10 °

max 19 ° / min 9 °

Srijeda

05.11.

19° / 9°

Četvrtak

06.11.

17° / 10°

Petak

07.11.

16° / 10°

Subota

08.11.

13° / 11°

Nedjelja

09.11.

18° / 11°

Ponedjeljak

10.11.

15° / 13°

Utorak

11.11.

16° / 11°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Birališta zatvorena u Moldaviji, objavljena izlaznost

Izvor: EPA/EFE

Svijet

Comments 0

Birališta zatvorena u Moldaviji, objavljena izlaznost

Izvor: Index.hr

Autor: Antena M

  • Viber

Građani Moldavije danas su izašli na parlamentarne izbore koji bi mogli presudno odrediti hoće li zemlja nastaviti put ka članstvu u Evropskoj uniji ili će se okrenuti Rusiji, piše Politico. Izbori se održavaju usred ozbiljnih upozorenja o pokušajima Moskve da destabilizuje proces.

Prema Centralnoj izbornoj komisiji, do zatvaranja biračkih mjesta u 18 sati po GMT-u glasalo je 51,9 odsto birača, dok dijaspora može da glasa do 21 sat po lokalnom vremenu. Prvi nezvanični rezultati očekuju se tokom noći, a konačni sjutra ujutru, nakon što nadzorno tijelo i posmatrači predstave svoje nalaze.

Napeta trka proevropskih i proruskih blokova

Proevropska Partija akcije i solidarnosti (PAS), koja od 2021. ima 61 od 101 mjesta u parlamentu, nada se obnovi većine i obećava da će Moldaviju uvesti u EU do 2030. godine. Međutim, ankete pokazuju da bi mogla da izgubi prednost zbog ekonomskih teškoća, visokih troškova života i rasta siromaštva. Opozicioni prorusi – Patriotski izborni blok (BEP) i Alternativa – nastoje da privuku nezadovoljne birače, a vlasti upozoravaju da se kampanja Moskve zasniva na dezinformacijama, podmićivanju i pokušajima izazivanja nemira.

„Rusija ulaže sve napore da preokrene ove izbore“, rekao je za Politico savjetnik za nacionalnu bezbjednost Stanislav Secrieru. Prema njegovim riječima, vidi se „bez presedana“ ulaganje u kupovinu glasova, AI-generisane dezinformacije pojačane mrežama trolova i pripreme za ulične proteste. Tokom nedjelje prijavljene su i prijetnje bombama u inostranstvu, uključujući evakuaciju moldavskog ambasade u Briselu. Policija je upozorila na grupe koje planiraju nerede u Kišinjevu večeras i sjutra, kada je proruski Patriotski blok najavio protest.

"Posljednja prilika za Rusiju“

Prvi rezultati stižu iz manjih gradova i sela, dok se listići iz većih gradova i inostranstva broje kasnije. Rumunski poslanik u EP Siegfried Mureșan ocjenjuje da je ovo ključan trenutak: „Ovo je posljednja prilika za Rusiju da utiče na put Moldavije ka integraciji u EU. Rusija to zna. To je jedan od razloga zašto su tamo toliko snažno uloženi.“

Analitičari procjenjuju da bi eventualna potreba za koalicionom vladom mogla zakomplikovati napore PAS-a da Moldaviju uvede u EU do 2030. godine. PAS je 2021. dobio 52,8 odsto glasova, dok je opozicioni Blok socijalista i komunista Igora Dodona tada osvojio 27,2 odsto. Danas je ishod mnogo neizvjesniji, a ulog – pravac Moldavije – nikada veći.

Komentari (0)

POŠALJI KOMENTAR