Festival „Grad teatar“ najavljuje program za sjutra, četvrtak 17. jul.
Književni program
U četvrtak 17. jula, u 20 časova, na Trgu pjesnika, nastavlja se ovogodišnji književni program festivala „Grad teatar“ gostovanjem Emanuela Rubena, jednog od autora koji svojom poetikom kreira savremene književne tokove francuske književnosti i koji će na Trgu predstaviti svoj poslednji roman Mediteranke.
Emanuel Ruben (Emmanuel Ruben) rođen je u Lionu. Diplomirao je geografiju na lionskoj École normale supérieure, a potom je nastavio školovanje na Nacionalnom institutu za istočne jezike i civilizacije u Parizu.
Prvi roman, Halte à Yalta, objavio je 2010. godine. Snežna linija (La ligne des glaces) njegov je treći roman, koji se 2014. godine našao u izboru za prestižnu nagradu „Gonkur”. Posle višegodišnjeg boravka u zemljama Evrope, kako zapadne tako i istočne, Emanuel Ruben sada živi i radi u Francuskoj. Putopis Uz Dunav nagrađen je francuskim nagradama Nikolas Buvije, Amerigo Vespuči, nagradom Sport i književnost i nagradom Amik Francuske akademije. Roman Mediteranke nagrađen je nagradom za najbolji istorijski roman 2022. godine.
Kako je navedeno na sajtu izdavača, “Akademska knjiga” iz Novoga Sada :”U ovoj velikoj knjizi smijeha i suza, u kojoj ima nečeg od inicijacijske potrage, pripovjesti o korjenima, sage o jednoj porodici i ljubavnog romana istovremeno, Emanuel Ruben slavi zemlju svojih predaka i daje joj novo lice”.
Moderator večeri je Božena Jelušić, profesorica književnosti i medijske pismenosti i spisateljica. Prevodilac je Željka Janković, profesorica francuske književnosti i kulture.
Dramski program
Istoga dana, sa početkom u 19 časova biće izvedena predstava u formi vođene šetnje „Nestvarni grad“, po tekstu i u režiji Vuka Ršumovića. Predstava je produkcija JU „Grad teatar“ i odvija se kroz budvanski Stari grad. Projekat je podržalo Ministarstvo kulture i medija Crne Gore.
“Nestvarni grad je teatarsko iskustvo koje ruši tradicionalne granice između izvođača i publike. Predstava ima formu vođene šetnje kroz autentični ambijent stare Budve. Sa slušalicama na ušima, publika prati naraciju koja je uvodi u svijet imaginacije i navodi na interakciju sa ambijentom i ljudima oko nje. Ona više nije pasivni posmatrač, već aktivni učesnik, podstaknut da istražuje prostor oko sebe i utiče na tok priče. Ovaj projekat je iskorak u novo polje savremenog teatarskog izraza u kojem se briše granica između fikcije i stvarnosti, a publika je u prilici da kroz jedinstveno i nezaboravno iskustvo doživi i vidi Budvu na način na koji je nikad dosad nije vidjela i doživjela. Tematski, učesnici su motivisani da razmišljaju o sjećanju na nov i uzbudljiv način, i da tako svoj život stave u nov i uzbudljiv kontekst. Predstava na različite načine aktivira sjećanje kod publike. Učesnici će putem naracije, i putem sopstvene memorije i imaginacije biti transponovani u druge svjetove. Namjera nam je da gledaocima omogućimo jedno nezaboravno iskustvo i da im zauvjek urežemo u sjećanje doživljaj stare Budve”, navodi se u rediteljskoj eksplikaciji Vuka Ršumovića.
Pored Vuka Ršumovića, koji potpisuje tekst i režiju, autorski tim čine Ana Tomović, asistentkinja reditelja, Jakov Munižaba, dizajner zvuka, Andreja Hamović, autor vizuelnog dizajna, i Marija Liješević, u ulozi naratora. U predstavi učestvuju i djevojčice Ana Pavlović i Sunčica Babić.
Predstava „Nestvarni grad“ će na repertoaru biti i 18. jula a takođe će biti organizovana i za publiku koja će u avgustu pratiti festival, i to u periodu od 13. do 16. avgusta.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR