31 °

max 32 ° / min 20 °

Nedjelja

13.07.

32° / 20°

Ponedjeljak

14.07.

36° / 19°

Utorak

15.07.

37° / 23°

Srijeda

16.07.

38° / 23°

Četvrtak

17.07.

37° / 21°

Petak

18.07.

34° / 21°

Subota

19.07.

37° / 21°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Izložbe Matice crnogorske na španskom jeziku za Crnogorce u Argentini, Urugvaju i Paragvaju

Izvor: Matica crnogorska

Kultura

Comments 0

Izložbe Matice crnogorske na španskom jeziku za Crnogorce u Argentini, Urugvaju i Paragvaju

Projekti Matice crnogorske za sedam zajednica Crnogoraca u Južnoj Americi

Autor: Antena M

  • Viber

Svoje zapažene izložbe „Crnogorsko ćirilsko štamparstvo XV i XVI vijeka“ i „13. jul – Godine prkosa i ponosa“ priređene u cilju čuvanja crnogorskog identiteta, kulturnoistorijskih tekovina i edukacije, Matica crnogorska je priredila na španskom jeziku i adaptirala ih za potrebe zajednica Crnogoraca u zemljama Južne Amerike, navodi se u saopštenju.

Treći segment ovog programskog paketa čine panoi na kojima je predstavljena crnogorska muška i ženska nacionalna nošnja s izdvojenim detaljima. Pored izložbenih panoa na španskom jeziku su odštampani i prateći katalozi koji su namijenjeni za ukupno sedam crnogorskih zajednica u tri države Južne Amerike, od kojih je pet u Argentini i po jedna u Urugvaju i Paragvaju, informišu iz Matice crnogorske.

Komunikacijom i dosadašnjom saradnjom sa zajednicama Crnogoraca u ovom dijelu svijeta, Matica crnogorska je prepoznala njihovu potrebu da se bolje upoznaju s crnogorskom istorijom, tradicijom i kulturom, nakon čega se pristupilo realizaciji navedenog programskog paketa.  

Kompletan projekat finansirala je Matica crnogorska, a preko Ministarstva vanjskih poslova je obezbijeđeno da crnogorska ambasada u Argentini prihvati pošiljke i preda ih zajednicama Crnogoraca, istaknuto je u saopštenju.  

Izložbeni panoi i katalozi će ostati u posjedu crnogorskih zajednica i biti predstavljani prilikom obilježavanja crnogorskih nacionalnih praznika, tokom namjenskih programa, ali i na priredbama koje prezentuju kulturu i folklor nacionalnih zajednica u Argentini, Urugvaju i Paragvaju, predočavaju iz Matice crnogorske.

Izložbene panoe i prateće kataloge dobiće sljedeće zajednice Crnogoraca: Crnogorska zajednica „Kralj Nikola“, pokrajina Ćako (Argentina); Crnogorska zajednica u Autonomnom gradu Buenos Ajresu (Argentina); Crnogorska zajednica u pokrajini Ognjena zemlja (Argentina); Crnogorska zajednica u pokrajini Kordoba (Argentina); Crnogorska zajednica „Djedovi“, pokrajina Buenos Ajres (Argentina); Crnogorska zajednica u Montevideu (Urugvaj) i Crnogorska zajednica Ciudad del Este u Paragvaju. Matica crnogorska planira da ovaj programski paket naredne godine obezbijedi i za još jedan broj udruženja Crnogoraca u Južnoj Americi, informišu iz Matice.

Izložba „Crnogorsko ćirilsko štamparstvo XV i XVI vijeka“ djelo je autorskog tima Božidara Šekularca, istoričara; Ivan Ivanovića, generalnog sekretara Matice crnogorske i Suzane Pajović, profesorice na Likovnoj akademiji Univerziteta Crne Gore. Izložba je priređena na šest panoa uz prateći katalog.

Sa druge strane, izložba  „13. jul – Godine prkosa i ponosa“ čiji su autori Adnan Prekić, istoričar; Jadranka Selhanović, istoričarka; Danilo Ivezić, politolog; Ivan Ivanović, generalni sekretar Matice crnogorske i Suzana Pajović, profesorica na Likovnoj akademiji UCG, priređena je na sedam panoa uz prateći katalog, navodi se u saopštenju Matice. 

Crnogorska muška i ženska narodna nošnja je predstavljena na tri panoa, za koje je fotografije ustupio Lazar Pejović, profesor na Likovnoj akademiji UCG. Tekstove kataloga i panoa na španski jezik je prevela Dragana Otašević iz Centra za politike migracija i multikulturalizam iz Podgorice, koja se godinama bavi istraživanjem crnogorskih iseljenika i njihovih zajednica na južnoameričkom kontinentu, zaključuje se u saopštenju. 

 

 

Komentari (0)

POŠALJI KOMENTAR