 18°

Četvrtak

03.07.

38° / 22°

Petak

04.07.

38° / 24°

Subota

05.07.

39° / 24°

Nedjelja

06.07.

38° / 24°

Ponedjeljak

07.07.

39° / 24°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Književno veče Borisa Jovanovića Kastela u Perjaničkom domu

Izvor: MSUCG

Kultura

Comments 0

Književno veče Borisa Jovanovića Kastela u Perjaničkom domu

Izvor: MSUCG

Autor: Antena M

  • Viber

U okviru manifestacije “Noć muzeja”, Muzej savremene umjetnosti Crne Gore organizuje književno veče istaknutog crnogorskog pjesnika Borisa Jovanovića Kastela. Program će se održati u subotu, 17. maja 2025. godine, sa početkom u 20h u prostoru Perjaničkog doma na Kruševcu, navedeno je u saopštenju.

Podsjećamo da je Boris Jovanović Kastel prepoznat kao najistaknutiji crnogorski pjesnik mediteranske orijentacije i jedno od ključnih imena mediteranske književnosti.

Objavio je više od trideset knjiga poezije i eseja, čija su djela prevođena na više od dvadeset jezika.

Njegova poezija je prisutna u brojnim domaćim i međunarodnim antologijama, a njegov književni opus odlikuje se dubokim refleksijama o Mediteranu, njegovim kulturama i sudbinama naroda ovog regiona.

Kako navode u najavi, Kastelovo stvaralaštvo prepoznaje se kao jedinstveni mozaik južnjačkih sudbina, gdje se kroz raskošan tragizam i sunčana hodočašća plovi ka samospoznaji, čime pjesnik razmatra i ljudsku prolaznost. Njegovi stihovi nisu samo odraz crnogorske ili južnoslovenske književnosti, već su pjesme koje govore o univerzalnim temama, spajajući sve narode Mediterana.

Kastel je dobitnik brojnog priznanja, uključujući nagradu “Ante Zemljar”, a mnogi književni teoretičari i pisci, među kojima je i Predrag Matvejević, naglašavaju značaj njegovih stihova za poeziju Mediterana. Matvejević je, govoreći o Kastelu, istakao: „Da sam prije imao u ruci tvoje knjige, neke bi stranice moga Brevijara bile drukčije, bolje. Rado te čitam već otprije i mislim – evo prvaka onih koji će poslije mene, bolje od mene, reći sve što treba o Jadranu i Mediteranu”, podsjećaju iz MSUCG.

Tokom književne večeri, Boris Jovanović Kastel će predstaviti svoj bogat opus, a stihove će čitati Teodora Đukanović, maturantkinja gimnazije “Slobodan Škerović”, navodi se u najavi, uz naznaku da je za navedeni događaj ulaz slobodan.

Komentari (0)

POŠALJI KOMENTAR