Većina ispitanika u Angoli i Zelenortskim Ostrvima smatra da bi Portugal trebalo da se izvini zbog svoje kolonijalne prošlosti i da vrati artefakte i druge predmete opljačkane u tom periodu, pokazuje istraživanje objavljeno danas.
Istraživanje je sprovelo Katolički univerzitet u Lisabonu, u saradnji s javnim servisom RTP i komisijom koja obilježava pad fašističkog režima u Portugalu 1974. godine. Anketirano je više od tri hiljade ljudi u Angoli, Zelenortskim Ostrvima i Portugalu.
U Angoli, 58% ispitanika smatra da bi Portugal trebalo da vrati artefakte poput maski, skulptura i ritualnih predmeta uzetih iz bivših kolonija. Podrška toj ideji još je veća u Zelenortskim Ostrvima, gdje tako misli 63% ispitanika.
Istraživanje je pokazalo da 54% Portugalaca podržava povratak ovih predmeta, ali 58% smatra da Portugal ne treba da se izvini bivšim kolonijama. U Angoli, 59% misli da bi Lisabon trebalo da se izvini, dok u Zelenortskim Ostrvima tako misli 58%.
Portugalova kolonijalna prošlost, koja obuhvata Angolu, Zelenortska Ostrva, Mozambik, Brazil, Istočni Timor i dijelove Indije, i dalje izaziva podjele.
Od 15. do 19. vijeka, portugalski brodovi su prisilno prevezli skoro šest miliona Afrikanaca i prodali ih u ropstvo, uglavnom u Brazil. O ovome se u školama malo uči.
Većina ispitanika u sve tri zemlje, 58% u Angoli, 83% u Zelenortskim Ostrvima i 78% u Portugalu, smatra da spomenici vezani za kolonijalnu istoriju ne treba da se uklanjaju. U Portugalu, 58% anketiranih smatra da bi trebalo podići spomenik žrtvama transatlantskog ropstva.
Dugo odlagani spomenik žrtvama ropstva, planiran na obali u Lisabonu, i dalje je predmet sporenja, u trenutku kada globalni zahtjevi za odštetom i suočavanjem s kolonijalnim nasljeđem, uključujući i unutar Afričke unije, sve više jačaju.
Portugalska krajnje desničarska stranka Šega, koja je u maju postala glavna opozicija u parlamentu, obećala je da će spriječiti povratak artefakata i isplatu bilo kakve odštete.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR