Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić je sedmicama najavljivao posjetu SAD-u, uključujući i dva sastanka s američkim predsjednikom Donaldom Trampom. Ipak, na kraju je, pod opravdanjem lošeg zdravstvenog stanja, napustio Floridu ranije.
Vučić je, na kraju, u SAD-u uspeo da održi jedan sastanak, i to s Rudijem Đulijanijem, bivšim gradonačelnikom Njujorka.
Iako su ga mediji bliski Vučiću predstavili kao „bliskog saradnika“ Donalda Trampa, činjenica je da je njihov odnos daleko od onoga kojeg su imali prije četiri godine, kada je Đulijani bio njegov advokat, piše sarajevski portal Klix.
Od sastanaka s Trampom na kraju nije bilo ništa, a zanimljivo je spomenuti da je Vučić skoro koštao Trampa i njegov tim značajne kazne.
Naime, Vučić je kao „sastanak s Trampom“ pokušao da predstavi večeru koja je bila otvorena za donatore njegovom „političkom komitetu“ (Political action committee – PAC, engl.), što su u američkom sistemu organizacije putem kojih političari skupljaju novac za svoje izborne kampanje.
PAC koji je organizovao ovu večeru, koju je Vučić predstavljao kao sastanak s Trampom, je MAGA Inc., što je glavna organizacija za skupljanje donacija koju koristi Tramp. Ovaj PAC je kao cijenu za mjesto na večeri odredio milion dolara, a za sastanak s Trampom, jedan na jedan, cijena je bila pet miliona dolara.
Prema informacijama iz susjedne Srbije, Vučić je do večere pokušao doći putem srpskih biznismena, imajući u vidu da je ideja ovih događaja bila da se okupe vlasnici firmi koji bi milionskim donacijama osigurali „dobru volju“ američkog predsjednika.
Vučić je, prema istom izvoru, trebalo da dođe na večeru kao „običan građanin“, a ne kao predsjednik Srbije.
Međutim, on bi ovim prekršio Zakon o izbornim kampanjama SAD-a (FECA), koji ima poseban dio koji reguliše pitanja stranih donatora.
Naime, prema FECA-i, stranci nemaju pravo na doniranje novca američkim izbornim kampanjama, bilo da je riječ o direktnoj ili indirektnoj donaciji.
Ovaj zakon je poprilično opširan, te pokriva donacije svake vrste, a što je najvažnije za ovaj slučaj, van zakona stavlja i donacije koje idu PAC-ovima. Imajući u vidu da je Tramp već bio u problemu zbog veza sa stranim zemljama, a u prvom redu s Rusijom, ovaj slučaj je mogao postati veliki skandal.
Upravo zbog toga je, kako ističe izvor iz Srbije, Vučiću i njegovom timu „pristojno rečeno“ da napuste mjesto te da neće dobiti sastanak s Trampom na ovaj način. Da je Vučić kojim slučajem ostao tu, cio slučaj bi moglo preuzeti ministarstvo pravde te sprovesti postupak protiv osoba koje su involvirane.
Uz to, vrijedi istaći i da Vučićeva ideja da bi se s Trampom sastao u Mar-a-Lagu ne ide uz ono što smo mogli vidjeti do sada od američkog predsjednika.
Sastanci u Mar-a-Lagu su, barem otkad je preuzeo funkciju, rezervisani za svjetske lidere koje Tramp smatra prijateljima. Među njima su, između ostalih, italijanska premijerka Đorđa Meloni te argentinski predsjednik Havijer Milei.
Ove osobe su dobile i lične pozivnice od Trampa za njegovu inauguraciju, te je teško povjerovati da Vučić, koji je posljednji sastanak s Trampom imao još u septembru 2020. godine, kada je u Bijeloj kući bio zajedno s tadašnjim premijerom Kosova Abdulahom Hotijem, zarad potpisivanja Vašingtonskog sporazuma.
Što se tiče sastanaka s Trampom, čak i lideri koji kod njega imaju sigurno veći status od Vučića, poput Benjamina Netanjahua, dolazili su u Bijelu kuću. Tu je bio i, između ostalih, predsjednik El Salvadora Najib Bukele, koji je takođe dobio ličnu pozivnicu od Trampa za njegovu inauguraciju.
Jednostavnije rečeno, Tramp od januara skoro ekskluzivno sastanke s državnicima održava u Bijeloj kući, barem one formalne.
Samim tim, Vučićeva avantura u SAD-u je bila „osuđena na propast“ od početka, a na kraju je mogla završiti i ozbiljnom kaznom, pa čak i krivičnim postupkom.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR