Dok novoizabrani papa Lav XIV preuzima kormilo Vatikana, jedan klub revnosnih IT entuzijasta posvećeno radi na zaštiti Svete Stolice od sajber napada.
Grupa koja se zove Vatikanski sajber-volonteri od 2022. sarađuje na odbijanju digitalnih napada na Vatikan. Među volonterima je i do 90 stručnjaka za sajber bezbjednost iz raznih dijelova svijeta – polovina su katolici, a druga polovina su, jednostavno, ljudi koji žele da doprinesu nečemu dobrom.
„Mi smo kao Švajcarska garda koja štiti Vatikan, samo u digitalnom svijetu“, rekao je za POLITICO osnivač grupe Džozef Šenuda.
Svetu Stolicu pogađaju razni napadi, od pokušaja fišinga i kompromitovanja onlajn naloga kardinala, do DDoS napada u kojima se ogromna količina saobraćaja usmjerava ka veb-sajtovima kako bi ih oborila. Volonteri su čak pronašli i zlonamjerne Wi-Fi predajnike postavljene u i oko Vatikana, koji su osmišljeni da zavaraju zaposlene i navedu ih da otkriju pristupne podatke ili omoguće hakerima ulaz u sisteme.
Šenuda navodi da su CyberVolunteers uspostavili kanale za razmjenu informacija o prijetnjama sa Vatikanom. Pored toga, besplatno nude i cloud kapacitete kada je to potrebno. Takođe, sprovode i tzv. „pen testiranje“ – simulirane napade na sisteme, kako bi otkrili njihove slabosti i pomogli u njihovom otklanjanju.
Međutim, borba koju vode nije nimalo laka.
Prema petom izdanju Globalnog indeksa sajber bezbjednosti iz 2024. godine, koji objavljuje Međunarodna telekomunikaciona unija (agencija Ujedinjenih nacija za politiku u oblasti tehnologije i telekomunikacija), Vatikan je svrstan među zemlje sa najnižim mogućim rezultatom, u petu kategoriju, sa Avganistanom, Maldivima i Jemenom. U domenu tehničkih mjera sajber zaštite, Vatikan je osvojio nula od mogućih 20 poena.
„Otkrivamo mnogo propusta i sve to prosljeđujemo Vatikanu“, rekao je Šenuda.
Samo u prethodnih 12 mjeseci, broj napada porastao je za 150%. Prema riječima Šenude, nivo prijetnje je na korak ispod najvišeg na skali za uzbunu – u narandžastoj zoni, što označava visok rizik od napada na ključnu infrastrukturu.
U julu 2020. godine, hakerska grupa RedDelta, za koju se vjeruje da je pod pokroviteljstvom kineske države, pokušala je da probije mejl servere Katoličke nadbiskupije u Hong Kongu i samog Vatikana, i to u osjetljivom trenutku pregovora između Svete Stolice i Kine o izboru biskupa.
Zatim, 2022. godine, sajt Vatikana je prestao da radi, samo dan nakon što je papa Franjo kritikovao rusku invaziju na Ukrajinu.
Greške i napadi
Vatikan je decenijama, pa i vijekovima, meta špijunaže. U posledjnjim godinama, međutim, nastoji da unaprijedi svoje bezbjednosne mjere, uključujući i one digitalne.
Papa Franjo je 2019. imenovao Đanluku Gauci Brokoletija za direktora službe bezbjednosti i civilne zaštite. Brokoletti je karijeru u Vatikanu započeo upravo kao stručnjak za sajber bezbjednost.
Nedavno je, prema pisanju POLITICO, Vatikan preduzeo korake da obezbijedi konklavu. Sistinska kapela je pretražena u potrazi za prislušnim uređajima, a postavljeni su ometači signala kako bi se spriječilo curenje informacija, špijunaža i sajber napadi. Kardinali su ostavili laptope i telefone, a zamijenili ih budilicama i ručnim satovima, kazao je jedan od njih za Politicov Brussels Playbook.
Na konklavi 2013. godine, na kojoj je izabran papa Franjo, navodno je čak postavljena Faradejevog kavezna struktura koja blokira elektromagnetna polja, prenio je Reuters.
Te mjere su pomogle u zaštiti od špijunaže. Ipak, kada je riječ o direktnim sajber napadima, kako kaže Šenuda, Crkva i dalje zavisi od firmi koje unajmljuje da reaguju na incidente, dok niko sa strane ne provjerava da li su zaštitne mjere ispravno primijenjene.
Šenuda, koji je konsultant za sajber bezbjednost i živi u Holandiji, kaže da je osnovao ovu grupu kako bi podstakao Crkvu da imenuje stalnog direktora za informacione bezbjednosne sisteme, koji bi izradio jasnu sajber strategiju za cijelu instituciju.
„Naša ideja je bila da ih probudimo, jer su stalno pod napadom“, zaključio je Šenuda.
Vatikan nije odgovorio na zahtjev za komentar.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR