14 °

max 21 ° / min 12 °

Četvrtak

08.05.

21° / 12°

Petak

09.05.

20° / 10°

Subota

10.05.

22° / 12°

Nedjelja

11.05.

21° / 11°

Ponedjeljak

12.05.

21° / 11°

Utorak

13.05.

20° / 9°

Srijeda

14.05.

20° / 9°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Naučnici uspjeli da snime svjetlosni ples džinovskih crnih rupa

Izvor: Foto:Screenshot: YouTube

Svijet

Tag Video
Comments 1

Naučnici uspjeli da snime svjetlosni ples džinovskih crnih rupa

Izvor: RTS

Autor: Antena M

  • Viber

U galaksiji milijardama svjetlosnih godina udaljenoj od nas, dvije ogromne crne rupe zarobljene su u kosmičkom plesu koji proizvodi svjetlosnu eksploziju jaču od sjaja biliona zvezda kao što je naše Sunce.

Ovaj neobični par crnih rupa zarobljen je u galaksiji OJ 287 koja je 3,5 milijardi svjetlosnih godina udaljena od Zemlje.

Otprilike dva puta svakih 12 godina, manja crna rupa probija se kroz ogroman disk prašine i gasa

Jedna od crnih rupa je apsolutni džin. Njena masa je oko 18 milijardi puta veća od našeg Sunca i to je jedna od najvećih crnih rupa koje su naučnici do sada uspjeli da otkriju. ''Patuljasta'' partnerka iz ovog neobičnog plesa, jeste manja, ali i ona ima 150 miliona puta veću masu od naše najbliže zvijezde.

Otprilike dva puta svakih 12 godina, manja crna rupa probija se kroz ogroman disk prašine i gasa koji okružuje njenu supermasivnu susjetku.

Ovo putovanje oslobađa eksploziju čija svjetlost nadmašuje sjaj jednog biliona zvijezda. Ova zapanjujuća erupcija je toliko snažna da je naučnicima vidljiva i sa Zemlje, tako da su uspjeli, čak, i da predvide vrijeme interakcije ove dvije crne rupe u udaljenoj galaksiji.

Nasina laboratorija na mlazni pogon objavila je snimak ove fascinantne pojave

Činilo se da manja crna rupa kreće da se probija kroz orbitu svoje veće susjetke bez ikakvog reda, međutim, nova studija, nedavno objavljena u časopisu Astrophysical Journal Letters, otkriva da su naučnici uspjeli da predvide najnoviji događaj i Nasin teleskop Spicer je uspio da u pravom trenutku snimi dešavanja u galaksiji OJ 287.

„Kada sam prvi put provjerio vidljivost OJ 287, bio sam šokiran kada sam otkrio da je Spicer snimao baš na dan kada smo očekivali da će doći do eksplozije“, navodi Sepo Lejn, naučnik koji prati rad ovog moćnog teleskopa.

„Imali smo izuzetnu sreću da snimimo vrhunac bljeska Spicerom, jer nijedan drugi instrument koji je napravio čovjek nije sposoban da ostvari ovakav podvig u određenom trenutku“, dodaje Lejn.

Nasin moćni teleskop ''Spicer''

Sljedeći bljesak se predviđa za 2022, a naredno putovanje će biti, kako naučnici pretpostavljaju 2033. i 2034.
Ovaj zapanjujući kosmički ples će se na kraju završiti katastrofom, jer će u narednih 10.000 godina manju crnu rupu verovatno usisati njena džinovska susjetka.

Komentari (1)

POŠALJI KOMENTAR

Goran

Ispravka - Ne postoji laboratorija na mlazni pogon, u pitanju je laboratorija za proučavanje mlaznog pogona.