Muškarci su pretežno ti koji duže žive u roditeljskom gnijezdu, dok žene nešto prije napuštaju dom, ali opet ne rano kao u, na primjer, Americi i Velikoj Britaniji.
Velik procenat muškaraca i žena koji u kasnim dvadesetima i tridesetim žive s roditeljima pripisuje se lošoj financijskom stanju u državi, manjku slobodnih poslova, ali i tradicionalnom mediteranskom odgoju i roditeljima koji se petljaju u veze svoje odrasle djece te ih preko svake mjere razmaze.
Život s roditeljima ima brojne prednosti (sve je ispeglano, ručak je uvijek na stolu, a prašinu kao da su obrisale dobre vile), ali ako si daleko od punoljetstva, a živiš u roditeljskom domu, pridržavaj se ovih pravila.
Ne ponašaj se kao dijete
…jer to više nisi. Pospremi za sobom, uvijek ponudi pomoć i ponašaj se kao ravnopravan član porodice.
Ne prigovaraj
Ako ti ne odgovara način na koji tvoji roditelji žive ili kuvaju, pronađi način da nađeš zajednički jezik ili sam juvaj obroke po svom ukusu. Nemaš pravo prigovarati jer ti, realno, roditelji čine uslugu.
Odradi ono što ne možeš platiti
Ako nikako ne možeš pronaći posao i pomoći roditeljima da plate račune, potrudi se da budeš koristan član zajednice. Pođi u trgovinu, operi podove, očisti odvod i obavi slične poslove koji su tvojim roditeljima teški.
Najavi goste
Naravno, to je i tvoja kuća, ali pristojno je najaviti ljudima s kojima živiš da će ti doći društvo.
Živi za troje
Ne možeš pojesti svu šunku, popiti mlijeko i praviti se da se ništa nije dogodilo. Ako primijetiš da nešto nedostaje – kupi novo, ili barem stavi post-it ceduljicu sa šopinhg listom na frižider.
Postavi ciljeve
Jasno objasni roditeljima da ne namjeravaš živjeti kod kuće cijeli život i potrudi se da vide kako imaš ciljeve i planove za budućnost.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR