26 °

max 36 ° / min 23 °

Utorak

01.07.

36° / 23°

Srijeda

02.07.

37° / 21°

Četvrtak

03.07.

38° / 22°

Petak

04.07.

39° / 24°

Subota

05.07.

38° / 24°

Nedjelja

06.07.

38° / 23°

Ponedjeljak

07.07.

38° / 23°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Indijska tehnološka prijestonica predlaže zatvor za lažne vijesti

Izvor: Pixabay

Svijet

Comments 0

Indijska tehnološka prijestonica predlaže zatvor za lažne vijesti

Izvor: Reuters / Antena M

Autor: Portal Antena M

  • Viber

Nacrt zakona indijske savezne države Karnataka, poznate kao tehnološki centar zemlje, koji predviđa kazne zatvora do sedam godina za širenje "lažnih vijesti" i druge dezinformacije, izazvao je zabrinutost među aktivistima za slobodu izražavanja koji strahuju da bi mogao dovesti do cenzure.

Sa skoro milijardu korisnika interneta, ulozi su veliki u ovoj ogromnoj zemlji brojnih etničkih i vjerskih zajednica, gdje lažne vijesti mogu lako izazvati ozbiljne sukobe, a video-snimci napravljeni vještačkom inteligencijom tokom izbora dodatno su zabrinuli vlasti.

Indijska savezna vlada već ima zakone koji regulišu sadržaj na društvenim mrežama i omogućavaju naređivanje uklanjanja spornih objava. Ipak, pojedine države poput Karnatake počele su da uvode svoja pravila.

Prijedlog zakona u Karnataki, najstroži te vrste do sada, predviđa zatvorske kazne i moguće novčane kazne za one koji objavljuju "lažne vijesti", "anti-feministički" sadržaj ili promovišu sujeverje.

U dokumentu od 11 strana pod nazivom Zakon o zabrani dezinformacija i lažnih vijesti Karnatake nije precizno objašnjeno šta se smatra takvim prekršajima, ali se navodi da će biti osnovani posebni sudovi i regulatorna komisija koja će sprovoditi zakon.

Aktivisti za slobodu govora upozoravaju da bi ovaj zakon mogao dovesti do selektivne primjene i ističu rizik da bi ljudi koji objavljuju meme ili naprave iskrenu grešku na internetu mogli biti krivično gonjeni.

"Dezinformacije su vrlo subjektivna stvar, i svaka osoba koja koristi internet mogla bi se lako naći u mreži ovog zakona", rekao je Apar Gupta, osnivač Fondacije za slobodu interneta iz Nju Delhija, digitalne organizacije koja je prva objavila nacrt zakona Karnatake.

Komentari (0)

POŠALJI KOMENTAR