36 °

max 37 ° / min 19 °

Subota

05.07.

37° / 19°

Nedjelja

06.07.

37° / 20°

Ponedjeljak

07.07.

35° / 23°

Utorak

08.07.

34° / 21°

Srijeda

09.07.

27° / 16°

Četvrtak

10.07.

28° / 15°

Petak

11.07.

31° / 15°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Nasljednik Bagdadija: Islamska država ima novog vođu

Svijet

Comments 0

Nasljednik Bagdadija: Islamska država ima novog vođu

Autor: Mirjana Dragaš

  • Viber

Najozloglašenija teroristička organizacija na svijetu Islamska država ima novog vođu.

Kako su za "Guardijan" potvrdila dva izvora, nasljednik Abu Bakr el-Bagdadija je Amir Muhamed Abdul Rahman al-Mavli al-Salbi.

On je jedan od osnivača ove terorističke grupe i predvodio je njihove operacije širom svijeta, poput porobljavanja jazidske etničke manjine u Iraku.

Salbi je naimenovan za vođu nekoliko sati nakon ubistva Bagdadija u oktobru prošle godine. Rođen je u iračkom gradu Tal Afar. Školovao se na univerzitetu u Mosulu gdje je diplomirao šerijatsko pravo.

Smatra jednim od glavnih ideologa i tumača vjerskih propisa.

Prije Bagdadijeve smrti, SAD je ponudio 5 miliona dolara za smrt Salbija i još dvojice visokorangiranih članova.

Smatra se da od Bagdadijeve smrti nastoji da konsolduje vođstvo Islamske države, sastavljeno sada uglavnom od nove generacije, koja nije imala vodeće uloge u borbi protiv američkih snaga i iračkom građanskom ratu.

Komentari (0)

POŠALJI KOMENTAR