Kosovska predsjednica Vjosa Osmani, komentarišući rusko-ukrajinski rat u kontekstu odnosa sa Srbijom, izjavila je za finski javni servis YLE da bi nepravedni mir u Ukrajini mogao poslati pogrešan signal drugim zemljama koje žele „teritorijalne dobitke“. Izrazila je i zabinutost zbog mogućnosti da Rusija „kao agresor“ bude nagrađena teritorijalnim širenjem za 10 godina brutalnosti, uz tvrdnju da se Srbija uvijek ponaša u skladu sa željama Ruske Federacije.
„Od početka agresorskog rata u Ukrajini, Rusija je utrostručila novac koji troši na propagandu i dezinformacije na Zapadnom Balkanu. To pokazuje da Rusija ima poseban interes u regionu“, kaže Osmani, koja je tokom prethodna dva dana boravila u poseti Finskoj.
Prema njenim riječima, Rusija je tradicionalno vjerovala da destabilizacijom raznih evropskih regiona napada i evropski sistem zasnovan na pravilima i vrijednostima.
Stava je da Rusiju u mirovnom sporazumu ne treba podsticati da nastavi sa novim teritorijalnim proširenjima.
Osmani je rekla da bi nepravedan mir mogao da podstakne druge zemlje da djeluju kršeći međunarodne sporazume.
„Ustupci Rusiji bi potpuno zaobišli postojeće međunarodne zakone i sporazume, prema kojima se granice ili nezavisnost čak i najmanjih država ne smiju kršiti. Kako će se rat završiti vidjeće se ne samo na Zapadnom Balkanu, već širom svijeta“, kazala je Osmani u kontekstu decenijskog „spora sa Srbijom“.
Finski javni servis je podsjetio da je Kosovo, sa populacijom od 1,5 miliona stanovnika, proglasilo nezavisnost od Srbije 2008. kao i da Srbija, Rusija, kao i Kina nikada nijesu priznale tu nezavisnost.
Rusija je takođe iskoristila svoje pravo veta kako bi Kosovo ostalo van Ujedinjenih nacija.
Finski medij navodi i da „većina Srba koji žive na Kosovu i dalje smatra tu teritoriju dijelom Srbije i pokorava se beogradskoj administraciji“.
Prema riječima Osmani, Srbija je „takođe pokušala da okupira sjever Kosova na način koji podsjeća na rusku okupaciju Krimskog poluostrva 2014. godine“.
„Međutim, taj pokušaj je blokiran“, kazala je Osmani.
Kaže i da je do danas situacija na Zapadnom Balkanu ostala napeta.
„Situacija je zabrinjavajuća, jer se Srbija stalno ponaša u skladu sa željama Rusije. Srpski predsjednik Aleksandar Vučić, kao i Vladimir Putin, razmišlja na hegemonistički način koji negira postojanje susednih zemalja. Kada čitate akademske radove tih zemalja, i Srbi i Rusi veruju da su sveti narodi pod kojima bi drugi trebalo da žive. Ovakva vrsta imperijalističkog razmišljanja je opasna i stvar je prošlosti“, navela je kosovska predsjednica.
Osmani kaže da su se predstavnici Crkve Srbije poslednji put sastali sa Putinom u srijedu, a da se na sastanku, kako je rekla, „otvoreno razgovaralo o okupaciji Crne Gore, Bosne i Hercegovine i Kosova“.
„Izgleda da pojedini evropski donosioci odluka misle da se Vučić može obuzdati ustupcima i održavanjem njegove sreće. Međutim, to je samo dovelo do novog nasilja“, kazala je Osmani.
Za nju je čudno što EU povećava pomoć Srbiji dok zemlja, tvrdi Osmani.
„Srbija se nikada nije izvinila za ratne zločine ili zločine protiv čovječnosti počinjene nad našim narodom. Nikada nismo tražili osvetu, već pravdu“, dodala je Osmani.
Ona je rekla da bi Srbija trebalo polako da shvati da je Kosovo tu da ostane i da nema povratka u prošlost.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR