Srebrenica danas obilježava 30 godina od genocida počinjenog 1995. godine od strane Vojske Republike Srpske. U Memorijalnom centru u Potočarima održana je komemoracija i ukop sedam novoidentifikovanih žrtava. Do sada je u Potočarima ukopano 6.765 žrtava, dok je oko 250 osoba ukopano na drugim lokacijama prema želji porodica.
Predsjednica Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove u Hagu Graciela Gati Santana istakla je sistematsku brutalnost genocida, podsjećajući na metodičko odvajanje i ubijanje muškaraca i dječaka, kao i prisilna preseljenja žena. "Nisu još pronađene sve žrtve, a neki osumnjičeni su i dalje na slobodi," kazala je Santana.
Glavni haški tužilac Serž Bramerc opisao je genocid kao smišljeni zločinački pohod koji potresa savjest svijeta. "Ovo je bio genocid, a preživjeli su inspiracija cijelom svijetu," rekao je Bramerc, pozivajući na pravdu i pronalazak nestalih.
Gradonačelnik Londona Sadik Kan izrazio je saučešće porodicama žrtava i podsjetio da su ubijeni zbog etničke pripadnosti i vjere u jednom od najmračnijih perioda rata u Bosni.
Mitropolit Crnogorske pravoslavne crkve Boris Bojović poručio je da čovječanstvo mora zastati i ne zaboraviti strahote genocida te da istinom možemo doći do pravde i trajnog mira.
Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić nazvao je genocid "strašnim zločinom" i izrazio saučešće, ali bez upotrebe termina genocid, što nastavlja praksu negiranja zvanično utvrđene presudama.
Brojne međunarodne zvaničnike, uključujući predsjednika Evropskog savjeta Antonija Koštu i bivšeg visokog predstavnika Valentina Incka, te predstavnike iz regiona, obilježili su godišnjicu i istakli važnost sjećanja i pravde.
Ministarka vanjskih poslova Austrije Beate Meinl-Reisinger, Savjet Evrope i mnogi drugi poručili su da Srebrenica mora ostati trajni podsjetnik na važnost mira, pravde i ljudskog dostojanstva.
Hronologiju dešavanja možete pratiti u nastavku.
12:28 Komemoracija u Potočarima završena
U Memorijalnom centru u Potočarima završena je komemoracija povodom godišnjice genocida u Srebrenici.
Nakon komemoracije, planirano je polaganje cvijeća na spomen-obilježje, a zatim će biti klanjana dženaza i obavljen ukop posmrtnih ostataka sedam žrtava.
12:23 Denis Bećirović: Bez podrške Srbije ne bi bilo genocida
Član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Denis Bećirović poručio je na komemoraciji u Potočarima da genocid u Srebrenici nije historijska slučajnost, već planiran zločin.
„Znam da mnogi ni danas ne žele slušati o ulozi rukovodstva Srbije u genocidu. Moja obaveza je da o tome javno govorim. Agresija na BiH pokrenuta je iz Beograda. Bez vojne, logističke i finansijske podrške iz Beograda, ne bi bilo moguće izvršenje genocida u Srebrenici“, rekao je Bećirović.
On je pozvao rukovodstvo Srbije da odbaci politiku ugrožavanja nezavisnosti i suvereniteta BiH i da gradi odnose na bazi ravnopravnosti, uz podsjećanje na presudu Međunarodnog suda pravde u Hagu iz 2007. godine koja je utvrdila odgovornost Srbije što nije spriječila genocid.
12:12 Makron: Nema mjesta revizionizmu
Francuski predsjednik Emanuel Makron istakao je u poruci povodom 30. godišnjice genocida u Srebrenici da ovaj zločin ostaje trajna mrlja u sjećanju Evrope i svijeta.
„Istina je priznanje veličine i neizrecive težine zločina motivisanog etničkom mržnjom i priznanje da međunarodna zajednica prije 30 godina nije uspjela zaštititi civile“, rekao je Makron.
Naglasio je da pravda znači poštovanje sudskih presuda i da nema mjesta revizionizmu, naročito u regionu koji želi da se pridruži Evropskoj uniji.
Francuska, kako je kazao, ostaje uz Bosance i Hercegovce na teškom putu izgradnje povjerenja i prosperiteta u ujedinjenoj Evropi.
12:05 Sarajevo: Sirene u znak sjećanja na žrtve Srebrenice
Sarajevo je danas tačno u podne, na trenutak utihnulo dok su se oglasile sirene u znak sjećanja na žrtve genocida u Srebrenici. Povodom trideset godina od tog zločina, građani su pozvani da se zaustave i odaju počast više od 8.000 ubijenih.
„Pozivamo sve građane da u tom trenutku zastanu, gdje god da se nalaze, i na taj način iskažu poštovanje prema žrtvama“, poručili su organizatori komemoracije, prenose lokalni mediji.
11:54 Fon der Lajen: Genocid u Srebrenici jedno od najmračnijih poglavlja evropske istorije
Predsjednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen poručila je povodom obilježavanja tri decenije od genocida u Srebrenici da je riječ o događaju koji je ostavio trajnu sjenku nad Evropom.
„Neki događaji u istoriji bacaju sjenku koja ostaje prisutna kroz generacije. Tako je i genocid u Srebrenici jedno od najmračnijih poglavlja u kolektivnom sjećanju Evrope“, navela je ona u saopštenju povodom godišnjice.
Fon der Lajen je istakla važnost očuvanja istorijske istine, kako bi buduće generacije znale šta se dogodilo:
„Moraju znati da su ljeta 1995. godine žrtve sistematski pogubljene i ukopane u masovnim grobnicama unutar UN-ove 'sigurne zone' Srebrenica. Grada u kome su vjerovali da će ih zaštititi u brutalnom ratu koji je harao Bosnom i Hercegovinom.“
Dodala je da Evropska unija neće zaboraviti šta se desilo u tom gradu.
„Ne bježimo od svoje prošlosti i odgovornosti za neuspjeh da spriječimo i zaustavimo genocid. Nikada nećemo dozvoliti da se ispisuje neka druga verzija istorije. Odlučno odbacujemo i osuđujemo bilo kakvo negiranje, izvrtanje ili minimiziranje genocida u Srebrenici, kao i veličanje ratnih zločinaca“, naglasila je.
Pozvala je političke lidere, posebno na Zapadnom Balkanu, da budu primjer drugima:
„Oni moraju biti primjer drugima u priznavanju utvrđenih činjenica i iskrenom odavanju počasti žrtvama. Moraju aktivno raditi na pomirenju suprotstavljajući se korijenima mržnje koji su doveli do ovih zločina. To je jedini put ka svjetlijoj i prosperitetnijoj budućnosti za buduće naraštaje.“
11:47 Košta: Negiranju genocida i veličanju zločinaca nema mjesta u Evropi
Predsjednik Evropskog savjeta Antonio Luis Santos da Košta poručio je da će Evropska unija zauvijek čuvati sjećanje na žrtve genocida u Srebrenici.
„U Evropi niti bilo gdje drugo nema mjesta negiranju genocida i veličanju zločinaca. To truje našu budućnost i naša je dužnost da se suočimo sa istinom u cijelosti. To je prvi korak kako bismo osigurali da se ovakvi zločini više nikad ne ponove“, rekao je Košta u povodu godišnjice.
Podsjetio je i na vrijednosti na kojima je nastala EU:
„Evropska unija je rođena iz pepela i tom istom vizijom danas se vodi pri proširenju na zemlje Zapadnog Balkana.“
Naglasio je da je Bosna i Hercegovina „mjesto u Evropskoj uniji kao prostoru inkluzije, vjerskih sloboda i različitosti“.
11:41 Predsjednica Udruženja majki: Neka žive u mraku oni koji nijesu glasali za rezoluciju o genocidu u Srebrenici
Munira Subašić, predsjednica Udruženja majki Srebrenice i Žepe, zahvalila se svim državama koje su u Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija podržale usvajanje rezolucije o genocidu u Srebrenici.
„Oni koji nijesu, neka žive u mraku“, poručila je Subašić.
Ona je podsjetila da je poslije genocida ostalo više od 5.500 djece bez jednog ili oba roditelja, od kojih mnoga, kako je kazala, nemaju ni fotografiju svojih roditelja.
„Svijet i Evropa su nijemo posmatrali dok su ubijali našu djecu pred očima cijelog svijeta, koji treba da se stidi. Mi smo odgajali našu djecu da ne mrze, da se školuju, da postanu inženjeri ili doktori“, istakla je Subašić.
Pozvala je međunarodnu zajednicu da se nastavi borba protiv mržnje, ubijanja i silovanja.
„Mnoge majke i u Ukrajini i Palestini danas doživljavaju ono što smo mi doživljavali 1995. godine. Svijet nije ništa naučio. Našu mrtvu djecu niko ne može vratiti, ali možemo privesti zločince, možemo privesti onog ko je ubio mog sina i mog muža“, rekla je Subašić, kojoj je tokom genocida ubijeno 22 člana najbliže porodice.
Evropu je pozvala da se probudi, upozorivši da se „u 21. vijeku ponovo budi fašizam umjesto da bude još više pravde“.
11:29 Rute pozvao na izgradnju svjetlije budućnosti
Generalni sekretar NATO-a Mark Rute poručio je da mračni dani genocida u Srebrenici nikada neće biti zaboravljeni.
U video poruci prikazanoj na komemoraciji u Potočarima, Rute je istakao da je odgovornost svih da grade svjetliju budućnost, uz aktivnu ulogu NATO-a.
„Zapadni Balkan je od strateške važnosti za bezbjednost i nećemo dopustiti bezbjednosni vakuum“, rekao je Rute, upozorivši da je neprihvatljiva politička retorika koja Bosnu i Hercegovinu vodi unazad.
11:17 Stenergard: Mir znači prisustvo pravde, jednakosti i uvažavanja
Ministarka vanjskih poslova Švedske Marija Malmer Stenergard poručila je da se mir nikada ne smije uzimati zdravo za gotovo.
„Mir nije puko odsustvo sukoba, već prisustvo pravde i jednakosti i međusobnog uvažavanja. Nastavlja se rad na identifikaciji preostalih žrtava, osiguravanju nulte tolerancije na negiranje genocida i privođenju počinilaca pravdi“, rekla je Stenergard.
Podsjetila je da je Švedska bila kosponzor rezolucije Generalne skupštine UN-a kojom je 11. jul proglašen međunarodnim danom sjećanja.
„Švedska ostaje partner koji sarađuje s onima koji su odlučni da se postigne trajno pomirenje i napredak“, poručila je Stenergard.
11:14 Veldkamp: Međunarodna zajednica nije zaštitila Srebreničane, Nizozemska snosi odgovornost
Ministar vanjskih poslova Nizozemske Kaspar Feldkamp izjavio je da se međunarodna zajednica danas stidi jer nije uspjela da zaštiti 8.000 muškaraca i dječaka ubijenih u Srebrenici.
Feldkamp je tom prilikom ponovio izvinjenje Nizozemske zbog toga što njen bataljon, tokom ljeta 1995. godine, nije pružio zaštitu civilima u bazi u Potočarima i spriječio njihovo ubistvo.
„Sramim se jer Nizozemska snosi moralnu i političku odgovornost zbog nesprječavanja. Shvatam da moje riječi ne mogu promijeniti ogromnu realnost gubitka, ali moramo se suočiti sa istinom“, rekao je.
Naglasio je i važnost borbe protiv negiranja genocida, upozorivši na opasnost od istorijskog revizionizma i mogućnost da se „zvjerstva ponove“.
11:11 Rasmusen: Obaveza međunarodne zajednice je da čuva sjećanje na Srebrenicu
Lars Leke Rasmusen, ministar vanjskih poslova Danske, izjavio je da međunarodna zajednica ima odgovornost da sačuva sjećanje na genocid u Srebrenici kako se takvi zločini nikada više ne bi ponovili.
„Trideseta godišnjica genocida u Srebrenici mora biti poziv na djelovanje. Vrijeme je da se opet potvrdi naša zajednička posvećenost istini i pravdi. Danska stoji uz narod Bosne i Hercegovine u njihovim naporima da izgrade mirnu, stabilnu i prosperitetnu zemlju na dobrobit njenih građana“, poručio je Rasmusen.
Dodao je da Danska prepoznaje hrabrost onih koji se bore za mir i zalječenje rana iz prošlosti.
11:07 Kralj Čarls: Nema budućnosti bez suočavanja s prošlošću
Na komemoraciji u Potočarima, vojvotkinja od Edinburga, Sofi Helen Ris-Džouns, pročitala je poruku britanskog kralja Čarlsa.
U poruci je naglašeno da su brojni pojedinci osuđeni za genocid u Srebrenici, ali da to ne oslobađa međunarodnu zajednicu odgovornosti zbog neuspjeha da spriječi tragediju iz ljeta 1995. godine.
"Ne može biti zajedničke budućnosti dok se negiraju događaji iz prošlosti", navodi se, između ostalog, u poruci britanskog monarha.
11:03 Kurtulmuš: Danas se sramotimo pred Gazom
Predsjednik Velike narodne skupštine Turske, Numan Kurtulmuš, poručio je da je međunarodna zajednica ostala nijema u Srebrenici, kao što ostaje nijema i danas u Gazi.
"Ako ne uzmemo lekciju iz ovih događaja, biće to žalosno za nas. Prva lekcija je da se međunarodna zajednica nije oglasila, da je ostala nijema, da su svi ovi događaji motivisani etničkim čišćenjem", rekao je Kurtulmuš.
On je istakao da je međunarodno pravo, nakon Drugog svjetskog rata, ostalo "samo slovo na papiru", pitajući kako je moguće da se dogodio genocid u Srebrenici, i da se danas događa genocid u Gazi.
"Mi moramo stati protiv genocida kako se više nikad nigdje u svijetu ne bi dogodio. Današnja komemoracija pokazuje koliko je važan i pronalazak jedne kosti žrtava. Strah me je da se ne zaboravi i da se, nakon završetka rata u Gazi, ne pronađu hiljade kostiju kao što se ovdje dešava. Danas se sramotimo pred Gazom", izjavio je Kurtulmuš.
Pozvao je međunarodnu zajednicu na zajednički rad i solidarnost.
11:00 Spomenik žrtvama Srebrenice osvanuo u Beogradu, prekrečen sporni grafit
U širem centru Beograda jutros je postavljen nezvanični spomenik posvećen žrtvama genocida u Srebrenici. Identitet autora ovog memorijala za sada nije poznat.
Istovremeno, prekrečen je grafit na engleskom jeziku koji je glasio: „Jedini genocid na Balkanu bio je nad Srbima“. Ovaj natpis nalazio se na zgradi u Knez Mihailovoj ulici, u blizini Trga Republike, ali ga više nema.
10:48 Međunarodna zajednica zakazala u Srebrenici, poručio Gauk
Bivši predsjednik Njemačke, Joahim Gauk, izjavio je da svijet i dalje progoni pitanje kako je moguće da se na evropskom tlu, u ljeto 1995. godine, dogodi najteži masakr nakon Drugog svjetskog rata, pred očima svjetske javnosti i u zaštićenoj zoni UN-a.
"Odgovor na to pitanje je duboko sramotan. Međunarodna zajednica, uključujući nas Nijemce, je zakazala. Nismo učinili dovoljno da spriječimo ubijanja onih koji su tražili zaštitu", kazao je Gauk.
Poručio je i da su negiranje i relativizacija genocida nedopustivi.
10:44 Šmit: Negiranje genocida ne smije imati mjesto u BiH
Visoki predstavnik međunarodne zajednice u Bosni i Hercegovini, Kristijan Šmit, podsjetio je da je Generalna skupština UN-a u maju prošle godine proglasila 11. jul za Međunarodni dan sjećanja na genocid u Srebrenici.
"To je i obaveza za sve nas da razgovaramo, govorimo mlađim naraštajima o onome što se dešavalo i da radimo u pravcu povjerenja. Oni koji ignorišu činjenice doprinose većoj neizvjesnosti u budućnosti. Negiranje genocida, nacionalno motivisana mržnja i ideja o nacionalnoj ili vjerskoj nadmoći ne smiju imati svoje mjesto u ovoj zemlji", naglasio je Šmit.
Dodao je i da Srebrenica i BiH moraju biti mjesto nade i bolje perspektive u okviru Evropske unije.
10:43 Di Karlo: Genocid u Srebrenici jedno od najtamnijih poglavlja evropske istorije
Pomoćnica generalnog sekretara UN-a, Rouzmari Di Karlo, izjavila je da je genocid u Srebrenici jedno od najtamnijih poglavlja u istoriji Evrope.
"Nasljeđe Srebrenice mora biti svijet koji nikad više neće ustuknuti pred zločinima", kazala je Di Karlo.
Citirala je generalnog sekretara UN-a koji je rekao da je Srebrenica podsjetnik na neuspjeh da se civili zaštite.
"I kao što je on rekao, priznajemo tešku istinu, od prije 30 godina, kada UN i svijet nisu uspjeli zaštititi narod u Srebrenici. To je kolektivni neuspjeh i rezultat politika propagande i međunarodne ravnodušnosti", poručila je Di Karlo.
Prelged informacija o dolasku bosanskohercegovačkih i inostranih zvaničnika i njihovih izjava dostupan je na linku ispod.
SARAJEVO
@d vujicic Hvala Vam na pokušaju da istinu o Bosni predočite Crnogorcima.Mi u Bosni znamo da je ovako stanje posljedica toga što nas nisu mogli istrijebiti a ne žele gradjansku državu sa 64% muslimana.To je jedina istina o "pax americana".BiH je izdata od strane Zapada.
d vujicic
III-Sa stanovišta interesa Srbije, Crne Gore i BiH,zapadna “stabilokratija” je stvorila katastrofalno stanje. Sa stanovišta zapadnih i pah amerikane interesa, ona dobro funkcioniše! Kod toliko ratova koje je zapadna mašinerija i ktupni kapital proizvela po svijetu, još jedan novi rat na Balkanu i neka nova Srebrenica nemaju nikakvog značaja.
d vujicic
II-Organizujući dejtonsku BiH kao državu koja ne može funkcionisati, Zapad je pod nju stavio dinamit koji je lako zapaliti. Lažni alibi da je Dejton bio u funkciji “zaustavljanja rata” pada pred činjenicom da se Zapad nije potrudio da otkloni bilo koji od činilaca koji su ga izazvali. Indolentnim ili blagonaklonim odnosom prema separatističkoj politici Banjaluke osnažio je sve pretpostavke za nastavak rata.