Pentagon je zatražio od Japana i Australije da preciziraju kakvu bi ulogu imale u eventualnom oružanom sukobu između Sjedinjenih Američkih Država i Kine oko Tajvana, objavio je Financial Times pozivajući se na izvore upoznate s razgovorima.
Prema navodima lista, zamjenik američkog ministra odbrane za politiku Elbridž Kolbi pokrenuo je to pitanje tokom nedavnih sastanaka sa zvaničnicima odbrane obje zemlje.
Kako navodi Financial Times, zahtjev je iznenadio i Tokio i Kanberu, s obzirom na to da ni same SAD ne nude bezuslovnu garanciju odbrane Tajvana.
Reuters nije uspio da nezavisno potvrdi te navode, a američko ministarstvo odbrane nije odmah odgovorilo na zahtjev za komentar.
Iako između SAD i Tajvana ne postoje formalni diplomatski odnosi, Vašington je glavni snabdjevač ostrva naoružanjem. Tajvan se posljednjih godina suočava sa sve većim vojnim pritiscima iz Kine, uključujući više krugova vojnih vježbi, dok Peking nastoji da potvrdi svoje pretenzije nad tom teritorijom. Tajvan odbacuje kineske tvrdnje o suverenitetu.
Kolbi je ranije obavljao funkciju zamjenika pomoćnika ministra odbrane za strategiju i razvoj snaga tokom prvog mandata predsjednika Donalda Trampa. Poznat je po stavu da bi američka vojska trebalo da se prvenstveno usmjeri na strateško nadmetanje sa Kinom, umjesto da fokus zadržava na Bliskom istoku i Evropi.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR