Francuska, Španija, Italija, Danska i Grčka testiraće model aplikacije za provjeru godina korisnika na internetu kako bi se djeca zaštitila u digitalnom prostoru, saopštila je danas Evropska komisija, u jeku sve veće globalne zabrinutosti zbog uticaja društvenih mreža na mentalno zdravlje djece.
Tehničko rješenje za ovu aplikaciju zasnovano je na istim specifikacijama kao Evropski digitalni identitet, čija bi primjena trebalo da počne naredne godine. Pet država uključenih u testiranje moći će da prilagode model sopstvenim potrebama, integrišu ga u postojeće nacionalne aplikacije ili da ga koriste kao zaseban sistem.
Izvršno tijelo EU takođe je objavilo smjernice za online platforme, pozivajući ih da preduzmu konkretne korake u cilju zaštite maloljetnika, u skladu sa Digitalnim aktom o uslugama (DSA).
Ovaj ključni zakon, koji se počeo primjenjivati prošle godine, obavezuje kompanije poput Googlea (Alphabet), Mete, TikToka (ByteDance) i drugih digitalnih platformi da preduzmu ozbiljnije mjere protiv nezakonitog i štetnog sadržaja na internetu.
Platforme poput X-a, TikToka, Facebooka i Instagrama, kao i više sajtova sa sadržajem za odrasle, za sada su pod istragom evropskih regulatora zbog sumnje da ne poštuju DSA pravila.
Regulatori iz EU navode da nove smjernice treba da pomognu digitalnim platformama u borbi protiv dizajna koji izaziva zavisnost, sajber nasilja, štetnog sadržaja i neželjenog kontakta sa nepoznatim osobama.
„Platforme više nemaju izgovor da nastavljaju sa praksama koje ugrožavaju djecu“, poručila je evropska komesarka za digitalne tehnologije Hena Virkunen u zvaničnom saopštenju.
Uticaj društvenih mreža na mentalno zdravlje djece postaje sve izraženija tema na globalnom nivou – desetine američkih saveznih država već su pokrenule tužbe protiv Mete, dok je Australija prošle godine zabranila korišćenje društvenih mreža djeci mlađoj od 16 godina.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR