10 °

max 19 ° / min 9 °

Subota

27.04.

19° / 9°

Nedjelja

28.04.

23° / 12°

Ponedjeljak

29.04.

24° / 14°

Utorak

30.04.

22° / 13°

Srijeda

01.05.

19° / 14°

Četvrtak

02.05.

19° / 12°

Petak

03.05.

15° / 12°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Studija: Soj omikron uspješno izbjegava imunitet stečen preležanim kovidom

Izvor: Pixabay

KORONAVIRUS

Comments 0

Studija: Soj omikron uspješno izbjegava imunitet stečen preležanim kovidom

Izvor: N1

Autor: Mia Zeković

  • Viber

Prema prvom istraživanju koje se bazira na podacima sa terena, omikron ima "značajnu" sposobnost izbjegavanja imuniteta stečenog prethodnim infekcijama drugim sojevima kovida-19.

Nalazi pokazuju da bi novi soj mogao da prouzrokuje novi znatan talas infekcija, čak i među populacijama sa visokim nivoom antitijela. Prema prvom istraživanju koje se bazira na podacima sa terena, omikron ima "značajnu" sposobnost izbjegavanja imuniteta stečenog prethodnim infekcijama drugim sojevima kovida-19.

Stručnjaci afričkog Nacionalnog instituta za zarazne bolesti (NICD) upozoravaju da bi ovi rezultati mogli da imaju značajne posljedice na javno zdravlje.

„Još uvijek nije poznato da li omikron može da izbjegne imunitet koji je nastao nakon  vakcinacije“, navode naučnici u studiji.

Stručnjaci su analizirali skoro 2.8 miliona potvrđenih slučajeva zaraze kovidom-19 u Južnoj Africi od marta 2020. i otkrili da je 35.670 osoba bilo ponovno inficirano kovidom, piše Sky News.

Studija pokazuje da je opasnost od ponovne zaraze tokom talasa podstaknutih sojevima beta i delta bila manja nego tokom prvog talasa koji je izazvao soj otkriven u Vuhanu.

Dakle, lakše je bilo ponovo zaraziti se kovidom-19 tokom prvog talasa pandemije nego kada su se pojavili sojevi beta i delta. Nasuprot tome, rizik ponovne infekcije omikronom je 2.4 puta veći nego u prvom talasu.

Stručnjaci iz NICD-a zaključuju da je nedavno širenje varijante omikron povezano sa smanjenom opasnošću od prve zaraze i povećanom opasnošću od one ponovne.

„Pronašli smo dokaze o značajnom i kontinuiranom povećanju rizika od ponovne infekcije koji je vremenski povezan sa pojavom soja omikron u Južnoj Africi. Ti nalazi ukazuju na to da ovaj soj ima tu prednost da ponovo inficira one osobe koje su već preležale kovid“, navode naučnici.

„Mogućnost izbjegavanja imuniteta stečenog prethodnom infekcijom, bez obzira na to da li može soj omikron da izbjegne i imunitet dobijen vakcinacijom, ima važne implikacije za javno zdravlje u cijelom svetu“, dodaju.

Iako je samo oko četvrtina stanovništva u Južnoj Africi u potpunosti vakcinisana, imunitet stanovnika stečen nakon zaraze kovidom-19 je veoma visok jer je zemlja prošla kroz nekoliko značajnih talasa pandemije.

Infektolog Ana von Gotberg iz NICD-a rekla je na sastanku Svjetske zdravstvene organizacije (SZO) da se soj omikron ne čini zaraznijom od prethodno dominantnog soja i da je trenutni porast slučajeva u Južnoj Africi vjerovatno zasnovan na osjetljivosti stanovništva na ponovnu infekciju.

Gotberg je, međutim, dodala da postoje dokazi da oni koji se ponovo zaraze novim sojem kovida-19, omikronom, imaju blage simptome i istakla to kao „dobru vijest“.

Istraživanje naziva „Increased risk of SARS-CoV-2 reinfection associated with emergence of the Omicron variant in South Africa“ objavljeno je na  MedRxiv i nije još uvijek prošlo recenziju nezavisnih stručnjaka.

Komentari (0)

POŠALJI KOMENTAR