Promocija monografije grupe autora “Istorija crnogorske kulture” biće održana u petak, 11. jula, u 12 sati, u Zetskom domu, kao dio programa obilježavanja ovogodišnjega Dana državnosti, u organizaciji Prijestonice Cetinje.
Monografija obuhvata tekstove “Istorija Crne Gore od najstarijih vremena do 1918. godine” autora Vukote Vukotića, “Crna Gora od gubitka do obnove državne nezavisnosti 1918–2006. godine” Bobana Batrićevića, “Likovna umjetnost i arhitektura” Aleksandra Čilikova i Jakova Markovića, “Jezik” Adnana Čirgića, “Književnost” Aleksandra Radomana, “Tradicijska vjerovanja” Adnana Čirgića, “Štamparstvo” Petra Glendže, “Prosvjeta i školstvo” Radovana Damjanovića, “Bibliotečka djelatnost” Milenije Vračar, “Arhivska djelatnost” Srđana Pejovića, “Muzejska djelatnost” Petra Lekića, “Muzička umjetnost” Ivana Vukčevića, “Pop i rok muzika” Željka Milovića i “Pozorište i film” Vaska Raičevića.
Zadatak koji je okupio autorski tim je bio napraviti pregled crnogorske kulture koji bi pokušao obuhvatiti cjelokupan razvoj kulture na teritoriji sadašnje Crne Gore od najstarijih vremena do danas, zapisao je u Predgovoru monografije František Šistek.
"Crnogorska kultura do sada nije bila prezentovana na sličan, cjelovit način u jednoj knjizi i zato će ova kolektivna monografija nesumnjivo biti korisna naučnicima i široj crnogorskoj javnosti, kao i znatiželjnim čitateljima iz drugih zemalja u regionu i šire. Valja napomenuti da knjiga nije nastala kao rezultat novog kolektivnog istraživačkog projekta, koji bi nužno trajao nekoliko godina, nego prije svega kao svojevrsna katalogizacija i sumarizacija postojećegznanja, na osnovu dostupne naučne literature i drugih izvora, uz djelimično oslanjanje na prethodni istraživački rad individualnih autora pojedinih poglavlja", navodi Šistek.
Monografija, ističe Šistek, nema namjeru da prikaže isključivo kulturu crnogorskog naroda (iako je crnogorska kultura u užem etničkom odnosno nacionalnom smislu, kao kultura crnogorskog naroda, u njoj takođe temeljno obrađena) nego tretira cjelokupan razvoj kulture u Crnoj Gori, od najstarijih vremena kada moderni narodi u kasnijem smislu još nijesu ni postojali, sve do sadašnjeg doba kada Crna Gora postoji i funkcioniše kao multikulturna i multietnička država, i pojedini stvaraoci se izjašnjavaju kao pripadnici raznih modernih naroda –
Crnogorska kultura je kultura jedne male zemlje s vrlo malim brojem stanovnika, koja nije ni danas, kako ističe u Predgovoru, dovoljno poznata u globalnom ili užem evropskom kontekstu.
"Ipak, ova knjiga, između ostalog, dovoljno svjedoči o tome da se radi o vrlo zanimljivoj i originalnoj kulturi s dubokim istorijskim korijenima, tokom vjekova obogaćivanoj šarolikim civilizacijskim uticajima, koja nipošto ne zaslužuje epitet „provincijska“ ili „periferna“. U stvari, kulture nekih velikih, mnogoljudnih i moćnih država nerijetko pate od svojevrsne i naizgled paradoksalne forme provincijalizma, zato što su previše samozadovoljne i okrenute sebi, što nije niti može biti slučaj kad su u pitanju kulture malih zemalja poput Crne Gore. Crna Gora je država koja je, doduše, nastala na periferiji raznih kulturnih, konfesionalnih, imperijalnih, političkih i civilizacijskih uticaja, ali upravo zato je njena kultura u dugom istorijskom trajanju od antike sve do modernog doba prilično bogata i šarolika", zapisao je, između ostalog, Šistek.
Izdavači monografije “Istorija crnogorske kulture” su Prijestonica Cetinje, Fakultet za crnogorski jezik i književnost i Centar za kulturu Prijestonice Cetinje.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR