Platforma TikTok nalazi se pod novom istragom Evropske unije zbog sumnje da se privatni podaci korisnika šalju u Kinu, saopštili su danas regulatori EU.
Istraga je pokrenuta kao nastavak prethodnog slučaja, u kojem je TikTok ranije ove godine kažnjen sa 530 miliona eura, nakon što je utvrđeno da aplikacija izlaže korisnike riziku od špijuniranja.
Tokom te istrage, TikTok je prvobitno uvjeravao evropske regulatore da ne čuva podatke korisnika iz EU na serverima u Kini, ali je kasnije povukao tu izjavu i priznao da su određeni podaci ipak sačuvani na kineskoj teritoriji.
„Kao rezultat tog razmatranja, regulator je sada odlučio da otvori novu istragu o TikToku“, navodi se u saopštenju nadzornog organa.
Cilj istrage je da se utvrdi da li je TikTok poštovao obaveze iz Opšte uredbe o zaštiti podataka (GDPR), posebno u vezi sa zakonitošću prekograničnog prenosa podataka.
Platforma, koja je u vlasništvu kineske kompanije ByteDance, više puta se našla pod istragom EU zbog zabrinutosti zapadnih zvaničnika da aplikacija može predstavljati bezbjednosni rizik za korisnike.
Prema GDPR-u, podaci korisnika iz EU mogu se prenositi van Unije samo ako su obezbijeđene mjere koje garantuju isti nivo zaštite kakav važi unutar Unije.
Procjenjuje se da svega 15 zemalja svijeta ispunjava standarde zaštite podataka u skladu sa EU regulativom – Kina nije među njima.
čitalac
Izraelsko ministarstvo odbrane je kupilo kao službena vozila kineske električne automobile. Ozbiljni kakvi jesu, sve su provjerili i utvrdili da kineska vozila snimaju razgovore, video snimke, geolokaciju i još nešto i sve podatke šalju u Kinu.