Posljedice koje je izazvala pandemija korona virusa još uvijek su nesagledive. Dolazak vakcine nažalost nije mnogo uticao na dalji tok takve situacije, koju i dalje živimo, u kojoj i dalje umiremo.
Iako život nije u potpunosti paralisan, kao na početku pandemije, on se i dalje otežano odvija. Mnoge djelatnosti pretrpjele su ogromnu štetu, a među njima je, svakako, i muzička industrija.
I dok se nalazilo razumijevanje za druge vidove industrije zabave, poput utakmica koje su održavane u jeku pandemije ili sahrana za široke narodne mase sa jednom kašikom, koncerti su ostajali misaona imenica. U eri digitalnog izdavaštva, koncerti jesu postali ključna tačka zabave i skoro pa glavni izvor prihoda djelatnicima te oblasti, ali scena se ne zasniva samo na tome, već nju čine i održavaju mnogi drugi akteri i događanja.
Jedno od takvih za koje je crnogorska alternativna scena bogatija u svojoj kulturnoj punudi su Rokumentarni dani, festival posvećen muzičkim dokumentarnim filmovima.

Festival je prije pet godina pokrenula grupa prijatelja i entuzijasta, među kojima su Dragan Lučić i Bojan Tešić, koji za Antemu M kažu da su pokušali da daju svoj doprinos, uviđajući kao aktivni učesnici šta sve nedostaje na ovom umjetničkom polju u Crnoj Gori.
"Teško je ono što se dešava kod nas na polju autorske muzike nazivati scenom, ako ne postoje brojni djelovi šire slike. Svirke su sporadične ili ih nema, klubovi koji gaje autorski profil su takođe endemske vrste, muzičke etikete ne postoje kao ni ozbiljni promoteri... Autora i muzičkih studija srećom imamo, pa oni koji žele da se prihvate ovog sizifovskog posla imaju malo prostora za to. Mislili smo da za postavljanje normalnog funkcionisanja jedne scene nijesu potrebni samo muzički portal Mulj koji smo pokrenuli i preko njega promovisali naše autore, već i još mnogo stvari. Jedna koja je bila u okviru naših mogućnosti je i revija muzičkog dokumentarnog filma", kaže Dragan Lučić.
Za razliku od prethodnih godina, kada je smotra održavana u proljećnjem terminu, uslovljeni mjerama zbog pandemije, organizatori su peto izdanje Rokumentarnih dana ove godine pomjerili za jesen. Uz finansijku podršku Opštine Nikšić i uz saradnju sa partnerima, projekcije i prateći program festivala biće održani na nekoliko lokacija u različitim terminima: CKZ Ribnica (Podgorica) 29-30 novembar, KUD Zahumlje (Nikšić) 2-3 decembar i jedan dan u Centru za kulturu Mojkovac (datum će naknadno biti objavljen).
Filmski program čine dvanaest izuzetnih priča iz Crne Gore, BiH, Hrvatske, Srbije, istočne i zapadne Evrope. Bojan Tešić smatra da su obezbijedili možda i najzanimljiviji sadržaj do sada, koji tvori zanimljivu multikulturalnu mapu Evrope koju spaja muzika, van žanrova, zidova i podjela.
"Pokušali smo da ovom malom revijom, damo neku podlogu svemu onom što se na muzičkom polju dešava kod nas. Neku vrstu utemeljenja i opravdanja, da je to mnogo više od pukog sviranja. Bitno nam je bilo da povežemo domaće stvaraoce sa onima iz regiona. Najčešće svi oni muče iste muke na svom putu, ali nagrada, ukoliko istraju je svuda ista. Upravo oni su kreatori ljepše istorije ovih prostora. Oni su ti koji nas drže budnim, koji slave pravu različitost, daju nadu onima koji dolaze. Upravo zbog toga smo ovogodišnjem izdanju dali taglajn Moć muzike", kazao je Bojan Tešić.
Za Rokumentarne dane kao i za sve ostale događaje u sklopu ove smotre ulaz je besplatan, a organizatori i ove kao i prethodnih godina pozivaju ljude na zajedničko djelovanje.
Bojan Tešić kaže da publike ima, ali da je teško doprijeti do nje, posebno sada kada je pandemija znatno promjenila ritam života i navike ljudi, pa ih je sve teže odvojiti od udobnosti doma i sadržaja koje im nude klasični mediji i striming servisi u svakodnevnoj ekspanziji.
„Prateći i naše i ostala dešavanja, stekli smo utisak da i pored brda informacija kojima se ljudi zasipaju, prvenstveno preko elektronskih medija, dobar dio publike ostane neobavješten ili u nedovoljnoj mjeri zaintrigiran ponuđenim sadržajem“ kaže za Antenu M Tešić.
Primjećuje kao da, zbog korone, sve kreće od početka i tvrdi da je upravo zbog toga teško izmjeriti kakva je autorska scena, a još teže kakva je njena publika, jer je razvoj i jednima i drugima naglo prekinut.
Ipak, crnogrska alternativna scena ima šta da ponudi, tvrdi Dragan Lučić.
„Kada smo prošle godine radili serijal Live Sessions uspjeli smo okupiti sedam izuzetnih autora. Od tada neki od njih su snimili EP i albume, neki nastupaju po regionu, bend Yonic je ušao u samo finale velike regionalne nagrade, koju dodjeljuje Zadužbina Milana Mladenovića. Mislim da se i pored svega stvari kreću uzlaznom putanjom. Nažalost kao i ranije kroz istoriju muzike kod nas, živi jedan ili dva centra, tri ili četiri preživljavaju, a ostalih jednostavno nema na mapi. Veliki uzrok tome je i nepostojanje infrastrukture.“
Filmovi koje publika može pogledati u Podgorici (CKZ Ribnica 29-30.11), Nikšiću (KUD Zahumlje 2-3.12) i Centar za kulturu Mojkovac (datum će naknadno biti objavljen) su:
Rokenrol – Bugarska, 2019. Borislav Kolev
Soviet Hippies – Estonija/Njemačka/Finska, 2018. Terje Toomistu
Here We Move, Here We Groove – Holandija, 2020. Sergej Kreso
Buč Kesidi, Euforija uživo – Srbija, 2021. David Jovanović
Električni Orgazam za ljude budućnosti – Srbija, 2019. Marija Vukić
Daleka obala u USA – Hrvatska, 2020. Boris Hrepić - Hrepa
NS Made: Love Hunters – Srbija, 2020. Autor filma Vladimir Bajić
X Yugo X – Hrvatska, 2020. Pavle Kocanjer
Scream for me Sarajevo – BiH, 2017. Tarik Hodžić
A Symphony of Noise – Njemačka, 2021. Enrique Sánchez Lansch
FUS, Dobri duh Nikšića – Crna Gora, 2021. Sead Šabotić
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR