Brazil pokušava da uvjeri zemlje da će smještaj za novembarski klimatski samit u Belemu biti dostupan i pristupačan.
Dva vikenda zaredom, samo je jedna tema dominirala razgovorima u hodnicima ovogodišnjih klimatskih pregovora na Rajni.
Nije to bilo ništa što je bilo na pregovaračkom stolu. Nije bila ni neuobičajena odsutnost Sjedinjenih Američkih Država. Čak ni finansije – uobičajena glavna tema klimatskih skupova – nijesu bile u centru pažnje.
Ono što je svima bilo na umu u Bonu bilo je pitanje hoće li diplomate uopšte imati gdje da prenoće u novembru.
Brazil, domaćin ovogodišnjeg klimatskog samita Ujedinjenih nacija COP30, planira da održi ovaj veliki globalni skup u lučkom gradu Belemu, na samoj ivici Amazona, kako bi pokazao ključnu ulogu prašume u očuvanju klime na planeti.
Ali, grad koji su izabrali nikad nije organizovao događaj ovakvih razmjera. I jednostavno – Belém, što na portugalskom znači Vitlejem – nema dovoljno mjesta za sve.
Hoteli su već rasprodati rekordnom brzinom – a ono što je preostalo košta astronomski, što prijeti da sa ovog ključnog samita isključi siromašnije zemlje i predstavnike civilnog društva.
Delegati bi se sad mogli naći u situaciji da spavaju u preuređenim školama, vojnim kasarnama ili na iznajmljenim kruzerima. Postoji i mogućnost da će morati da dijele sobe, iako će plaćati više od hiljadu dolara po noći.
Čak i bogate zemlje negoduju zbog ovih cijena. Nijedna evropska delegacija s kojom je Politico razgovarao u Bonu nije uspjela da obezbijedi smještaj.
Logistički problemi oko COP30 sada prijete da zasjene brazilski samit, a već su bacili sjenku na pripremne pregovore u Bonu, gdje su delegacije u četvrtak završile tehničke dogovore za glavni skup u novembru.
„Sve je zatrpano logistikom i bojimo se da bi to moglo da omete same pregovore“, kazao je jedan visoki latinoamerički diplomata. „Nemamo smještaj, niko nema smještaj“.
Jedan visoki evropski pregovarač je rekao: „Godinama su znali da će biti domaćini. Vrlo smo zabrinuti što i dalje nema jasnih informacija“.
Većina diplomata nije željela javno da govori o svojim brigama, ali neki nijesu krili nezadovoljstvo.
„Zabrinuti smo“, napisao je panamski klimatski izaslanik Huan Karlos Monterej. „Zabrinuti da bi COP30 mogao postati najnedostupniji samit u novijoj istoriji. Zabrinuti da zemlje u razvoju, male ostrvske države, autohtoni narodi i civilno društvo neće biti adekvatno zastupljeni – ako uopšte budu prisutni“.
Brazil je, s druge strane, poručio da sluša primjedbe i da će ih riješiti prije samita.
„Uvjereni smo da ćemo riješiti ovaj logistički problem i da će svi uspjeti da dođu po razumnim cijenama“, kazala je Ana Toni, izvršna direktorica COP30, za Politico. „Jer to je u našem interesu“.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR