Ruska ljetna ofanziva u Ukrajini gubi zamah samo nekoliko sedmica nakon početka, uprkos rekordnom broju napada na više frontova. Analiza Telegrafa (The Telegraph) otkriva da je Moskva na putu da u junu nadmaši vlastiti rekord ofanzivnih operacija postavljen prošlog mjeseca. Međutim, intenzitet napada nije rezultirao značajnim probojima na bojištu. Ofanziva, pokrenuta u maju nakon zimskog planiranja, proteže se od sjevernih pograničnih regija Sumija i Harkiva do prvih crta u Donjecku i Dnjepropetrovsku, gdje ruske snage prvi put pokušavaju proboj. Tokom zime, Moskva je ojačala svoje snage, usavršila taktiku i poboljšala koordinaciju raketnih i bespilotnih napada. Početni znaci ukazivali su na uspjeh ovih priprema.
Prema DeepStateu, ukrajinskom obavještajnom projektu otvorenog koda koji prati teritorijalne promjene, ruske snage su u maju napredovale najbržim tempom od prošlog novembra. U Donjeckoj regiji ostvareni su kontinuirani dobici, posebno između Pokrovska i Kostjantinivke, ključnih ciljeva Moskve. Međutim, nekoliko sedmica nakon početka kampanje, momentum slabi. "Rusi trenutno nemaju kapacitet za pokretanje nečeg novog i drugačijeg. Ljetna ofanziva biće samo nastavak njihovih proljećnih aktivnosti," izjavila je za Telegraf Anđelika Evans, analitičarka za Rusiju u Institutu za proučavanje rata (ISW).
U Sumiju su ruske snage naizgled zaustavljene. Nakon ponovnog ulaska u regiju u januaru i intenziviranja prodora ovog proljeća, ruske trupe nijesu uspjele da ostvare dalji napredak. Štaviše, Ukrajina je uspjela da povrati dio teritorija. Pavlo Narožni, ukrajinski vojni analitičar iz Sumija, otkrio je za Telegraf da je glavni cilj Rusije u regiji bila Junakivka, smještena direktno na putu koji povezuje Rusiju sa središtem Sumija. Ukoliko bi Rusija zauzela grad, to bi otvorilo put prema obližnjim selima na rubu velike šume. Prema Narožnom, to bi bila "katastrofa" za Ukrajinu. "Šuma se proteže sve do grada Sumija. Ako uspiju dovesti artiljeriju u Junakivku i šumu, mogu ugroziti grad Sumi", dodao je.
Uprkos žestokim borbama, Ukrajina je uspjela da uspori ruski napredak u regionu. ISW izvještava da Rusija šalje hiljade slabo obučenih vojnika da predvode napredovanje - obrazac koji se ponavlja duž cijele linije fronta. "Ruska ofanziva je uglavnom stala... Imaju prednost u ljudstvu i dronovima, ali njihova pješadija je vrlo slabo obučena," izjavio je za Telegraf visoki ukrajinski podoficir koji se bori u smjeru Kupianska u Donjecku.
Kampanja u Sumiju dio je širih ruskih nastojanja da uspostave tampon zonu duž granice, s ciljem odvraćanja ukrajinskih dronova i prekograničnih napada. Kijev je tu regiju koristio kao odskočnu dasku za svoj upad u susjednu rusku Kursku oblast 2024. Iako je deklarativni cilj bio osiguranje granice, Vladimir Putin je prošle sedmice nagovijestio mogućnost ambicioznijih ciljeva.
"Sljedeći je grad Sumy, regionalno središte. Nemamo zadatak da zauzmemo Sumi, ali ne isključujem tu mogućnost," izjavio je na ekonomskom forumu u Sankt Peterburgu, ponovno potičući strahove od šire ofanzive.
Ukrajinski vrhovni komandant objavio je u četvrtak da je ruski napredak u Sumiju potpuno zaustavljen. "Rusko napredovanje u pograničnom području Sumija zaustavljeno je ove nedjelje, a linija fronta je stabilizovana," potvrdio je Oleksandr Sirski. Iako je Sumi simbolična i strateška meta, to je samo jedan segment ljetne ofanzive. Ukrajinski zvaničnici tvrde da Rusija takođe pokušava probiti granicu Dnjepropetrovske oblasti i nastavlja pritisak kako bi osigurala cijeli Donbas na istoku. "Rusija se fokusirala na ono što nazivamo ukrajinskim pojasom tvrđava, koji uključuje Kramatorsk, Kostjantinivku i Slavjansk," objasnila je Evans. "Međutim, od prvih mjeseci rata nijesu pokazali sposobnost za brz i širok napredak koji bi im bio potreban za osvajanje tih gradova."
U Donjecku, rusko zauzimanje Kostjantinivke, ključnog ukrajinskog logističkog središta, otvorilo bi put napadima na Kramatorsk i Slavjansk, približavajući Putina kontroli nad cijelim regionom Donbasa. No, s obzirom na trenutni tempo ruskog napada i nedovoljnu obuku njihovih snaga, taj scenario djeluje malo vjerovatnim. "Za osvajanje Kramatorska trebalo bi im dodatnih 100.000 ljudi," procjenjuje ukrajinski oficir. "Trebalo im je 40.000 za Avdiivku, 70.000 za Bahmut, a to je uključivalo i neke vrlo dobro obučene i sposobne Wagnerove plaćenike."
Uprkos očitoj prednosti u ljudstvu do 20 prema 1 u pojedinim sektorima, ukrajinske snage koje brane Kostjantinivku održale su svoje položaje. "Naš je zadatak da blokiramo njihove akcije," izjavio je kapetan Filatov za Njujork Tajms (The New York Times), navodeći da se nedjeljno događa do 15 ruskih napada. "Rusi su u nezavidnoj poziciji s obzirom na nivo iscrpljenosti koji trpe," ocijenio je Nik Rejnolds (Nick Reynolds), stručnjak za ratišta u Kraljevskom institutu ujedinjenih oružanih snaga. "Nijesu bili u stanju održati taj pritisak zbog ograničenih zaliha obnovljivog oružja, posebno artiljerije i oklopnih vozila."
Vojnici su ostvarili određeni napredak sjeverno od Toretska, ali urbane borbe oko grada usporile su napredovanje. Istovremeno, u Pokrovsku intenzitet napada ostaje visok, no rezultati su neuvjerljivi. U četvrtak se više od četvrtine prijavljenih ukrajinskih bitaka na prvoj liniji fronta odvijalo oko grada, ali bez značajnijeg napretka. "Rusi već duže vrijeme nijesu zauzeli nijedan grad. Slave pobjede nad malim gradovima i selima bez stvarne strateške vrijednosti, podsjećajući na prakse iz sovjetskog doba," komentarisao je profesor Majkl Klark (Michael Clarke), analitičar bezbjednosti i odbrane. S obzirom na to da Rusija pokušava da otvori nove velike frontove u Sumiju i Harkivu, istovremeno nastojeći prodrijeti u Dnjepropetrovsk, "svaka potencijalna korist u Donjecku gubi se zbog preopterećenosti njihovih snaga," dodao je. Disperzija snaga ključni je aspekt ruske strategije, posebno zbog straha od uspješnih protivofanziva koje je Ukrajina pokrenula 2022. godine. "Rusi izbjegavaju rizik," istakla je Evans, "što im ograničava manevarsku slobodu."
Razvlačenje snaga širom Ukrajine takođe je dio ruske "operativne teorije pobjede" – postizanje "sistemskog sloma" ukrajinske vojske nametanjem intenzivnog pritiska, umjesto forsiranja velikog proboja, objasnio je Rejnolds, dodajući: "Čini se da su ruske snage prihvatile to kao način na koji ratovanje funkcioniše, iako to nije tačno." Uprkos opštem nedostatku zamaha, ruske snage su ovoe sedmice zabilježile značajan uspjeh – zauzimanje vrijednog nalazišta litijuma u zapadnom Donjecku. Rudnik, smješten neposredno izvan sela Ševčenko, osvojen je posljednjih dana, prema geolociranim snimcima.
Iako površine od samo 100 hektara, ovo je jedno od najbogatijih poznatih nalazišta litijuma u Ukrajini. Njegov gubitak predstavljaće udarac dugoročnim razvojnim ciljevima Kijeva, naročito u kontekstu nastojanja da privuče zapadna ulaganja za poslijeratnu obnovu. Dok su uspjesi na ratištu ograničeni, Rusija je posljednjih nedjelja pokrenula niz razornih napada na civilne ciljeve. Najmanje devet osoba poginulo je u ruskom raketnom i dronskom napadu na Kijev u ponedjeljak, dok je 28 ljudi stradalo u sličnom napadu 17. juna. U utorak je Rusija izvela smrtonosni raketni napad na Dnjepar, usmrtivši najmanje 19 i ranivši 300 osoba, a u subotu ujutro napad na stambenu zgradu u Odesi rezultirao je smrću bračnog para i ranjavanjem 17 ljudi. Slično taktičkoj odluci o raspršivanju snaga širom Ukrajine umjesto koncentracije u jednoj regiji, ovi napadi sugerišu da je dugoročni cilj Rusije zauzimanje cijele zemlje, a ne samo četiri regije koje je ilegalno anektirala 2022.
"Svjedočimo značajnom intenziviranju udara od januara 2025. a situacija se samo pogoršala u posljednjih šest mjeseci. Ovo je pokušaj da se stanovništvo natjera na odlazak i olakša buduće zauzimanje gradova," zaključila je Evans. "Konačno, očekujemo povratak ambiciji osvajanja cijele Ukrajine", dodala je.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR