Osnivač Facebooka Mark Zakerberg sa sadašnjim i bivšim direktorima i članovima uprave kompanije Meta Platforms, pod čijom upravom je ta mreža, postigao je danas nagodbu u sporu teškom osam milijardi dolara, u vezi s navodnom štetom koju su pričinili kompaniji dozvoljavajući višestruka kršenja privatnosti korisnika te društvene mreže. Advokat koji zastupa akcionare saopštio je vijest sudiji Katalin MekKormik pred Sudom za korporativne sporove u Delaveru.
Detalji nagodbe nijesu otkriveni, a advokati odbrane nijesu se obraćali sudu. MekKormik je obustavila suđenje na samom početku drugog dana, čestitavši stranama na postignutom dogovoru.
Advokat tužilaca Sem Klosik kazao je da je do sporazuma došlo iznenada i prilično brzo.
Među optuženima je i milijarder i član odbora Mete Mark Andresen, koji je tog dana trebalo da svjedoči.
Akcionari su tužili Zakerberga, Andresena i druge bivše funkcionere kompanije, uključujući nekadašnju izvršnu direktorku Šeril Sandberg, pokušavajući da ih učine lično odgovornim za milijarde dolara plaćenih kroz kazne i sudske troškove proteklih godina.
Federalna trgovinska komisija izrekla je Facebooku kaznu od pet milijardi dolara 2019. godine, nakon što je utvrđeno da kompanija nije poštovala sporazum s Komisijom iz 2012. godine o zaštiti podataka korisnika.
Akcionari su zahtijevali da 11 optuženih iz svojih privatnih sredstava nadoknadi štetu. Optuženi su odbacili navode, nazvavši ih „ekstremnim“.
Kompanija Facebook je 2021. promijenila ime u Meta. Sama kompanija nije bila optužena u ovom postupku.
Kompanija nije željela da komentariše slučaj, a advokat odbrane se nije odmah oglasio.
„Ova nagodba možda donosi olakšanje uključenim stranama, ali propuštena je prilika za javnu odgovornost“, rekao je Džejson Kint, predsjednik udruženja Digital Content Next koje okuplja medijske kuće i druge digitalne sadržajne platforme.
Zakerberg je trebalo da svjedoči u ponedjeljak, a Sandberg u srijedu. Suđenje je bilo planirano da traje do kraja sljedeće sedmice.
Očekivalo se i svjedočenje bivših članova odbora Facebooka Pitera Tila, suosnivača Palantir Technologies, i Rida Hastinga, suosnivača Netflixa.
Investitori Mete tvrdili su u tužbi da su bivši i sadašnji članovi odbora potpuno zakazali u nadgledanju poštovanja sporazuma s FTC-jem iz 2012, i da su Zakerberg i Sandberg svjesno vodili Facebook kao nezakonitu platformu za prikupljanje podataka.
Slučaj je uslijedio nakon otkrića da je politička konsultantska firma Cambridge Analytica, koja je radila za kampanju Donalda Trampa 2016. godine, imala pristup podacima miliona korisnika Facebooka. Ta otkrića su direktno dovela do kazne FTC-ja, koja je tada bila rekordna.
U srijedu je stručni svjedok tužilaca govorio o „propustima i slabostima“ u Facebookovim pravilima o privatnosti, ali nije mogao da potvrdi da li je kompanija zaista prekršila sporazum s FTC-jem.
Džefri Zajents, bivši član odbora, svjedočio je da dogovor s FTC-jem nije postignut s ciljem da Zakerberg izbjegne pravnu odgovornost, kako akcionari tvrde.
Na zvaničnoj stranici, kompanija navodi da je od 2019. uložila milijarde dolara u unapređenje zaštite privatnosti korisnika.
Suđenje je trebalo da bude rijetka prilika da investitori Mete vide Zakerberga kako svjedoči pod zakletvom. I 2017. je bilo planirano njegovo svjedočenje u drugom slučaju povezanom s prijedlogom o emisiji posebne klase akcija, kojim bi produžio kontrolu nad kompanijom – ali je i taj slučaj završen nagodbom prije njegovog izlaska na klupu.
„Facebook je uspješno sveo skandal s Cambridge Analyticom na nekoliko pojedinaca, umjesto da se otvori rasprava o modelu poslovanja zasnovanom na nadzoru i nekontrolisanoj razmjeni ličnih podataka“, rekao je Kint. „Taj obračun sada ostaje otvoreno pitanje“.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR